fonradar

Noterlerde Yapılan Satışların Tevsiki Zorunlu Değildir

merihs12

Katkı Sunan Üye
Buna göre; 8.000 TL üzerinde olup noter kanalı ile yapılan araç satışlarınıza ilişkin tahsilatlarınızın banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır'' diyo v.u.k 'da.

Bu durumda şirkete ait aracı yada daireyi sattığımda bu parayı ben elden alabiliyomuyum yada başka banka hesaplarını ?teşekkürler

Merhaba
Tevsik şartı konusu farklıdır,bu satışın muhasebe kayıtlarına intikali farklıdır.Noterlerde araç satışına ilişkin işlemlerde emanet hesaba araç bedelinin yatırılması konusu vardı.Uygulamaya başladılar mı bilmiyorum. Velev ki başlanmamışsa,evet bahsettiğiniz vuk geçerlidir.Ancak şirkete ait aracın taşınır veya taşınmaz kıymetin tahsilatını şahsınız yaptığınızda bunu muhasebe kayıtlarına nasıl intikal ettireceksiniz önemli olan o kısım.

Buna göre; 8.000 TL üzerinde olup noter kanalı ile yapılan araç satışlarınıza ilişkin tahsilatlarınızın banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır'' diyo v.u.k 'da.

Bu durumda şirkete ait aracı yada daireyi sattığımda bu parayı ben elden alabiliyomuyum yada başka banka hesaplarını ?teşekkürler

Noter kanalı ile yapsanızda, özellikle fatura keseceksiniz. Şirket adına yaptığınız satış nedeniyle noterler işlemlerde harç ve satış bedellerini ayrı ayrı belirtmiyorlar, yeni uygulama yürürlükte ancak zorunlu değil ( noter,tapu....vs burda amaç dolandırıcılığı ortadan kaldırmak) bu nedenle fatura bedeli farklı olabilir ki bedelinin banka yoluyla gelmesi yararlıdır. Ancak noter satış mukavelesinde bedelin nakten alındığı ibaresi varsa, kasa tahsil işleminin yapılması yerine alıcı adına paranın bankaya yatırılmasını öneririm.