fonradar

Net Ücret Üzerinden Yüksek Ücretli Bordro Hesaplama

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

10.000,00 TL maaş alan bir personelimizin brüt ücreti hesaplaması ile bilgi rica ediyorum, Şöyleki;

Ücret net/brüt endeksine göre tavanı aştığı için 2014 tavan ücreti olan 6.961,50 olarak ssk işçi+işveren primleri hesaplamasına kadar geliyorum, tıkandığım konu, Gelir vergisi matrahı bulma, Ücret net ve yüksek olduğundan dolayı Gelir Vergisi dilimi olan 11.000,00 TL yide aştığından dolayı burada çözüme kavuşamıyorum. Kısaca 10.000,00 TL+AGİ net ücret alan bir personelin brüt ücreti hesaplamasını detaylı anlatacak bir arkadaşımın bilgilerini rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgilerinize,

Uzun uzun yazcaktım ama sonra tablo şeklinde koyayım dedim.

Öncelikle 10.000,00 TL'nin brütü 12.979,88 TL ediyor.Ancak tavanı aştığı için sgk primleri 6.961,50 TL üzerinden hesaplanıyor.Çıkan sgk primlerini 12.979,88 TL'den düşünce 11.935,65 TL bizim gelir vergisi matrahımız oluyor.Gelir vergisini hesaplarken 11.000,00 TL için %15 , geri kalan 935,65 TL için %20 olarak baz alıyoruz gelir vergisi kesintisini.Geri kalan tutarlarıda tabloya bakarak görebilirsiniz.

8ngEr1.png

Emrah bey Teşekkür ederim bilgi için, bu uygulamayı ben netten giderek açıklamalı olarak bulmak istiyorum. Bu tablo bende mevcut, yani demek istediğim şu 10.000,00 net ücret, şimdi buradan brüt ücreti nasıl bulursunuz onu araştırıyorum ben. Bilgilerinize de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar.

Emrah bey bende bu noktada tıkandım, G.V. dilimlerine çarpınca kafayı sıyırdım. Neyse yinede bilgilerinize teşekkür ederim. Size iyi günler...

Tabiki gösterebilirsiniz.Tavana kadar olan kısım için sgk primi , gelir ve damga vergisi kesilecek tavanı aşan kısım için sadece gelir ve damga vergisi kesilecek.Tabi gelir vergisi dilimlerine dikkat etmek lazım.