Ödenmeyen geçici vergilerin durumu

özlem...

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
2010 yılı gelir vergisi beyannamesi hazırlarken 6111 sayılı kanun kapsamında müracat eden mükelleflerin ödenmeyen geçici vergilerinin mahsubunun yapılabileceği sonucunu çıkarttım. Bu uygulamada 2010 yılı 4.dönem ödenmeyen geçici vergi konusunda tereddütlerim oldu. Bana yardımcı olurmusunuz.

Ynt: Ödenmeyen geçici vergilerin durumu

Hayır. Bu sonuç çıkmamalı. Aksine her zaman ki gibi ödemeyen geçici vergiler mahsup yapılmamalı. Hatta Yıllık gelir vergisi veya kurumları verdikten sonra taksitlendirme yapılmalı.

NİSANLI ' Alıntı:
Hayır. Bu sonuç çıkmamalı. Aksine her zaman ki gibi ödemeyen geçici vergiler mahsup yapılmamalı. Hatta Yıllık gelir vergisi veya kurumları verdikten sonra taksitlendirme yapılmalı.

Katılıyorum Çünkü Yapılandırmaya Müracat Edip Etmeyeceği Muamma...

Evet aradım maliyeyi, geçici vergi mahsubunu yapamazsın diyorlar. terkin olacak siz yıllık vergi ile o tutarları ödeyeceksiniz. dolayıysla 6111 kapsamında olmayacak dediler.

Demekki geçici borcu olanlar kapsama alınmıyor her zamanki gibi.

Arkadaşlar, normalde Gelir Geçici Verginin mahsup süresi 01/03/2011 de, Kurum Geçici Verginin mahsup süresi 01/04/2011 de sona erer. Bu tarihlerden sonra aslında ödeme yapılmaması lazım ama vergi daireleri buna pek bakmıyor. Bu tarihe kadar ödemeyi yaptınız yaptınız. Eğer yapmadıysanız mahsup imkanınız yok zaten.

gelir vergisi beyannamesinde geçici vergiler kısmına ne yazıyoruz ?

Gelir vergisi beyannamesi henüz verilmedi. Mükellef 2010 1. 2. 3. dönem geçici verileri taksitlendirmeden yararlanarak 9 taksit yaptırdı.

Bu durumda GV beyannamesini verirken geçici vergileri mahsup yapacakmıyız. Yapmazsan mükellef 9 taksit ile bu verileri öder yada ödemezse ne olur?

Teşekkürler.

NİSANLI ' Alıntı:

Yapılması gerekli olan son cümlede yazdığım gibiydi. Peki şimdi napıcaz derseniz, taksitlendirmeye konu olan geçici vergi borçlarınızı mahsup yapmamalısınız.

Bu durumda 9 taksit yapılan geçici vergi aslını mahsup edemeyeceğimize göre 9 ay boyunca ödenecek geçici vergi ne olacak? Boşuna ödenmiş bir vergimi olacak?

stajer311 ' Alıntı:
Bu durumda 9 taksit yapılan geçici vergi aslını mahsup edemeyeceğimize göre 9 ay boyunca ödenecek geçici vergi ne olacak? Boşuna ödenmiş bir vergimi olacak?

hayır boşa ödenmiş bir vergi olmayacak . ödemeyeceksiniz.

Ben zaten senden tahsil etmeyeceğim demiş kanun.

(3) Bu Kanunun kapsadığı dönemlere ilişkin olarak 2010 yılında tahakkuk eden ve bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan geçici vergilere bağlı gecikme faizi ve gecikme zamları yerine bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ödenmek suretiyle bu madde hükmünden yararlanılır. Bu takdirde, 2010 yılına ilişkin yıllık gelir/kurumlar vergisinin tahakkukunu müteakip ödenecek taksitlerde, vergi aslının ödenmesi şartı aranmaz.

vergi aslını kurum ve gelir beyanı verilince terkin edilecek taksitlerde.

sadece gecikme zammının taksit tutarı ödenecek

tabi bu işlemin karmaşıklığını çözebilecek bir altyapı ile sistemlerini güncellemesi lazım mali idarenin

arkadaşlar 2010 yılında geçici vergileri çıkan mükellefin (işletme defteri) ödeme yapıp yapmadığını bilmiyorum. (o derece sağlıklı bilgi ve belge verirdi kendisi :)) gelir vergisinde hiçbirini mahsup etmezsem ve mükellef geçicilerden birini ödediyse durumu ne olur? mükellefle de artık çalışmıyorum o nedenle bilgi vereceğini de sanmam. teşekkür ederim..

Beyan etmemeniz sizin için iyi olur. Vergi dairesi tutarı emanet hesabına alır. Eğer mükellef geçicilerden bir veya birkaç dönemi ödemişse sonradan iade alabilir.

Ama siz ödenmiş şeklinde düşerseniz.. Ödenmediği halde beyan etmeniz vergi ziyaı cezasıyla mükellefi karşı karşıya getirir. Bununda sonu uzlaşmaya kadar gider. netice itibariyle de siz uğraşırsınız.

O yüzden geçici vergileri beyan etmemenizi tavsiye ederim..

rica ederim.
kolay gelsin

_burak_ ' Alıntı:
arkadaşlar 2010 yılında geçici vergileri çıkan mükellefin (işletme defteri) ödeme yapıp yapmadığını bilmiyorum. (o derece sağlıklı bilgi ve belge verirdi kendisi :)) gelir vergisinde hiçbirini mahsup etmezsem ve mükellef geçicilerden birini ödediyse durumu ne olur? mükellefle de artık çalışmıyorum o nedenle bilgi vereceğini de sanmam. teşekkür ederim..

Şifreleriniz varsa sistemden kontrol edin oda olmuyorsa borç dökümü alın hadi onuda temin edemediyseniz şifre alın

sayın nisanlı hangi şifreyi kastettiğinizi anlayamadım. mükellefin kendi adına internet vergi dairesi şifresi yok. onu alabilmem için vekaletim de yok. sadece borç dökümü alabilirim. (verirse tabi daire) %99 ödemediğini düşünüyorum zaten küçük bir ihtimal ama fikir almak istedim. ilginize teşekkür ederim..

Mükellefin şifresini kastedmiştim. Vekalet yoksa mükellefinizi vergi dairesine yönlendirin. Beyannameyi ihtimaller üzerine yapmaktan iyidir.