Ne Kadar Maaş Alıyorsunuz.. ?

ugur6666

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar sürekli takip ettiğim ve hepimizi ilgilendiren bir konu bu...hayatımızı sürdürmek için bu işi yaptığımız şüphesiz eğitim bilgilerimizi sürekli tartışıyoruz zaten.. burada kimseyi rencide etmeden yapılan iş ve alınan ücretleri yazarsak bu işin piyasası daha net ortaya çıkacaktır.. ayrıca hangi il olduğuda önemli...

Ynt: ne kadar maaş alıyorsunuz.. ?

ben yaklaşık 6,5 yıldır bu işi yapıyorum eskişehirdeyim aralıkta yeterlilik sınavına giricem... 1100,00 alıyorum.. normalmidir bilmem ama şu aşamada çok da önemsemiyorum aslında.. şunun şurasında ne kaldıki canıım... asıl iş ondan sonra başlıcak sınavdan sonra şartlar nasıl olur kestiremiyorum..

Ynt: Ne Kadar Maaş Alıyorsunuz.. ?

Arkadaşım forum üyelerinin burada maaşlarını gelirleri yazacaklarını sanmam.

Ama sana Aşağı yukarı bizim mesleğimizdeki fiyat aralıklarını tahmini olarak şöyle sıralabiliriz.
Yanıldığım bir nokta varsa da arkadaşlar düzeltir büyük ihtimal.

-Sm/Smmm bürolarında iş öğrenceksin diye parasız pulsuz, yol parasına çalıştırılan gençler.
-Sm/Smmm bürolarında lise stajyerleri aylık 200,00-/300,00-Tl alırlar.
-Sm/Smmm bürolarında lise/A.Ö./Ünv.mezunlarına, 600,00-/700,00-Tl.Staj yapıyorsan 700,00/-900,00-Tl. verirler.
-Sm/Smmm bürolarında Sm/Smmm olarak çalışıyorsan 1.250,00-/1.750,00-Tl arası maaş alırsın.
-Sm/Smmm bürosuna seninde katkın varsa ve patronun ilerde senin ile de ilgili planları varsa (ortak vs.) bu maaş biraz daha artar.(Kaçmasın diye.)
-Şirketlerde belgesiz çalışıyorsan 750,00-/1.500,00-Tl alırsın.Şirketin büyüklüğüne ve senin kalitene göre değişir.
-Şirketlerde belgen varsa, 1.250,00-/3.500,00-Tl ye kadar çalışırsın.
-Müdürsen, Yetkiliysen ve çalıştığın şirkette büyük ise bu para 4.000,00-/5.000,00-' e kadar çıkar.
-Daha fazla alınan bir yer varsa, orası mükemmel bir işyeridir.Patronla arayı iyi tutmak lazım derim.

Ymm' lerde ve Denetim şirketlerinde çalışmadığım ve bürom olmadığı için onların ücret ve gelirleri hakkında yorum yazamayacağım. Varsa buralarda çalışan paylaşırsa öğrenmiş oluruz.

Kolay gelsin.

ZİNDAN ' Alıntı:

Ama sana Aşağı yukarı bizim mesleğimizdeki fiyat aralıklarını tahmini olarak şöyle sıralabiliriz.

-Sm/Smmm bürolarında iş öğrenceksin diye parasız pulsuz, yol parasına çalıştırılan gençler.
-Sm/Smmm bürolarında lise/A.Ö./Ünv.mezunlarına, 600,00-/700,00-Tl.Staj yapıyorsan 700,00/-900,00-Tl. verirler.
-Sm/Smmm bürolarında Sm/Smmm olarak çalışıyorsan 1.250,00-/1.750,00-Tl arası maaş alırsın.
-Sm/Smmm bürosuna seninde katkın varsa ve patronun ilerde senin ile de ilgili planları varsa (ortak vs.) bu maaş biraz daha artar.(Kaçmasın diye.)
-Şirketlerde belgesiz çalışıyorsan 750,00-/1.500,00-Tl alırsın.Şirketin büyüklüğüne ve senin kalitene göre değişir.
-Müdürsen, Yetkiliysen ve çalıştığın şirkette büyük ise bu para 4.000,00-/5.000,00-' e kadar çıkar.
-Daha fazla alınan bir yer varsa, orası mükemmel bir işyeridir.Patronla arayı iyi tutmak lazım derim.

Ymm' lerde ve Denetim şirketlerinde çalışmadığım ve bürom olmadığı için onların ücret ve gelirleri hakkında yorum yazamayacağım. Varsa buralarda çalışan paylaşırsa öğrenmiş oluruz.

Kolay gelsin.

Yazdığınız rakamlar bana biraz çok geldi ben olsam bu rakamlaran büro için %20 şirket için %10 eksik yazardım. Birde büroda smmm stajerinin meslek tecrübesi yok ise dediğiniz rakamı alması zor. Moral bozmak gibi olmasın ama genelde ssk'larını bile kendileri ödüyorlar.

1998 Haziran ayından beri bu işi yapıyorum.4 yıl öncesine kadar sigortam bile yoktu.Eski müşavirlerin malesef elemana saygısı yok.SSK yapmıyorlar maaşını harçlığını işe yarıyorsan fena vermiyorlar ama "piyasa eleman dolu" diye hatırlatmalarını da eksik etmiyorlar.Ben bu şartlarda 6 yıl dayandım ve ayrıldım.1 yıl sonra yeniden bir araya gelmeyi teklif etti.Piyasada ki çok elemanın işini yürütemediğini gördüğü için şimdi ssk mı ödüyor ve 1.600,00 tl maaşım var.Ama şunu söyleyeyim özel bürolarda stajyerlere maaş verilmiyor ssklarını da kendileri ödüyorlar.Benim aldığım ücret yaşadığım yer için en iyisi gibi geliyor bana.Daha iyisi vardır belki ama bilmiyorum.Yalnız bu iş takım işidir.Personeli memnun edip iyi bir çalışma ortamı kurarsanız işleriniz düzenli yürür ve geceyarılarına kadar çalışmak zorunda olmazsınız.İnş. benim amacım öyle bir ortam kurmak.4 dersim kaldı bitirince ben de kendi yolumu çizmeye başlıyor olacağım.

bende ilk işe girdiğimde asgari ücretin 3 te 1 ini alıyordum para istememiştim zaten yemek parasıda yoktu(21 yaşındaki biri için zor bi durum arkadaşınla yemeğe bile çıkamıyosun).. yani istemem yan cebime koy hesabı :D 8 ay sonra sigortam oldu sonra tecrübeli arkadaşlardan kimi askere gitti kimisi evlendi yerlerine ben geçtim sonra maaşım artmaya başladı her zaman şükür ettim ama hiç bi zamanda tatmin etmedi.. :) eskiye göre rahatım şimdi benimde 3 dersim kaldı aralık ayına...

ZİNDAN ' Alıntı:

Kolay gelsin.
+1

ZİNDAN ' Alıntı:

Kolay gelsin.
ZİNDAN ' Alıntı:
Hangi ilde olduğuda önemli

Aşağı yukarı doğru tespit.

Staja ilk başladığım ay 100 TL almıştım :) asgari ücret 350 TL civarı idi
sonra öğrendimki sigortasını bile kendisi ödeyip (naylon yapanları kastetmiyorum) ofiste çalışanlar varmış şükrettim şimdi birde 3 yıla çıktı staj çok zor yeni başlayacakların işi ne desem bilmemki kolay gelsin işiniz çok zor ama bir başladınızmı gerisi bir şekilde geliyor insan alışıyor yani maaşı zorluğu umursamıyor şimdi yeterlilik sınavını kazandım yok efendim 4000 lira maaş azmış şeklinde düşünenler olabilir 4000 liralık iş yapmauacaksınki al paranı işine bak ;D 700 lira maaşla bankada çalışan yaşdaşlarını hatırla şükret yakınmak boşuna piyasa zaten doğru fiyatı belirliyor gerisi nasip kısmet ;D
NOT: kimseye laf sokmuyorum tespit yapıyorum kimse üzerine alınmasın

kipa muhasebe de çalışan ya da maaş vb. olanakları hakkında bilgisi olan var mı?

kipa muhasebede ne olarak çalışaksın... eleman olarak çalışacaksan tahminim ilk girişte 600-800 civarı olur diye düşünüyorum.. ama bilen arkadaşlar vardır belki.. yanıtları bekliyoruz..

yok çalışmıycam birisinden sizin dediğinize çok yakın bir rakam duydum da..çok az gelmişti...

perakende sektörünü az biraz biliyorum bu gibi marketlerin tek merkezi olur herşey genelde otomatiktir 3 4 alt eleman çalışır muhasebe bölümünde bu 3 4 elemandan biri yüzde 90 ihtimalle kıdemlidir yani belgeniz bir işe yaramaz bu kıdemli eleman 1500 civarı alt elemanlar 800 1000 lira civarı maaş alır imza yetkisi ile bu tip yerlerde çalışma olayı genelde olmaz hizmet aldıkları mali müşavirleri vardır zaten ama illa imza yetkili çalışacam diyorsanız tavsiye etmem sadece bilenlerin bildiği bir çok sorun açılabilir başınıza o sebeple tavsiyem çok şubeli market sektöründen uzak durun

yani arkadaşlar bu piyasada eleman olarak çalışacak iseniz ömür boyu; kesinlikle yapılacak iş değil tabiki alacağınız ücret istisnalar dışında 600-800 en fazla 1000 tl olur neden mali müşavir olmaya çalışıyoruz? bu işin üst kısmı çünkü.. dolayısıyla gelirinizde ona göre artıyor.. bazı arkadaşlar var 10 yıllık eleman ama ileriyi göremedikleri ve zor geldigi için mali müşavirlik için uğraşmak istemiyorlar herkesin kendi bileceği iş tabiki.. ben işe girdiğimde benim 3 katım maaş alan insanlar şimdi benim maaşımın yarısına çalışıyorlar.. demek istediğim az çok maaş yarışı değil.. bu işi yapacaksan hedefin olmalı öncelikle mali müşavirlik olmalı.. ister birinin yanında ister büro aç istersen şirkette çalış.. mutlaka farkın olur

ugur6666 ' Alıntı:
yani arkadaşlar bu piyasada eleman olarak çalışacak iseniz ömür boyu; kesinlikle yapılacak iş değil tabiki alacağınız ücret istisnalar dışında 600-800 en fazla 1000 tl olur neden mali müşavir olmaya çalışıyoruz? bu işin üst kısmı çünkü.. dolayısıyla gelirinizde ona göre artıyor.. bazı arkadaşlar var 10 yıllık eleman ama ileriyi göremedikleri ve zor geldigi için mali müşavirlik için uğraşmak istemiyorlar herkesin kendi bileceği iş tabiki.. ben işe girdiğimde benim 3 katım maaş alan insanlar şimdi benim maaşımın yarısına çalışıyorlar.. demek istediğim az çok maaş yarışı değil.. bu işi yapacaksan hedefin olmalı öncelikle mali müşavirlik olmalı.. ister birinin yanında ister büro aç istersen şirkette çalış.. mutlaka farkın olur

Çok güzel özetlemişsin,aynen katılıyorum.Ruhsat sadece etikettir.İş başvurusu yaptığında,kişi kendi bilgi ve tecrübesiyle ne kadar ücret alacağını az çok bilir ve aklındaki fiyatın 3 aşağı 5 yukarısına kabul eder yada etmez.Onun için burda ne kadar maaş alacağı kişinin yeteneğine,tecrübesine göre değişir.Şu kadar yıl çalıştım demekle de prof olunmuyor kişinin 10 yıl çalışıpta öğrenmesi gerekenleri 2-3 yılda da öğrenme şansı olanlar mevcut.Uzun lafın kısası kimse ruhsata göre değer biçmesin.Ama eğer mesleğinde gerçekten aranan kişiyseniz o zaman ruhsatınızda şekeri olur.Benim düşüncemde bu şekilde :) herkese hayırlı kazançlar.

+1

Tabi bunun yolu da kendini geliştirmek ve geliştirmek ve yine geliştirmek. İnşallah hakettiğimiz yerlere geliriz. Emeklerimizin karşılığını alırız. Fazlasını yada azını değil.

-1998 yılında lise stajında beleşe çalıştım.
-2003 yılında büroda haftalık 5 tl ye çalıştım. Yemeğimi cebimden yedim.düşünün beş tl
-askere gittim geldim yıl 2006. patroncuk 300 tl verdi.2 sene bu fiyata çalıştım.
-Yıl 2008 maaşımı 600 tl oldu. ve sigorta yok
-Yıl 2009 ocak ayı maaş 660+ sigorta
-Yıl 2009 ekim ayı bürodan eski patronun olduğu yerden mükellefin az olmasından dolayı ve sabit giderleri amorti edememesinden dolayı ayrıldım. şu an özel şirketteyim. 660+sigorta+yemek bedava (gülmeyin)