Müteahhitten Geç Teslim Nedeni

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba
Müteahhitten Geç Teslim Nedeni İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇le Alınan Paralar Kira Gelirine eklenir mi ?
Saygılarımla

Tam bu konuda değil ama bir mukteza buldum. kıdem tazminatının geç tahsili nedeni ile elde edilen faiz ekleniyormuş ama bu paralar eklenir mi bilemiyorum. Sonuçta sözleşmeden doğan cezai şartı tahsil ediyorlar

Merhaba
Müteahhitten Geç Teslim Nedeni İ̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇̇le Alınan Paralar Kira Gelirine eklenir mi ?
Saygılarımla

Tam bu konuda değil ama bir mukteza buldum. kıdem tazminatının geç tahsili nedeni ile elde edilen faiz ekleniyormuş ama bu paralar eklenir mi bilemiyorum. Sonuçta sözleşmeden doğan cezai şartı tahsil ediyorlar
Merhaba
Düşünceme göre ortada bir gelir var ise gelir tablosunda gösterilmesi gerekli. Fakat bu süreklilik arz etmediği için kira gelirinden ziyade olağan dışı gelir ve karlar hesabına atılmalı diye düşünüyorum.
Kıdem tazminatının geç tahsili nedeni ile elde edilen fazi mevzusunu tam olarak anlamadım. Muktezayı paylaşır mısınız?

Merhaba
Saygılarımla

Sayın Day-Dream,

Müteahhit (inşaat firması) kiralama süresi boyunca inşaat maliyetlerini size faturalandırması gerekir bunu gelir olarak dikkate alması gerekir.Arsa sahibinden gelecek sizin keseceginiz kira faturasını ise gider olarak dikkate alması gerekir.Bu süreçte inşaat firması düzenlediği faturalardan dolayı bir tahsilat yapmaması ve arsa sahibinden sizin düzenleceğiniz kira faturasından hesabı kapatması gerekir.

Dönemsellik ilkesi gereği faturalaşmayı her ay yapmanız gerekir.

Değerli üstadlarım
Burada konut sahibi normal bir vatandaş, firma değil
muktezayı gönderiyorum

Buna göre, ....... Belediyesince kıdem tazminatına hak kazananlara ilişkin olarak ödenen faiz, alacak faizi niteliğinde olduğundan Gelir Vergisi Kanununun 85, 86 ve 87'inci maddeleri uyarınca tevkif yoluyla vergilendirilmemiş menkul sermaye iradı olarak bunu elde edenlerce yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Değerli üstadlarım
Burada konut sahibi normal bir vatandaş, firma değil
muktezayı gönderiyorum

Sayın Day-Dream,

GMSİ olarak beyan etmenize gerek bulunmamaktadır.

Zaten dikkat ederseniz özelge 1994 yılına ait.

GVK madde 87 Gelirin Toplanması ve Beyanı (4369 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin 3 numaralı fıkrasının (e) bendi ile kaldırılmıştır. Yürürlük; 29.7.1998)(*)