fonradar

Nakliye firmalarında yakıt tankı bulundurulması hk.

nakliye firmasında işyerimize özmal araçlar için yakıt tankı almak istiyoruz bunun mali mevzuatı hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazabilirler mi ? ayrıca tank tan araçlara dağıtımı nasıl belgelememiz gerekiyor?

Ynt: nakliye firmalarında yakıt tankı bulundurma

bizim kendi tırlarımız var,nakliye firması değiliz.Bunun için bir yakıt deposu yaptırıldı yer altına.Sabit Kıymet statüsünde değerlendirdik.Tanktan araçlara dağılımı da tıpkı benzin istasyonundaki gibi 2 adet pompamız var.Onlardan çıkan evrakla belgeliyoruz.Ay sonlarında toplam tutar kadar çıkış yapıyoruz.

Ynt: Nakliye firmalarında yakıt tankı bulundurulması hk.

denetimlerde eleştiri konusu olan nokta yakıt tankındaki yakıt tutarının tek seferde giderleştirilmemesi yönünde oluyor.Kolay gelsin...

GOKBURU ' Alıntı:
nakliye firmasında işyerimize özmal araçlar için yakıt tankı almak istiyoruz bunun mali mevzuatı hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazabilirler mi ? ayrıca tank tan araçlara dağıtımı nasıl belgelememiz gerekiyor?

yakıt tankı almanız işyerine aldığınız yüklü miktardaki yakıtı izahını kolaylaştırırsınız
yakıtı 150 veya 157 hesaba alıp araç dağıtımlarını kullandığınız oranda giderleştiriniz

merhaba.maliye bakanlığı açısından değerlendirirsek muhasebe kayıtları veya muhasebe düzeni açısından arkadaşlarımın söyledikleri doğru,fakat bu olay bildiğim kadarı ile EPDK Mevzuatına uygun olmak zorunda şöyleki lisans almış kişi veya kuruluşlar ancak akarkayıt pompası edinip akaryakıtı araçlarına boşaltabilir bunun haricinde lisan sahibi olmayanlar pompa cihazı ile yakıt ikmali yapamaz.yine bildiğim kadarıyla akaryakıtın ticareti ile uğraşmayıp sizin gibi kemdi özmal taşıtlarına yakıt ikmali yapmak isteyenler yıllık yakıt kullanımı epdk ya faturaları ile ispat ettiklerinde bunlara serbest kullanıcı lisansı verilmekte ve ancak bu şekli ile ikmal yapabilmekteler.bence maliyeden veya gelirler idaresinin denetiminden ziyade öncelikle EPDK'nın mevzuatını araştırıp buna göre hareket edin.

Sn.taner, yakıtı 3.şahıslara satmayıp kendi araçlarınızda kullandığınız sürece her hangi bir ihlal olduğunu sanmıyorum. Bizimde araçlarımızda taşıt tanıma sistemi bulunuyordu, hepsini iptal ettik. şu anda tank yaptırdık oradan kullanıyoruz.Hem daha uzun vadeli ödeme imkanına sahip olduk hem de iskonto alıyoruz.

merhaba sayın bulent249 haklı olabilirsiniz ama burada sanırım ben eksik anlattım yada yazdım kastettiğim konu aslında ihtiyacınız olan yakıtı dağıtım şirketinden alabilmeniz içindi.yoksa normal iskontonun haricinde yakıt fiyatlarını düşürmeniz imkansız.filonuzdaki araç sayınız çok fazla ise ve epdk nın belirttiği şartlara uygun halde iseniz serbest kullanıcı lisansı almanız faydanızadır.yoksa dediğiniz gibi herhangi bir akaryakıt bayii ile anlaşıp yakıtı tanker ile almak hatta iskontolu almak mümkün fakat benim kastettiğim dağıtım şirketinden alabilmeniz içindir.bilginize...iyi çalışmalar.