Ödünç İşçi

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
223
Çok değerli meslekdaşlrım taşaronlarımız kendi aralarında birbirlerinde saat veya gün üzerinden işçi alıp çalıştırıyorlar ve tutanak tutuyorlar.Bu taşaron firma yetkilileri bizlerin aramızda yapmış olduğumuz bu işlemi muhasebeleştirip yasallaştırmamız lazım geliri ve gideri görmeliyiz bunun içinde ne tür bir işlem yapmamız lazım diyorlar.Sizce sadece işçilik faturası kesmeleri yeterlimidir yoksa ayrıyeten ne gibi işlemler yapmaları lazım?Çok teşekkürler.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Sayın eren

Bahsettiğiniz konu 4857 sayılı kanunun 7. maddesinde "Geçici İş İlişkisi" başlığı ile düzenlenmiştir.

İşçinin ödünç verilmesi olarak değerlendirilen bu işlemi yapmadan önce kanun gereği işçinin rızası alınmalı ve onunla bir sözleşme yapılmalıdır.

Konu bahsi geçen maddede işçi ile ilgili olmak üzere ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Ancak, işverenler arasındaki hukuki ilişki hakkında bilgi verilmemiştir. Konuyu düzenleyen (işçinin sağlığı ile ilgili yönetmelik hariç) hiçbir müteferrik mevzuat yayınlanmamıştır, konu çok yeni olduğundan, yargıya intikal edip sonuçlanmış bir karara rastlayamadım.

Ancak, bahsi geçen maddeden anlaşıldığına göre, işçisini başka bir işverene ödünç verse bile asıl işverenin işçi özlük hakları üzerindeki tüm yükümlülükleri devam etmektedir. Yani işçinin ücret bordrosu eski işyerinde tutulacak ve her türlü hakkı eski işyerinde çalışıyormuş gibi devam edecektir.

Bu durumda, sizin sorduğunuz, yapılan işlemin muhasebeleştirmesi eski işverenin işçiyi ödünç alan işverene keseceği işçilik maliyet faturası esas alınarak yapılacaktır.
----------------------------
Selamlar
Osman Erol
 
Üst