fonradar

Navlun Ücreti Yansıtma Faturasında KDV

Selamlar,

Biz A firması olarak üretim yapan bir firmayız. B firması ise müşterimiz ve ihracat yapan bir firma.

Mal üretimini zamanında yetiştiremediğimiz için B firması taşıyıcı firmaya fazladan navlun ücreti ödüyor.

Daha sonraki aşamada B firması bize bu fazladan ödediği navlun ücretini " mal gecikmesi uçak navlun ücreti " olarak faturalandırıyor. Bu aşamada düzenlenen faturada kdv hesaplanmalı mıdır?

Teşekkürler,

Ynt: Navlun Ücreti Yansıtma Faturasında KDV

Yurt dışı uçak biletleri "taşımacılık" istisnası nedeniyle KDV den istisnadır.
Bu nedenle B firması size Havayolu Firmasından aldığı navlun faturası aynen yansıtıyorsa KDV yoktur. Üzerine ekleme yaptıysa tamamı kdvye tabidir.

Konu çok eski ancak benzer bir durum benim başıma geldi.

A firması ihracat yapıyor. Bu ihracatın navlun faturaları B firmasına kesiliyor, daha sonrada B firması KDV'siz bir fatura keserek A firmasına yansıtıyor bu giderleri?
Buradaki işlemde KDV olmalı mı olmamalı mı?

Konu çok eski ancak benzer bir durum benim başıma geldi.

A firması ihracat yapıyor. Bu ihracatın navlun faturaları B firmasına kesiliyor, daha sonrada B firması KDV'siz bir fatura keserek A firmasına yansıtıyor bu giderleri?
Buradaki işlemde KDV olmalı mı olmamalı mı?
Fatura bedelini aynı şekilde yansıtıp, fatura da da ....... firmasının ..... tarih..... nolu faturasına istinaden kesilmiştir ibaresini yazarsanız kdv siz kesebilirsiniz.