fonradar

Nakil olan işyeri personelini sigorta günü

Merhabalar,
Bir işyerimizi aynı İl sınırları içinde başka bir ünite sınırları içine taşıyacağız. Sorum şudur? eski işyerimizi 19 aralık'ta kapatacak ve 20 aralık'ta yeni ünitedeki işyerimizi açacağız. Eski işyerinde ayrılma nedeniyle 19 günlük sigorta günü olacak. Yeni işyerinde ise Aralık ayının 31 olması nedeniyle 12 sigorta günü olacak. Aynı kişinin aralık ayı için 31 sigorta günü olacak. Bu istisnai durum durum ile ilgili bilgi ve deneyimi olan arkadaşların görüşlerini almak istiyorum.

Ynt: Nakil olan işyeri personelini sigorta günü

Selamlar
ilk işe giriş bildirgeleri verilirken biliyoruzki ilgili ayın gün sayısı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Fakat ssk bildirgesi yine 30 gün üzerinden verilmektedir.Örneğin 1 şubatta girişi yapılan kişi bildirgede 28 değil 30 gün üzerinden gösterilmektedir.Fakat 10 şubatta işe giren kişilerde ise çalışılan gün 19 gün olmaktadır.İlk işe girişlerde böyle bir istisna vardır.Ay içerisinde girişlerde o aya ait gün sayısı kadar, ayın 1'inde olan girişlerde ise gün sayısı sabit 30 gündür.
Dolayısıyla yeni ünitede yeni işe giriş olarak baz alınacağından toplamda 31 gün gibi görünmesi normaldir.
Saygılar

Teşekkürler.

Benzer uygulamayı pratikte yapan arkadaşlar var ise onların da görüşünü almak isterim.

aynı uygulamayı ben de yaptım. sıkıntı yok, 31 gün olması gerekir.

PERSONEL1 ' Alıntı:
Teşekkürler.

Benzer uygulamayı pratikte yapan arkadaşlar var ise onların da görüşünü almak isterim.

Rica ederim de biz de teoride değil pratikte yapıyoruz :)

Her personel için 1 gün fazla prim ve maaş ödemek mi?Yoksa Puantaj Kaydı olarak eksik gün mü belirtmem doğru olur.

eksik gün bildirmek ne kadar doğru olur?çünkü eksik gün olarak bildirilen günde personel çalışıyor olacak.

lrtysh ' Alıntı:
Her personel için 1 gün fazla prim ve maaş ödemek mi?Yoksa Puantaj Kaydı olarak eksik gün mü belirtmem doğru olur.

İlgili ayın gün farkından dolayı eksik gün bildirmek söz konusu olamaz. 31 çeken aylarda kaçınılmaz bir son.

Haklısınız ama işte işveren parmak hesabı yapıyor fazla ödüyorum diyor.En iyisi diğer tarafdan aldıkları AGİ leri düşerek durumu eşitleyebiliriz.

Teşekkürler .

Bende benzer durumdayım, SGK yı aradım toplam 30 günü geçemez, sistemde gözükmez diyor