Nakliyecilerde 3 Aylık Kdv

Üyelik
5 Şub 2010
Mesajlar
171
Konum
İSTANBUL
merhaba arkadaşlar , bir konuda yardımınıza ihtiyacım var,2010 yılında bilançoya geçmiş nakliye işi yapan bir mükellef geldi bana,ama kdv si hala 3 aylık olarak veriliyormuş , yani bilançoya geçtiğinde kdv aylığa dönmemiş, kendiside 3 aylıktan devam etmesini istiyor ama bunun bir sakıncası olur mu? cezai bir yaptırımla karşılaşır mıyız?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,860
Konum
İSTANBUL
Sayın Formdaşım

Bu mükellef bilanço usulüne geçtiğine dair o dönemde vergi dairesine dilekçe vermiş mi ?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,860
Konum
İSTANBUL
Bende de yanımda çalışanın babası var nakliyeci o da basit usuldu Gelir Vergisine çevirdik Kdv'si 3 aylık olarak kaldı.Ama biz dilekçe verdik.Basit Usulden Gelir Vergisine geçtik ama KDV'yi 3 aylık vereceğiz diye.İstersen Bağlı olduğun Vergi Dairesinden bir görüş al.Yanlış bir şey olmasın
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,515
Konum
İstanbul
Selamlar
KDV kanunu 26 seri nolu tebliği aşağıdaki şekildedir.

26 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ


Resmi Gazete Sayısı 19681
Resmi Gazete Tarihi 31/12/1987


J - SADECE ŞEHİRLERARASI YÜK TAŞIMACILIĞI YAPAN MÜKELLEFLERDEN İŞLETME HESABI ESASINA GÖRE DEFTER TUTANLARDA BEYAN DÖNEMİ :

Katma Değer Vergisi Kanununun 39. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak gerçek usulde katma değer vergisine tabi olanlardan, sadece şehirlerarası yük taşımacılığı yapan ve işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerin, 1 Ocak 1988 tarihinden başlamak üzere, üç aylık beyan dönemine tabi olmaları uygun görülmüştür.Buna göre, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan mükellefler ile şehiriçi yük ve yolcu taşımacılığı yapan mükellefler, eskiden olduğu gibi aylık vergilendirme dönemine tabi olacaklardır.

Öteyandan, yukarıda yeralan 3 aylık beyan dönemine tabi olan mükelleflerin, bu faaliyetlerinin yanısıra bir aylık beyan dönemine tabi olan diğer faaliyetlerinin de bulunması halinde, bu mükellefler 3 aylık beyan dönemine tabi olmayıp, bir aylık beyan dönemine tabi olacaklardır
*********************

Ben de işletme defterine tabi olan nakliyeci bir firmamın kdv beyanını 3 aylık olarak vermekteyim.Şayet bu tebliğ halen yürürlükteyse,bilançoya geçmesi halinde kdv'nin d eaylığa çevrilmesi gerektiği açıktır.

Saygılar
 

Benzer konular

Üst