zirve

Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Üyelik
28 Ocak 2008
Mesajlar
197
Konum
gaziantep
Kolay gelsin arkadaşlar.yukarıdaki başlıktan da anlaşıldığı üzere tartışmalı bi durum var .sizlerinde yorumlarını alabilirsem memnun olurum.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Kanunlara göre Trafiğe kayıtlı araçların devir şartlarından biride Noterden Devir yapmak olduğu için, Noter Devri ile beraber fatura kesilmesi yararınıza olacaktır. Diğer tarafdan fatura keserek VUK'a göre satış yapılabilir. ( VERGİ EHLİYETİ:
Madde 9 - Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz.)
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Faturayı kesebilirsiniz ancak aracın mülkiyetini devir edemezsiniz. Dolayısıyla yaptığınız işlem batıl olur. Karşı taraf aracı alamadığı için size idade faturası kesmesi veya sizin faturayı iptal etmeniz gerekir.
 
Üyelik
28 Ocak 2008
Mesajlar
197
Konum
gaziantep
Ynt: Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

saolun arkadaşlar.benim de görüşüm sizlerinki ile örtüşüyor;bu tezi savunan arkadaşlarımız olaya teslim yönünden bakıyolar.ortada bir teslim söz konusu ise noter devri yapmadan fatura kesilebilir ve harcamalar gider olarak kullanılır diye görüş bildiriyolar.ben de mülküyet devir olmadığı için ;o aracı ancak kiralamış gibi sözleşme yapıp giderinden faydalanabilirsizniz diye görüş bildirmiştim onlara. aksi halde sayın nguroy'un dediği batıl bir işlem var ortada.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Yasa gereği nakil vasıtalarının mülkiyeti noter satış senedi ve tescil ile devir edilebiliyor.
Şöyle düşünün bir gayrimenkul aldınız , firma fatura kesti ama tapu devri yapılmadı. Gayrimenkul sizin mülkiyetinize geçer mi?
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Sayın Eray, Teslim olabilmesi için mülkiyet hakkının alıcıya devredilmesi gerekiyor. Burada mülkiyet hakkının devrini engelleyen ciddi bir uygulama var. Oda noter devri. Noter devri olmadan Fatura kesilebilir. Ancak Hukuki durum, fiili durum ve VUK'a göre her durum bir biriyle çelişecektir.
Bu noktada VUK 3. ve 9. maddeye göre olayı yorumlarsak olay yapılabilir duruyor. Ancak Genel Hukuk kurallarına göre bakarsak olmaz duruyor. Yani iş tamamen karışıyor.
:)
Doğru olanı yapalım kanunları birbirine karıştırmayalım :)
 

Benzer konular

Üst