fonradar

Nasıl Emekli Olurum!

1- 26.12.1953 doğumluyum. 10.09.1982 yılında SSK girişim oldu ve 1982 yılından 50 gün, 1983 yılından 10 günüm olmak üzere toplam 60 gün SSK primim vardır.
2- 01.12.2005 tarihinde Tarım Bağ-Kur' a kaydoldum ve bugüne kadar primlerimi ödüyorum.

Emekli olmak için SGK başvursam ilk giriş yılımı 1982 alırlar mı. Kaç gün daha prim ödemem lazımdır ve kaç yaşında emekli olabilirim.

Teşekkürler.

Ynt: Nasıl Emekli Olurum. (Acil Yardım)

Eğer erkek sigortalı iseniz SSK şartları ile 5150 prim gün sayısını doldurup emekli olursunuz. Askerlik borçlanması da düşünebilirsiniz. SSK şartlarını elde edebilmek için gün sayısını dolduracağınız son 1260 günü SSK kapsamında çalışmanız lazım. SSK ve Bağ-Kur gün toplamınız 1618 civarında gözüküyor. Eksik olan günleri Tarım Bağ-Kur'lu olarak tamamlamaya devam edin. Son 3,5 yıla (1260 gün) geldiğinizde SSK'ya geçin ve 5150 günü tamamlayıp emekli olursunuz. Aranan yaş ve sigortalılık süresi şartlarını aşmışsınız.
1982 girişiniz size yarar sağlamış ancak çalışmadan geçen süreleriniz çok fazla. O sürelerde çalışmış olsaydınız 47 yaşında emekli olurdunuz.

Ynt: Nasıl Emekli Olurum. (Acil Yardım)

Çok teşekkür ediyorum, Bağ Kur' dan böyle detaylı cevap alamıyoruz ya. Yapacağımız işi anladık. Teşekkürler.