Ödenmeyen Sgk Primleri

Merhabalar ödenmeyen sgk primleri için işletme defterlerinde defter beyanda geçici vergi hazırlarken gider olarak mı yazıyorsunuz?
Normal şartlarda ödenemeyen sgk primlerinin gelir matrahına eklenmesi gerekiyor diye biliyorum fakat bunu defter beyanda nasıl belirtebiliriz?
şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayın Ali Ege

İşletme defterinize ücret tahakkukunuzu normal yapacaksınız. Daha sonra ödenmeyen SSK Primleri için beyanname üzerinde KKEG yapacaksınız yani matraha ilave edeceksiniz

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Ferhat abiciğim selamlar
Defter beyan sisteminde hesap özeti oluşturulduktan sonra ortaya çıkan mali kar veya zarar, beyannameye otomatik aktarılıyor.Ödenmeyen sgk primlerinin KKEG sayılması gerektiğinden hareketle, beyanname üzerinde kazanç matrahına elle müdahale ederek düzeltmek (buna sistem izin veriyor mu onuda bilemiyorum) şöyle bir sıkıntı yaratmaz mı?
Nihayetinde kayıtlarımız gelir idaresinin denetimi ve kontrolü altında.Hal böyle olunca daha sonraki zamanlarda sistemden alınabilecek hesap özeti ile onaylanan beyanname arasında kazanç rakamı bakımından farklılık görülecektir.Böyle olunca ileride izahat vermek ihtimali doğabilecektir.Hoş,beyanname çalışması sırasında gerekli notlarımızı tabiki "çalışma kağıtları" bakımından muhafaza ediyoruz ama bunu biz biliyoruz idare bilmiyor.Kaldı ki ücret tahakkuk kaydını yaparken,kaydı bordroya ve bildirgeye uygun tam yapmalıyız bu da bir gerçek.
Acaba diye sesli düşünüyor ve soruyorum; ödenmeyen sgk primleri konusunda yıl sonunda ek bir alt gelri türü ile kkeg sonucu matrahın artması (veya zararsa azalması) sebebiyle ve hesap özetiyle beyannamede bildirilen kazancın da tam örtüşmesi açısından "bir gelir kaydı yapsak" mevzuat açısından bu durum ne kadar sağlıklı olur? Gerçi olası bir GEKSİS sorgulaması sırasında bu durum yine hata verebilir.Kümülatif kdv, hasılat rakamı vb.yine uyuşmayacak.
Bunun tam olarak nasıl önüne geçeceğiz.Bence gelir vergii beyanlarına da ek bir KKEG bildirim satırı açabilirler.Matrah artırıcı işlem diye de bir alt gelir kalemi oluşturabilirler.Bizlerde dönemler halinde veya yıl sonlarında bu tarz işlemlere ek bir gelir kaydı oluştururuz,sadece mali karı etkiler,hasılatı veya satış rakamlarını etkilemez.
Sayın ALİ EGE'nin sorusu herhalde bu minval üzerineydi.
Sen ne düşünüyorsun bu konuda?
Şimdiden tşk.ediyorum,selam ve sevgiler.

Son düzenleme:

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Tahsınım

Nasılsın ıyımısın ? Yazdıklarının tamamı doğru üzerine yazacak bir şey yok. Ben genel anlamda işletmede KKEG kullanımını yazdım. Zaten Ticari işletme özetinde KKEG'yi getiriyor. Ama maliyede getirmiyor. Vergi Daireleride daha sonra izahat istiyor. Bence Vergi Daireleri ile Maliyeye bir eğitim vermek gerek. Birisi sistemsel birisi içgüdesel çalışıyor

Televizyonlarda sürekli yetkililere söylüyorum. Bir şey yaparken Meslek Odalarının, SMMM odalarının, YMM odalarının görüşünü alın. Kervan yolda düzelir mantığı ile iş yapılmasın diyorum. Ben Söyleyip ben dinliyorum.

Neyse Bakalım. Aslında sistemimiz bir çok ülkeden iyi bunuda şu anda doçentlik için UFRS (IFRS) çalışıyorum. Ordan söylüyorum

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Tahsınım

Nasılsın ıyımısın ? Yazdıklarının tamamı doğru üzerine yazacak bir şey yok. Ben genel anlamda işletmede KKEG kullanımını yazdım. Zaten Ticari işletme özetinde KKEG'yi getiriyor. Ama maliyede getirmiyor. Vergi Daireleride daha sonra izahat istiyor. Bence Vergi Daireleri ile Maliyeye bir eğitim vermek gerek. Birisi sistemsel birisi içgüdesel çalışıyor

Televizyonlarda sürekli yetkililere söylüyorum. Bir şey yaparken Meslek Odalarının, SMMM odalarının, YMM odalarının görüşünü alın. Kervan yolda düzelir mantığı ile iş yapılmasın diyorum. Ben Söyleyip ben dinliyorum.

Neyse Bakalım. Aslında sistemimiz bir çok ülkeden iyi bunuda şu anda doçentlik için UFRS (IFRS) çalışıyorum. Ordan söylüyorum

Tşk.ederim abi,özlettin kendini.Senin gibiler tarafından bunlara eğitim vermek gerçekten şart.İşin teorisini yazmak çok kolay, ama gel gör ki,pratikte durum hiçte öyle değil.
Deneye deneye öğreneceğiz bazı şeyleri.
Sevgiler abi,kolay gelsin.