fonradar

Normali Kıdem Tazminatının Emekli Olduğunda Ödenmesidir

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Soru: 15 Nisan 1986 sigorta başlangıcım Şuana kadar 6500 günüm var. Askerliği yatırırsam ne zaman emekli olurum? Yatırmazsam ne zaman olurum? Apartmanda görevliyim. 21 Haziran 2002 de başladım.1 Eylül 2009 a kadar olan kıdem tazminatını vermek istiyorlar. Ne kadar alırım? Sizce almalı mıyım? Zararı olur mu?

Cevap: Doğum tarihinizi ve askerlik yaptığınız tarihi ve askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. Sorunuzu sigorta başlangıç tarihinden önce 20 ay askerlik yaptınız varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Askerliğinizi borçlanmazsanız 25 yıl sigortalılık süresi,5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olarak, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 15 Nisan 2011 tarihinde, 49 yaşınızı da doldurmanız şartıyla emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanmanız halinde, 48 yaşınızı dolduruyorsanız hemen, doldurmuyorsanız 48 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Girdi çıktı yaparak kıdem tazminatınızı ödemek istedikleri anlaşılıyor. Çalışmanıza devam ettiğiniz için ödenen kıdem tazminatı avans mahiyetindedir. Her bir yıl çalışmanıza karşılık, son aldığınız brüt ücret kadar tazminat ödenmesi gerekir. Ancak, brüt ücrete düzenli ve devamlı olarak sağlanan menfaatlerinde ilave edilmesi gerekiyor. Örneğin, varsa oturduğunuz dairenin aylık emsal kira bedeli, apartmanın ödediği elektrik, su, doğalgaz faturaların aylık tutarlarının kıdem tazminatına esas ücrete ilave edilmesi gerekir. Sonuç olarak brüt ücretiniz ve ücretinize yapılacak ilaveler sonucunda bulunan tutarın 7.25 katı kadar kıdem tazminatı alırsınız. Girdi çıktı yapacakları için ileride emekli olduğunuzda mahkemeye giderseniz tüm çalışma dönemleri için en son aldığınız aylık üstünden kıdem tazminatı hesaplanır. Alacağınız kıdem tazminatı avans olarak düşülür ve kalan tazminat tutarını alabilirsiniz. Bu yolla kaybınız olmaz. Ancak esas olan emekli olduğunda kıdem tazminatınızın ödenmesidir.

Soru: 6 Haziran 1962 yılı doğumluyum. Sigorta ile ilgili bilgilerime bakarak bana ne zaman emekli olacağımı söyleyebilir misiniz? 1 Aralık 1985 ile 16 Mayıs 1987 yılları arasında 133 gün SSK da hizmetim var. 6 Ocak 1992 ile 31 Ocak 2005 yılları arasında 13 yıl 25 gün (4705 gün) Bağ-Kur hizmetim var. 1 Şubat 2005 ile 30 Ağustos 2009 yılları arasında 1150 gün de SSK hizmeti var. Ayrıca 6 Temmuz 1983 ile 7 Mart 1985 arasında 20 ay(600 gün ) askerlik yaptım. Bağ-Kur' a borçlandım. 30 Aralık 1999 da ödedim. Bu bilgilere göre ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: SSK şartlarıyla emekli olmanız daha avantajlı. Ancak, SSK şartlarıyla emekli olabilmeniz için 110 gün daha prim ödeyerek, tekrar sigortalı olduğunuz 1 Ocak 2005 tarihinden sonraki 1150 gün olan prim ödemenizi 1260 güne tamamlayarak, primi ödenen son yedi yıl içinde SSK ya Bağ-Kurdan fazla prim ödemiş olma durumuna geçmeniz gerekir. Çalışarak 110 gün daha prim öderseniz, SSK da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık sürersi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan 110 günden başka prim ödemeseniz de 48 yaşınızı dolduracağınız 6 Haziran 2010 tarihinde emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU - Posta