Naylon Fatura Kullanımından Kaynaklanan Ceza!..

Üyelik
21 Nis 2006
Mesajlar
4
Söz konusu şirket 1997 yılında kurulmuş ve son faturasını 1999 yılının 5. ayında kesmiş. Kapanışı yapılmayan şirket, bu tarihten 2002 yılının ilk 3 aylık dönemine kadar da gerekli boş beyannameleri vererek tüm mükellefiyetlerini yerine getirmiş ve bu tarih itibarı ile borçsuz.

2002 yılı başından sonra, çeşitli nedenlerden ötürü şirket hesabı takipsiz kalmış. Nisan 2006 itibarı ile şirketinin durumunu öğrenmek ve kapanışı yapmak üzere vergi dairesine giden firma sahibi zor bir durumla karşılaşmış. Öğrenildiğine göre, 2002 yılı 5. ayında yürütülen bir vergi incelemesinde, şirketin 1997-1998 yıllarında mal aldığı bir firmanın naylon fatura düzenlediği tespit edilmiş. Bunun üzerine şirket hesapları incelemeye alınmış ve ilgili firmadan alınan faturaların bulunduğu 1997-1998 yıllarına ait 16.000-YTL tutarında yeni vergi tahakkuk ettirilmiş.

Firma sahibinin yeni ikameti tespit edilemediğinden söz konusu işlemlere ilişkin tebliğgat ilanen yapılmış ve firma sahibinin konudan bilgisi olmamış. Bu doğrultuda 2003 yılında çıkartılan vergi uzlaşma kanunundan da yararlanılamamış.

Firma sahibi şirket evrakında yaptırdığı incelemede, sözkonusu faturaların gerçek olduğunu, ilgili mal alımlarının fiilen yapıldığını belgeleri ile açıkça belirlemiş. Ancak vergi dairesi söz konusu meblağa itiraz edilemeyeceğini ve gecikme zamlarıyla birlikte yaklaşık 28.000-YTL ödenmesi gerektiğini beyan ediyor.

Bu duruma itiraz etmenin ve söz konusu vergi borcunu düşürmenin bir yolu var mıdır? İşlemde zaman aşımı söz konusu mudur? 2006 yılı öncesi vergi cezalarının iptaline ilişkin 01.04.2006 itibarı ile yürürlüğe giren yasal düzenlemeden yararlanılabilir mi?
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Çok zor ve üzücü bir durum, fiilen çalışan iş sahiplerinin kanayan yarası.

Sahte ve muhteviyatı itibari ile yanıltıcı fatura kesen firmaya yaptıgınız ödemeler çek veya banka aracılığı ile ve dekontta firmanın vergi dairesi ve numarası yazıyorsa mütelselsil sorumlu olmaktan kurtulursunuz.

Ama şahit olduğum ve içinde bulunduğum bu tip durumlarda çoğu firma maalesef borcundan kurtalamadı.
 

Benzer konular

Üst