Noter Makbuzları

Merhaba arkadaşlar,

2017 yılı için tasdik ettirdiğimiz noter makbuzlarını ;

280 nolu hesaptamı / 770 nolu hesaptamı veya .... takip etmeliyiz ?

merkür2

Tanınmış Üye
Ödenen noter ücreti 2017 yılında kullanılacak defterler için ödenmektedir, dolayısı ile 2017 gideridir. Vergi müfettişleri de inceleme esnasında bu yönde görüş bildirmektedir.

merkür2

Tanınmış Üye
Aralık ayında işyerine 2017 yılı için sigorta yaptırdığınızda ödeme 12. ay diye tamamını gider mi yazıyorsunuz?

Aralık ayında işyerine 2017 yılı için sigorta yaptırdığınızda ödeme 12. ay diye tamamını gider mi yazıyorsunuz?

Sigorta poliçesi süreli olarak olduğu için onun ayrımını yapıyoruz 180 ve 280 nolu hesaplarda. yalnız noterlik makbuzunu ben ödeme yapıldığı gün giderleştiriyorum varsa bi mevzuat veya yanlışlığımız düzeltelim hatamız olabilir

merkür2

Tanınmış Üye
Sigorta poliçesini gelecek ay/yıl gideri olarak kaydediyorsunuz da gelecek yılın defterinin tasdikine ait noter makbuzunu neden gelecek yıl gideri olarak görmüyorsunuz?

Sigorta poliçesini gelecek ay/yıl gideri olarak kaydediyorsunuz da gelecek yılın defterinin tasdikine ait noter makbuzunu neden gelecek yıl gideri olarak görmüyorsunuz?

Üstad söylediğiniz doğru ama tartışmaya açık bir konu gibi geldi bana... noter makbuzunun muhasebe kaydında indirilecek kdv'yi 12.aydan indirip giderini 2017 yılında yazmak işi zırıltılı geldiği için genelde böyle yapılıyor bende direk gider yazıp geçiyorum açıkcası :) bundan sonra senin hatrın için o şekilde yaparım söz :)))