Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım ?

aylık brüt ücretim 1.600,00 tl prim günüm 750 ben aylık ne kadar işsizlik maaşı alırım ???

Ynt: işsizlik maaşı

Öncelikle 1.şart İşten çıkarılmadan önce (Hizmet akdinin feshinden önce) 120 gün sürekli prim ödenmiş olunmalı yani son dört ay sürekli çalışılmış olmalı
2.şart ise son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olmalıdır.3.şart işçi kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalınmalıdır.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.

Hesaplama ;

1600*0,40 =640 TL yapar
asgari ücretin brüt tutarı 01.01.2010-30.06.2010:729,00 TL
729,00*0,80 =583,20 TL yapar
aylık alacağınız tutar :583,20 TL dir.

iŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR SÜRE İLE VERİLECEK
son üç yıl içinde 600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,

900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,

1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

sizin prim ödeme süreniz 750 gün olduğuna göre 180 gün yani altı ay işsizlik maaşı alacaksınız.

583,20*6 ay :3.499,20 TL toplam alacağınız işsizlik maaşıdır.

Ynt: işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı hesaplamasın da son 4 ay dikkate alınmak kaydi ile net ücret üzerinden hesaplanır.
729,00 * 0,80 :583,20 ise sigortalının işsizlik maaşında alabileceği maksimum tutardır.

Ynt: Ne kadar İşsizlik maaşı alırım.?

kanun maddeleri yazıyor brüt diye. net yazan kanun maddesi ben bugüne kadar okumadım varsa buradan yazarsanız öğrenmiş oluruz.

POLAT2009 ' Alıntı:
İşsizlik maaşı hesaplamasın da son 4 ay dikkate alınmak kaydi ile net ücret üzerinden hesaplanır.
729,00 * 0,80 :583,20 ise sigortalının işsizlik maaşında alabileceği maksimum tutardır.

maksimum tutarda brüt alıyorsunuzda neden 4 aylığı netten hesaplıyorsunuz ?

işsizlik tutarı Brüt ücretten hesaplanır.

Ben Birşey sormak istiyorum.şirketimiz küçüklmeye gittiği için işten çıkarımlar olacağı açıklandı.bizim olduğum şube kapandı ve bir diğer şubeye taşındık tabi sigortalarımızda giriş çıkış olarak görüktü.şimdi beni işten çıkardıklarında işsizlik maaşı alabilmem için son üç ay kesintisiz sigortalı çalışmalı diyorya benim sigortam da 12.08.2010 da çıkış gözüküyor ve 14.08.2010 tarihinde tekrar giriş gözüküyor.ama aynı iş yerinde diğer şubeye geçmiş gözüküyorum işsizlik maaşı başvurumda problem çıkarmı?

BÖYLE BİR nakil olmaz hatalı işlem
12 nakil olmalı en geç 13 ünde de diğer tarafa giriş olmalıydı
bu şartlarda kesinti var zaten 1 gün yanlış iş yapılmış işten çıksanız işsizlik alamazsınız

böyle bir durumun mevzuatta karşılığı nerde var acaba okumak için

İşsizlik ödeneğine hak kazanmanın şartları

MADDE 51. ? Bu Kanun uyarınca sigortalı sayılanlardan hizmet akitleri aşağıda belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona erenler, Kuruma süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri, hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.

İşsizlik sigortası için 4447 sayılı yasaya ve yönetmeliğine bakmanız lazım, google da bulabilirsiniz.

ama ben zaten çalışıyorum şube kapandı merkeze geçtik aradada muhasebeciye soruyorum öle olması gerekiyor mevzuat öle diyor şube kapatılırken diyor .ben yine aynı yerde çalışıyorum aklım almıyor

Bu durumda sigorta girişinizi ayın 13'ü olarak düzeltecekler ve 760,50 Tl cezayı ödeyekler.

Yada siz şikayet edeceksiniz bölge müdürlüğüne.

İşsizlik maaşı için son 3 yılda 600 gününüz mevcut mu?

evet mevcut bana yaptığı açıklama çok komik !
çıkışımı gösterdiği firma için gidip başvurursam işsizlik maaşı alabilirmişim
halbuki 2 gün sonra tekrar işe başlangıçım var işsizlik maaşı alırken işe başladığımda kesilmezmi maaş.

O olay şöyle.

Ben sizi bu gün işten çıkartırım yarın iş başı yaptırırım ama yarın ki işbaşı için bu günden yani işe başlama tarihinden bir gün önce bildirim yapmam lazım. İşten çıkış tarihinizde sizi ertesi gün için bildirmesi lazımdı o gün atlanmış.

bir soruda ben sorabilirmiyim.eşimin rahatsızlığından dolayı son 6 aydır bir kaç kere rapor aldım.şimdi işten çıkarılsam işsizlik sigortasından maaş alamazmıyım.son dört ayda sigorta günlerim hep yarım.10 gün,15 gün gibi...

ŞU AN 600 tl en yüksek işsizlik maaşı ben alıyorum :)
aslında 598 küsürde:)

aylık brüt ücretim 1.600,00 tl prim günüm 750 ben aylık ne kadar işsizlik maaşı alırım ???

Dostum hemen buradan hesapla: ...Link vermek yasaktır.

Bende 6. ayıma girdim. İşsizlik maaşı alıyorum. Bu hesaplama aracını kullanmıştım doğru çıktı dene yani sorun yaşamazsın.

Moderatör tarafında düzenlendi: