Müşterinizin Bilgisayarına Uzaktan bağlanın

perol

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlarım,

Bazı firmalarımızın kayıtları bünyesinde tutulmaktadır. Bizler gidip entegrasyon modüllerini çalıştırıp kontrollerimizden sonra mizan çıktılarını alıp bürolarımıza geri dönmekteyiz.

Bazen bu işlemi ayda birkaç defa yapmak zorunda kalırız. Bazen olur müşteri telefon açar “Bankadan kredi çekeceğim, acil gel detay mizan gerekiyor” Senin bürondaki işi bilmez. Gitmesen ilişkilerin bozulur. Çaresiz işi gücü bırakıp koşarız. Hele birde il dışında ise…

Neyse konuya geleyim; bir çoğumuzun kullandığı ücretsiz mesincır (Messenger) adında bir iletişim programını hemen hemen hepimiz bilmekteyiz. Bu programın yeni sürümünde (7.0 ve sonrası) XP işletim sisteminde ki bir özellikten de yararlarak yeni bir özelliği bizlere sunmaya başladı.

“Uzaktan Yardım”

Belki bazılarımız bunundan faydalanıyordur ama haberi olmayanlar içinde yazmak istiyorum.

Bu özellik ile , birkaç işlemden sonra karşıdaki XP veya eşdeğeri işletim sistemi bulunan Messenger 7 veya üsttü sürümü mevcut olan müşterinizin bilgisayarına bağlanarak, o bilgisayarın denetimini kendi monitörünüze taşıyabilirsiniz.

Yani, sanki müşterinizin bilgisayarı önünüze gelmiş gibi olacak. Bu aşamadan sonra müşterinizin işlemlerini büronuzdan yapabilirsiniz. Bir anlamda müşterinizin bilgisayarının aynası gibi bir şey oluyor. Mesafe fark etmez. Antalyadan Amerikaya bağlanabilirim.

Bir aydır araştırıyorum ve 3 müşterimde de uyguladım. Yapamadığınız tek şey var, oda müşterinin yazıcısının düğmesine basmak. (O nuda rica ediyorum :) ) Veya çıktıyı excel veya başka bir dosya formatında oluşturup, kendi kendime e-posta atarak, çıktısını kendi yazıcımdanda alıyorum.

Tekrar etmek gerekirse, bu iş için gereksinimler;

1-Her iki bilgisayarda da XP veya eşdeğeri işletim sistemi olacak.!

2-Her iki bilgisayarda Messenger 7.0 veya üstü yüklü olacak!

3-Tabi ki internet bağlantısı mevcut olacak.

Bağlantı ise kısaca şöyle;

1-Aktif olan müşterinize veya kullanıcıya tıklayarak konuşma ekranını çıkartınız.

2-Eğer siz onun bilgisayarına bağlanmak istiyorsanız ondan çağrıyı beklemelisiniz.

3-Karşıdaki kişi sizinle olan konuşma penceresindeki üst simgelerde yer alan etkinlikler simgesine tıklayacak. Çıkan menüden “uzaktan yardım” ı seçecek. (veya en ütteki eylemler menüsünde de “etkinlik başlat” seçeneğini kullanabilir ) Sizin konuşma pencerenize “sizden yardım istiyor kabul ediyormusunuz “ gibisinden gelen mesajı olumlu yanıt verdikten sonra “ karşı bilgisayara bağlanıyor..” uyarısı belirecektir.

4- Bağlantı gerçekleştiği zaman karşı tarafın ekran görüntüsü size yansıyacaktır. Ancak müdahale halen yapamazsınız. Sadece onun kendi bilgisayarında yaptığı hareketleri veya işlemleri görebilirsiniz.

5- Şimdi sıra denetimi almanızda . Ekranınızın Sol üst kenarında “DENETİMİ AL” simgesine tıkladığınız zaman karşı tarafa bir mesaj gidecek. “Denetimi vermek istiyormusunuz “diye. Karşı taraf onay verdikden sonra artık denetim size geçmiş olcak. (Tabi karşı taraf her an isterse sizi devre dışı bırakabilir)

6- Siz “esc” tuşuna veya “bağlantıyı kes” benzeri simgesine tıklamadığınız sürece uzaktan bağlantınız devam edecektir. ( Ben esc tuşunu uzaktan bağlantı esnasında yerinden söktüm. Çünkü el alışkanlığı sürekli bastım)

Düzenleyen Mustafa Gülşen 01-Temmuz-2005 Saat 03:27

Sayın Başkan,
Rica ederim. Burada amacımız Bilgileri ve çeşitli şekillerde ulaşmış olduğumuz yazıları ,makaleleri paylaşmak değilmi .

Ben teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar,
Pınar EROL
SMMM

Denedik "Diğer bilgisayarın adı çözümlenemediği için Uzaktan Yardım bağlantısı kurulamadı. Lütfen yeniden deneyin." böyle bir hata mesajı ile karşılaştık.

Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

Merhabalar,

Bu uzaktam yardım hakkında sorum olacak..çünkü problem yaşıyorum...şöyleki;

Tüm istenen özellikler tamam,ama yinede karşı taraf yardım isteyince ben kabul ediyorum ama uygulama başarısız oldu diyor.Yardımı ben isteyince uygulama başlıyor.Sorunu çözemedim.7.0 ı kaldırdım ve windows msn yle denedim yine aynı problem,ben isteyince yardımı oluyor ama karşı taraf isteyince olmuyor.Lütfen bu konuda görüş bildiriniz...

Merhabalar,

Tüm istenen özellikler tamam,ama yinede karşı taraf yardım isteyince ben kabul ediyorum ama uygulama başarısız oldu diyor.Yardımı ben isteyince uygulama başlıyor.Sorunu çözemedim.7.0 ı kaldırdım ve windows msn yle denedim yine aynı problem,ben isteyince yardımı oluyor ama karşı taraf isteyince olmuyor.Lütfen bu konuda görüş bildiriniz...

fbasdemir' Alıntı:
Merhabalar,

Sayın BAŞDEMİR

Birde şu açıklamalara dikkat ederek deneyiniz.

1. Her iki bilgisayarda XP kullanması gerekir.
2. Her iki bilgisayarda MSN nin son sürümü olmalıdır. Beta olan değil.
3. Masa üstündeki bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp, özellikleri seçiniz. Çıkan ekrandan 'Uzak' seçeneğini tıklayıp. 'Uzaktan yardım' seçeneği kutucuğunun işaretli olmasına dikkat ediniz.

Birde bu şekilde deneminzde yarar var.

Sayın Cbayraktar,
ilginize teşekkür ederim ama bu işlemlerde problemi çözmeye yetmedi.Yine karşı taraf bağlanabiliyor ama benim karşı bilgisayara bağlanma isteğim gerçekleşemiyor...

Sayın Pınar Hanım

Açıklamalarınız için teşekkür ederim
en azından işlerimizi bir az olsun hafifletecek
bir uygulama

iyi çalışmalar

bilgisayarınızda ntfs var ise problem yaşayabilirsiniz bilgisayarınız üzerinde sınırsız kullanıcı yetkisine sahip olmanız gerekli, yalnış hatırlamıyorsam xp uzaktan yardım da ıp numarısı üzerinden de yardım alabilirsiniz

Arkadaşlar Merhaba,
problemi çözdüğümü söylemek için geldim.Asıl problemin nereden kaynaklandığını bilmemekle beraber şöyle yaptım;Otomatik güncellemeyi kapatmıştım daha önce onu açtım ve yüklenmemiş olan service 2 pack yükledim.Ondan sonra bağlantı gerçekleşti.ancak karşı bilgisayarda uygulamalar yaparken veya görüntü seyrederken kalitenin çok düşük olduğunu gördüm ama bununda bilgisayarımın hızıyla alakası olduğunu düşünüyorum.Yardımları için herkese teşekkür ederim.