fonradar

Ödenmeyen ssk primlerinin gelir vergisi geçici beyannamesinde gösterilmesi.

ÜZER

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar.gelir vergisi mükelleflerimde ödenmeyen ssk primlerini k.k.e.g.olarak kara ilave ettim.fakat beyannamede gelir vergisi mükelelfleri için k.k.e.g.sütunu yok.örnet:ticari kar 7.000 k.k.e.g. 2.000 ticari kar sütununa 9.000 tl yazıp,işletme hesap özetine ticari karı 7.000 olan hülasayı veya gelir tablosunu beyan etsem sizce yanlış yapmış olurmuyum.teşekkür ederim.

Ynt: Ödenmeyen ssk primlerinin gelir vergisi geçici beyannamesinde gösterilmesi.

GV zaten öyle olmak zorunda. Beyan edilen matrah vergi karı hülasa/gelir tablosu ise ticari karı gösterir.

Ynt: Ödenmeyen ssk primlerinin gelir vergisi geçici beyannamesinde gösterilmesi.

Ticari kazanç satırı için dipnot;

(*) Bu satıra "Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler" dikkate alınarak bulunacak kazanç tutarı yazılacaktır.

teşekkür ederim.kolay gelsin

Merhaba,

Bir mükellefim, 2010/Ocak döneminden beridir SSK primlerini ödemiyor, borcu var. Şimdi bu SSK primlerini yıl bitmediği için 2.dönem geçici vergide gider yazmaya devam edebiliyor muyum?

Çünkü 2010 yılına ait primler yıl bitmeden ödenebilir mantığıyla, şuana kadar ödenmeyen primler gider yazılabilinir mi? Yanlış mı düşünüyorum.

Yıl olarak değil geçici vergi dönemleri olarak dikkate alacaksınız.(kar-zararın 3 aylık hazırlanması mantığıyla) Hadi haziran ayının primini bırakalım geri kalan 5 ayın primini KKEg olarak matraha dahil etmeniz gerekir.

merhaba,

serbest meslek erbabı mükellefim, 2010 yılı içinde hiç bir dönemde ssk primi yatırmadı. Bende ilgili geçici vergi dönemlerinde ssk primini gider olarak yazmadım. KKEG de yapmadım. Yani kısacası hiç dikkate almadım.

ödenmeyen ssk primlerini gider olarak yazmayıp beyan etmezsem ki, üç dönemdede gider yazmadım KKEG olarak beyan etmedim,
4.dönem geçici vergide yada yıllık beyannamede, bu tutarları KKEG yazma gibi bir zorunluluğum var mı?

yoktur fakat yapılan ödemeleri nasıl göstereceksiniz bence kkeg yapın zaten vergi değişmez

Selamlar.
Böyle bir işlem yapmadım ama bana göre hatalı bir işlem olmuş..Zaten gider yazmadım o yüzden de KKEG yapmıyorum demek bana göre muhasebe ilkelerine ters bir durum.Bence önce giderleştirilmeli yıl sonunda ise ödenmeyenler tekrar KKEG yapılmalıydı.
Daire açısından bunun tespiti kolaydır.SSK sisteminden ödenmemiş ssklarınızı görüp,hülasanızdaki kar-zarar ile karşılaştırır en sonda bunları beyannamedeki ticari kazançla karşılaştırır.Eğer kar ile ticari kazanç birbirine yakınsa ödenmemiş ssklar dikkate alınmamış demektir.
Açıklama istendiğinde yapacağınız izahat ne kadar geçerli olur onu bilemiyorum.
Saygılar.

şahısın şuanda 5.800.-TL civarı serbest meslek zararı mevcut.
Ödenmeyen ssk prim tutarıda 1.383.-TL

dikkate alsam mı? yoksa 5.800.-TL rakamını mı beyan etsem.

bu 1.383.-TL yi hiçbir dönemde gider yazmadım. Matrahada ilave etmedim

Selamlar
İzahatını yaparım idareyi ikna ederim diyorsanız bu şekilde bırakın.Yok,hiç uğraşmayayım idarenin lehine hareket edeyim diyorsanız KKEG yapın.
Saygılar

sn.twolf teşekkür ederim yanıtınız için.

Baştan KKEG yapmalıydım o konuda haklısınız.
Yalnız bişey sormak istiyorum izninizle,

Şimdi hiçbir dönemde gider yazmadığım ve KKEG yapmadığım 1.383.-TL tutarındaki ödenmemiş ssk primlerini dikkate almadan hesaplamayı yaptığımda 5.884.-TL serbest meslek zararı görünüyor. Şİmdi bu rakama direk ödenmeyen sskk primi olan 1.383.-TL yi mi? düşeyim, yoksa önce bu tutarı gider yazıp sonramı matraha ekleyeyim. Şİmdi ikincisini yaparsam yine matrah aynı sonuç çıkacak, yani 5.884 zarar.
O halde gider yazmadan KKEG mi yapmalıyım. Bu kezde gider yazmadan, KKEG yazmak biraz muhasebe açısından ters gibi gözüküyor.

afedersiniz biraz konuyu uzattım ama tam netliğe kavuşturmak istedim.

Selamlar,
Uzattım demek olmaz estağfurullah.Ben sizin yerinizde olsam şunu yaparım.Eğer geçmiş dönemlerde hiç kar edilmediyse İlgili dönemlerinde o primleri giderleştiririm.Yıl sonu gelir KKEG yaparım.Evet dönem bazında geçici vergilerde oynamalar olacak ama kar olmadığından maliyenin aleyhine bir durum olmayacaktır.Son geçici vergide düzeltmesini yapmış son şekline getirmiş olursunuz.Saygılar.