fonradar

Ödenmeyen SGK Primleri

Sinem_35

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Bilindiği üzere ödenmeyen sigorta primleri gider olarak gösterilmiyor. Fakat Aralık ayının primlerinin ödeme günü Ocak ayı olduğu için biraz kafam karıştı.
Şimdi Kasım ayına kadar olan ödenmemiş primleri 361 hesaptan 368 hesaba alarak kanunen kabul edilmeyen gider olarak nazım hesaplara kaydettik. 361 hesapta sadece 12.ay primleri kaldı. Ocak ayında 12.ay primleride ödenmedi farzedelim. Bu sefer 361 hesapta kalan 12.ay primlerinide mi 368 hesaba alıp kanunen kabul edilmeyen yapmamız gerekiyor. Bu seferde tutarlılık ilkesine aykırı olmuş olmuyor mu ? Çünkü 31/12/2011 tarihinde 368 hesaba vadesi gelmiş ve ödenmemiş primleri göndermemiz gerekiyor. Biz bu durumda 368 hesaba vadesi gelmemiş primide göndermiş olacağız.
Siz bu uygulamayı nasıl yapıyorsunuz. Kısaca bahsederseniz sevinirim. Teşekkürler...

Ynt: Ödenmeyen SGK Primleri

Kanuni düzenlemeye göre 12 ay hariç diğer aylar süresinde ödenmez ise kkeg. 12 ay için istisna var. ödesenizde ödemesenizde gider olarak gösterebiliyorsunuz.

dediğiniz gibi vadesi henüz gelmediği için aralık 2011 primlerinin, 31.12.2011 tarihli mizanda 361 hesapta kalması gerekir diye düşünüyorum.

Merhaba,

Arkadaşlar bu ay içinde benimde başıma şöyle bir iş geldi.
Mükellefin sigortaya önceden borcu yoktu, borcu olmadığından dolayı 6111 yasa kapsamında değil.
Fakat 2011 yılından itibaren Ocak ile Kasım ayları arasındaki 11 aylık sigorta primleri günlerinde ödeyemedi.
Ödenmeyince ne oluyordu, gecici vergi dönemlerinde ödenmeyen kısmı, KKEG yapıyorduk. Bende öyle yaptım.

Ancak mükellef, ocak-2012 ayı içinde gecikme faizleri ile birlikte aralık dönemi hariç hepsini ödedi.
Bu durumda ne yapılması gerekir?

şimdi gider yazabilirmiyim 4.döneme,
peki önceki dönemlerde yazılan KKEG rakamlarını da beyannamede göstermelimiyim?

Selamlar
Bu konuda çok tartışma yapıldı ve kanımca hala bazı şeyler netleşmedi fakat netleşmemesine rağmen herkes kendisine en doğru gelen şekilde uygulama yapmaya devam ediyor.Nette bile hala çok değişik yorumlara rastlamak mümkün.Tam olarak netleşmeyen konu (tabi benim açımdan);
ödenmeyen ssk primleri; geçici vergi dönemlerinde mi yoksa yıllık beyan döneminde mi kkeg yapılmalı?
her ikisini de savunanlar var.Kanun bu konuda çok açık değil.Biraz yoruma bırakmış.herkeste kendine göre bir yorum yapmış.
Bu,konunun farklı bir boyutu.Gelelim asıl sorunuza;
Şimdi,anlattıklarınızdan şöyle yaptığınızı anlıyorum.Ssk primlerini ilgili dönemlerde hiç giderleştirmediniz.KKEG yaptık dediniz ama KKEG'yi hangi hesapta takip ettiğiniz burada önemli.
Eğer bir gider hesabında takip etmişseniz (örneğin 689) zaten aynı anda giderleştirmişte oldunuz. haliyle ödendiğinde tekrar giderleştirmek gibi bir kaygınız olmamalı.
Şayet,gider hesaplarına hiç almadan yani ssk primi kadar eksik giderlerleştirip primide nazım hesaplarda kkeg olarak takip etmişseniz (ki bu işlem yanlıştır), ödenen primleri ödendiği dönemde gider yazabilirsiniz,yani 2012'de.ödenen faizlerin tekrar kkeg olacağı muhakkaktır..2011 yılında gösterdiğiniz kkeg ne olacak,beyannameye yine aktarılacak mı?Bana göre evet aynen kalacak ve beyana aktarılacak. Birinci sebep,ödeme 2012 de yapılmış.2012 de yapılan bir ödemeye istinaden 2011 e kayıt düzeltmesi yapmak doğru olmaz.İkinci sebep yine bana göre kkeg bir çeşit cezalandırmadır.2012 de ödeme yapmış olsanız bile 2011 de bu fiil işlendiğinden bana göre aynen kalmalıdır.

Bu arada aslında yapmanız gereken kayıt ssk ödensin veya ödenmesin ücret tahakkuk kaydında gidere yazmak,prim tutarını da nazım hesaplarda takip etmek olmalıydı.
Daha detaylı bilgi için ekteki yazı okunabilir.

http://www.alomaliye.com/aralik_06/talha_apak_odenmemis_ssk.htm

Saygılar

Sevim Canyakmaz ' Alıntı:
Merhaba,

Arkadaşlar bu ay içinde benimde başıma şöyle bir iş geldi.
Mükellefin sigortaya önceden borcu yoktu, borcu olmadığından dolayı 6111 yasa kapsamında değil.
Fakat 2011 yılından itibaren Ocak ile Kasım ayları arasındaki 11 aylık sigorta primleri günlerinde ödeyemedi.
Ödenmeyince ne oluyordu, gecici vergi dönemlerinde ödenmeyen kısmı, KKEG yapıyorduk. Bende öyle yaptım.

Ancak mükellef, ocak-2012 ayı içinde gecikme faizleri ile birlikte aralık dönemi hariç hepsini ödedi.
Bu durumda ne yapılması gerekir?

şimdi gider yazabilirmiyim 4.döneme,
peki önceki dönemlerde yazılan KKEG rakamlarını da beyannamede göstermelimiyim?
kısaca yazayım, 4.döneme gider yazamazsınız. 2012 de ödendi ise ödendigi dönemde nazım hesaplarda matrahtan indirilecek unsurlar olarak kayıtlayarak beyanname üzerinde indireceksiniz.
2011 de KKEG olarak kalacak