fonradar

Nakit Sermaye Artırımı Faiz Oranı

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Merhaba şirket 20 mılyon tl gibi nakit sermaye artırımına gitmeyi düşünuyor bunu şimdi yıl sonunda yaptığımız zaman faiz indiirm oranından ne kadarlık süre için ne ve tutarda gider de faydalanabilir acaba,benim anladığım kadarıyla kuurmlarda da yıllık faiz oranının yarısını indiriyoruz ama süreye göre mesela ocakda yapsaydık bir senelik faiz oludu ama şimdi aralıkta 20 günlük olacak doğru mu acaba tesekkurler

5 milyon nakit sermaye artırımı ile ilgili yapılması gereken nedir diğerlerinden farkı var mı bankaya ne kadarını ne şekilde ve ne zaman yatırmamız lazım tamamını ne zaman yatırmalıyız 1/4 Ü nü ne şekilde yatırmalıyız tesekkurler

@MUSTAFA KAYADUMAN

Şirket türünü belirtmediğiniz için blokaj konusunu limited ise gereksiz A.Ş. ise gerekli olarak kısaca yazalım.

Sermaye artırımı prosedürü ise yine her iki şirket türü için çok farklıdır.

Faiz indirimi ise sermaye tutarına göre değil her ödeme için ayrı ayrı ve ödeme tarihlerine göre hesaplanır. TCMB tarafından açıklanan ticari krediler
faiz oranının üzerinden % 50' si uygulanarak hesaplanır.

şirket ltd ve indirimden kaç sene faydalanabiliyoruz?Faiz indirimi ise sermaye tutarına göre değil her ödeme için ayrı ayrı ve ödeme tarihlerine göre hesaplanır.Bu tam olarka en demek acaba 20 milyon artırılan sermayenin yıllık faiz oranı 10 desek yarısı 5 eder o da 1 milyon deder bu rakam indirilmeyecek mi eğer indirielcekse 1 defaya mı mahsus yoksa bir kaç sene mi tesekkurler

şirket ltd ve indirimden kaç sene faydalanabiliyoruz?Faiz indirimi ise sermaye tutarına göre değil her ödeme için ayrı ayrı ve ödeme tarihlerine göre hesaplanır.Bu tam olarka en demek acaba 20 milyon artırılan sermayenin yıllık faiz oranı 10 desek yarısı 5 eder o da 1 milyon deder bu rakam indirilmeyecek mi eğer indirielcekse 1 defaya mı mahsus yoksa bir kaç sene mi tesekkurler

Ltd Şirket sermaye arttırımı ana sözleşme tadilidir sermaye maddesinini değişikliği işlemi yoluyla yapılır. Detayına girmiyorum. İTO sayfasında her şey yazılı.

" sermaye tutarına göre değil her ödeme için ayrı ayrı ve ödeme tarihlerine göre hesaplanır.Bu tam olarka en demek acaba" sorunuza aslında açık ve net cevap verdim daha önce." 5.000.000,- sermaye arttırırsanız zaten yasal ödeme süresinin üst sınırı var. 24 ay. Bu süre içinde ödemeyi ister bir kereden ister kısım kısım yapabilirsiniz. Kısım kısım ödemelerin her bir ödemesinden indirim yararlanması olabilir. Ödeme yapmadan yararlanamazsınız. Örneğin 200.000,-- TL ödediniz Ekim 2022'de, TCMB tarafından açıklanan ticari krediler faiz oranı % 40 ise ;

% 40 / 2 = % 20, yılsonuna kadar 3 ay 20 / 12 * 3 = 4,99 * 200.00,-- = 9.980,-- Yararlanabilme tutarınızdır.

Çok güzel anlatmışsınız hepsini net anladım tesekkur ederim.Ben bankaya paranın tamamını zaten tescilden hemen sonra yatıracağım siz sermaye tutarına göre değil her ödeme için ayrı ayrı ve ödeme tarihlerine göre hesaplanır diye çok net anlattınız zaten de ben hepsini hemen yatıracağım için orada biraz tereddüt yaşadım o da benden dolayı.Peki buraya kadar çok güzel elelrınıze saglık tutarıda hesaplamışsınız benim araştırdığım kadarıyla bu faiz indirimden 5 sene faydalanabiliyor muşuz doğru mu acaba sadece senenin kalan günleri değil de seneye de sonraki 4 senede faydalanabilirmişim ama kar ediyorsam bu hakkım varmış yoksa devredermiş doğru mu anlamısım acaba tesekkurler

@MUSTAFA KAYADUMAN

Bu biraz dikkat isteyen bir konu, biraz da uzun, bu yüzden detaylı olarak Alomaliye sitesinde yayınlanmış olan makaleye göz atmanızı öneririm.