fonradar

Ödenmeyen SSK Primlerinde İşveren Hisselerinin Durumu...

Zahiri

Katkı Sunan Üye
selam.ödenmeyen ssk primlerinin işveren hisselerinin daha sonraki yıllarda ödenmesi durumunda giderleşemeyeceğini belirten bir yazı var mı?olanların en azından bana link vermesini öneme rica ederim.
ayrıca bu ödenmeyen işveren hisselerini gelecek yıllara ait giderler hesabına alabilir miyiz?(280 hs.)

sadece işveren hissesi değil primin tamamı ödenmedikçe beyanlarda kkeg olarak dikkate alınır. ödendiği yılda gider olur.

SSK Kanunu'nun 80'nci maddesine göre, ödenmeyen SSK primleri gider olarak indirilemez. Ödeme aşamasında gider olarak indirimi mümkündür.
SSK Priminin tahakkuku aşamasında, ödenmeyen bölümü 280 no'lu hesabın borcuna; ödendiği yıl, bu hesabın alacağına karşılık ilgili gider hesabının(örn:770) borcuna kayıt yapmanız gerekir.

peki sayın andaç,
elimde bir mizan var.bu işi yeni devraldım ve mizan 31/07/2006 tarihli.
mizanda ödenmeyen ssk primlerinin işveren hisseleri 280 hesapta görünüyor(alt hesabnda). eski muhasebeciye bu neden burada diye sorduğumda ödenmeyen ssk primlerinin işveren hisseleri olduğunu(2005 yılı) ve henüz ödenmediğini ancak ödenirse 689 hesaba atılacağını ödenmeyen işveren hisselerinin daha sonraki yıllarda ödenmesi durumunda kanunen kabul edilmeyen gider olacağını ifade etti.bu sizce doğru mu?

Sayın zahiri sizi formda takip ettiğim kadarıyla mesleğe zannedersem yeni başladınız bayağı zorlandığınızı görüyorum.Kolay gelsin dedikten sonra sorunuzun cevabına gelirsek;
2005 yılında ödenmeyen ssk primlerin tamamı 280 hs.atılması ve 2006 yılında eğer ödenmeye başlanırsa 700 hs.takip etdinizgerekir....Kanunen kabul edilmeyen kısım ise gecikme zanmı ve faiz kısmıdır. 6183 AATUHK dan ve 506 sayılı SSK dan almaktadır. Ama Danıştay 4.dairesinin 09.11.1995 tarih ve E.1994/3265 K.1995/3532 sayılı kararında.Giderleşebilir görüşü var.Taktirsizin.....

sayın andaç zorlandığım doğrudur çok iyi tahlil etmişsiniz:) ancak bu biraz fazla ayrıntıya inmemden ve yaptığım işin daha doğru ve dügün olmasını istememdendir.
ancak bu forum sayesinde inanın çok şey öğrendim.(sizin gibi bilgisini aktarmaktan üşenmeyen ustalarımdan teşekkür ederim)
benim aklıma takılan ise eski meslektaşın söyledikleri" ödenmeyen ssk primlerinin işveren kısımları daha sonra ödenirse kke gidere atılır" dedi. benim bildiğim de ödenmeyen giderleşmez ama ödenirse giderleşir yolunda ama işveren hisselerinin giderleşmemesi yolunda bir durumu ilk defa duyuyorum....saygılar

Beni yanlış anmadığınıza sevimdim çünkü; o cümleyi yazdıktan sonra keşke yazmasydım dedim kendi kendime..Bizdende sevgiler arkadaşım...

yanlış anlaşılacak hiç birşey yok önemili olan kendimi yetiştirebilmem.
ancak ben sizden hala cevap alamadım.:)bu arada smmm misiniz? ve nerelisiniz?

Sevgili zahiri neyin cevabını bekliyorsunuz.Açıklamaların gayet net.Meslektaş yanlış biliyor öyle bir uygulama yok...
Diyarbakırlıyım....unvanı boşver ne fark eder SM,SMMM,YMM