fonradar

Ödenmemiş SSK Primleri Hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Günaydın,

Ödenmemiş ssk primlerini bazı muhasebeciler gelecek yıllara ait giderlerde izlerken bazı muhasebecilerde nazım hesaplarda izleyim kanunen kabul edilmeyen gider olarak beyannamede göstermektedri.

Bu uygulamaların hangisi mevzuat açısından uygundur?

Ynt: Ödenmemiş ssk primleri hk.

Mevzuat açısından uygun olanı KKEG olarak takip etmektir. Başka bir deyişle ödenmeyen ssk primleri beyanname üzerinde kâra ilave edilmelidir. Bilanço yada gelir tablosuyla ilişkilendirilmemelidir.

Ynt: Ödenmemiş SSK Primleri Hk.

öncelikle tahakkuktan sonra ödenmediği takdirde 361 -368 şeklinde ters kayıtla zaten yapılması gerekeni yapıyorsunuz. ayrıca (180-280) e almak anlamsız. nazım hesaplarda takibi daha doğru.

Değerli meslektaşlar

SSK primleri ödenmediği için gider hesaplarına aktarımayan tutarları KKEG hesaplarına aktarmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim.Nihayetinde bu primler bir şekilde ödenecek.(haciz,aftan yararlanma,ödeme vb.gibi)

Primleri 361 den 368 hesaplara almak ve gider hesaplarına atılması gereken Brüt ücret ve işveren paylarının,bu primler ödenene kadar gelecek yıl veya ay giderlerinde takip etmekte fayda var.

Not:Neden primleri ödenmeyen ücretleri gider yazamıyoruz derseniz o ayrı bir konu.

Sn. SMMM69,
Primler ödendiğinde eğerki dönem farkı varsa (hesap dönemi), bir sonraki yıollık beyannamede kardan indirim konusu yapacaksınız. Ayrıca Primleri ödenmeyen ücretleri gider yazamıyoruz demişsiniz. Bu yanlış bir bilgi. Ücretleri değil ödenmeyen ssk primlerini gider yazamıyoruz. Lütfen dikkatli bilgilendirme yapalım ve kimseyi yanıltmayalım.

Sn muhasebe--ci
öncelikle bilgilendirmeniz açısından teşekkür etmekle birlikte tarzınızı ve yaklaşımınızı tasvip etmediğimi belirtmek istiyorum.Yukarıdaki mesajlarda olduğu gibi bir çekişme ve tartışma ortamında olmak istiyorsanız;
lütfen bu güzel sayfaları seçmeyin,
bildiğinizi söyleyin o kadar,
ne yorum yapıyorsunuz,(kendimce yanlış olduğunu bilsem yazarmıyım ...)
bilinçli olarak o yanlış bilgiyi
o sayfalara aktarmadaki niyetimiz ne olabilir ki.şimdi siz söyleyin ce bende yanlışımı araştırdım ve doğrusunu öğrendim.

Lütfen,neyseniz nesiniz amaaa insanlara bu tarzda davranma ve yaklaşma hakkını vermez.

Forum üyelerinden özürlerimle.

Sayın SMMM69,
Bildiğimi söyledim zaten yorum falan yaptığım yok. Doğru neyse onu söylerim. Yani yanlış bilgiye doğru mu diyeceğiz yada sesimizi çıkarmayacakmıyız. Elbette yanlış olduğunu söyleyeceğiz. Bunu söylediğimizde çekişme ortamımı yaratmış oluyoruz. Ayrıca sayemizde doğruyu öğrenmenize sevindim.
Birde bu nedir allah aşkına. Her fikrini söyleyene tu kaka. Sadece bu konuyla ilgili demiyorum. Herkes bir şekilde kendi düşüncesini karşıdakine empoze etmeye çalışıyor. Gittikçe faşizanlaşıyoruz Türk milleti olarak.
Şunu unutmayın Koyun Kurt ile gezerdi fikri başka başk'olmasa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...