zirve

Nafaka Kesimi

Üyelik
6 Eki 2005
Mesajlar
64
İcra dairesinden gelen bir yazıda birikmiş nafaka borcu için maaşının 1/4 ünden kesilmesi ve diğer aylık kesilmesi gereken 400 ytl lik nafaka içinse düzenli olarakta kesilmesinden bahsediyor. Kişinin maaşının yetip yetmediğini nereden biliyorlar. Çalışanın maaşı yetmezki bu sistemem
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Nafaka Kesimi

Eğer çalışanın maaşına haciz konmuşsa bu tutar en çok net maaşının1/4 ü kadardır. Daha fazla kesinti yapılamaz. Eğer ayrı ayrı hacizler gelmişse bunu karşı yazı ile icra müdürlüğüne bildirin ve toplam kesebileceğiniz tutarı belirtin.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Ynt: Nafaka Kesimi

Merhaba,
Emin olmamakla birlikte nafaka alacaklarını diğer hacizlerin dışında görmek gerek diye biliyorum. Yani ücretin 1/4 'ü ile sınırlı değil. Bununla ilgili mevzuatı bulamadım ama, eğer doğruysa mahkeme tarafından takdir edilen (mahkemelerde nafaka takdir edilirken aylık gelir dikkate alınmaktadır zaten) aylık 400,00 YTL ücrete olan oranına bakılmaksızın kesilmeli, kalan tutarın 1/4'ü oranında diğer icra dosyası için kesilmelidir.

Bu nedenle sayın Güroy'un belirttiği gibi icra dairesine bir yazı ekinde çalışanın bordosunu vermeli ve yapılabilecek olan kesinti bildirilmelidir. Zaten size gelen haciz yazısında çalışanın bordrosunu mutlaka istemişlerdir.
 
Üyelik
25 Nis 2007
Mesajlar
3
Ynt: Nafaka Kesimi

Çalışanın maaşından önce nafaka tutarını kesin. Kalan miktarın 1/4'ünü kesin uygulaması bu şekildedir.?
 

Benzer konular

Üst