fonradar

O S B Arsa Alımı Öncesi Sermaye Artırımı

Değerli meslektaşlara selamlar,

Bir müşterimiz OSB (organize sanayi bölgesinde) kendi fabrikasını yapmak üzere arsa alacaktır.

Bu alım öncesi nakdi sermaye artırımı yapılacaktır (mevcut sermaye yaklaşık 5 milyon TL ve yaklaşık 15 milyon TL artış ile 20 milyon TL'ye çıkarılacak). Şirketin 90 hisseye sahip ortağı yabancı, kalan % 10 hisse ise yerli ortaklara aittir. Söz konusu artış ortakların sermaye oranlarını koruyacak şekilde yapılacaktır.

Yabancı ortak 'sermaye artırımı' açıklamasıyla kendine düşen payı Euro olarak bankadan gönderecektir. Yerli ortaklar da aynı şekilde kendilerine düşen payları bankadan şirket hesabına göndereceklerdir.

Söz konusu işlemle ilgili gerekli evraklar, işlem süreci ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında değerli görüşlerinizi rica ediyorum.

Bugün KDV ve Muhtasarın son günü olması sebebiyle yoğunluğu anlayabiliyorum :) ancak gene de konu ile ilgili görüşü olan meslektaşlarımızdan yardım bekliyorum

Sayın Benjamin

Normal herzaman yaptığımız gibi Sermaye artışı yapacaksınız. Yani Sermaye artış kararı alacaksınız. Eski sermayenin ödendiğine dair S.M.M.M sermaye tespit raporu hazırlayacaksınız.Nakit artacak sermayenin 1/4 bankaya bloke edeceksiniz.Tabi ortaklar yatıracakları paraları sermaye ödemesi olarak yatıracaklar

Yukarıdaki işlemleri yaparken firmanız A.ş türünde bir firma ise Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak bunu yapacaksınız.Ayrıca sermaye artışında Bakanlık Komseri de olacak

Sayın Benjamin,

Ferhatın söylediklerine ilaveten, yurtdışındaki ortağın nakit gönderimlerini yaparken swift mesajına 1/4 blokaj ve diğer gönderimler için ise ( kaç taksitte gelecekse herbirine) sermaye taahhüdü ödemesi olduğu açıklamasını yazmaları için uyarın.