Noterden araç alımı

Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
işletme defterine tabi mükellef işinde kullanmak üzere Noterden şahıstan ticari araç alıyor. Araç bakım ve mazot masraflarını gider yazıyoruz. Satarken %18 KDV li mi satacağız ?
Sık araç değiştiriyor, takip edilmiyor malesef. Sabit kıymet olarak görmesem, sadece mazot ve masraflarını gider olarak işlesem olmazmı? yani araç alış ta noterden yada faturalı alınca işlemesem, satarkende fatura kesmesem ?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: noterden araç alımı

Burada önemli olan aracın hangi amaçla alındığı? Araçlar alım-satım yapmak için mi alınıyor,yoksa işletmenin esas faaliyet konusunun devam ettirilmesi için mi? Sorunuzdaki bilgilerden mükellefin faaliyet konusunun araç alım-satımı olmadığı izlenimini aldım. O halde kesinlikle 254 TAŞITLAR hesabına almanız gerekir,aktife alınan araç için ödenen KDV'yi KDV Kanunu madde 30/b'ye göre indirim konusu yapılamayacağı da kesin olduğuna göre(gerçi araçlar KDV mükellefi olmayan şahıslardan alındığı için İndirilecek bir KDV yok),araç satılırken KDV oranı %1 olacak.(Araç 87.03 pozisyonunda ise).
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: noterden araç alımı

tarkaniz72 ' Alıntı:
işletme defterine tabi mükellef işinde kullanmak üzere Noterden şahıstan ticari araç alıyor. Araç bakım ve mazot masraflarını gider yazıyoruz. Satarken %18 KDV li mi satacağız ?
Sık araç değiştiriyor, takip edilmiyor malesef. Sabit kıymet olarak görmesem, sadece mazot ve masraflarını gider olarak işlesem olmazmı? yani araç alış ta noterden yada faturalı alınca işlemesem, satarkende fatura kesmesem ?
Ticari Araç olduğuna eminmisiniz. Aracın tam tanımı yaparmısınız. Şayet ticari araç ise %18 KDV 'ye tabidir. Aracı işletmenin aktifine kayıt etmediğiniz sürece Benzin ve taşıtla ilgili diğer giderleri indiremezsiniz.
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: noterden araç alımı

Araç ile peynir vs. satışı yapıyor. Araçlar minibüs kia yada fodr connect (kapalı kasa). Bu araçları fatura ile aldığında KDV sini (%18) indiremeyecekmiyim ? Neden satarken %1.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: noterden araç alımı

Aldığınız araç 87.03 G.T.İ.P numarasında yer alıyorsa KDV'sini indiremezsiniz. Diğer tarafdan;
- Şoför ve ön yolcu bölümündeki araç içi konfor özellikleri ve iç döşemeleri araç iç kısmının her tarafından aynı olmayan
- Arka kısımda emniyet kemeri montajı için sabit tertibat bulunmayan
- Şoför ve ön yolcu bölümü ile yük ve insan taşınan arka bölüm arasında bir bariyer veya panel bulunanlar,
yanlış hatırlamıyorsam 87.04 GTİP numarasında yer alıyorsa %18 KDV'yi indirip satarkende %18 KDV'li satacaksınız.

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,39733.0.html
yukarıdaki yazıyı bir inceleyiniz.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: noterden araç alımı

Galiba araçlar 87.04 pozisyonunda,keşke bu bilgiyi baştan bilseydik-:))Baştan beri binek otomobil olarak düşündüm nedense.

Neyse bu durumda alış ta satışlar da %18'lik KDV oranına tabi olacak Mohicans'ın belirttiği gibi. KDVK md.30/b de devreden çıktı,ödenen KDV indirim konusu yapılabilecek doğal olarak.
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Noterden araç alımı

Şahıstan noterden aldığımı (faturasız, KDV indirimi olmayan), satarken fatura kesip %18 KDV ekleyeceğim. Yani artı KDV ödemiş olacağım fazladan. doğrumudur ?
 

Benzer konular

Üst