OGS' de Kdv varmı.?

Üyelik
14 Haz 2010
Mesajlar
4
Merhabalar,

OGS ücretinde kdv olup olmadığı konusunda yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler.
 

cetvel

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
1,361
Konum
İSTANBUL
Ynt: OGS de kdv

kdv var.
Katma Değer Vergisi Kanununun 20/4. maddesinde, ?Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin birlikte tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli katma değer vergisi dahil edilerek tespit olunur ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmez.? hükmü yer almaktadır.

Buna göre otomatik geçiş sistemi (OGS) ücreti, katma değer vergisi dahil olarak tespit edildiğinden, dekontta gösterilen bedelden, katma değer vergisini iç yüzde ile ayırarak indirim konusu yapabilirsiniz. (Kasım 2004) yaklaşım yayıncılık
 

emansur

Tanınmış Üye
Üyelik
30 Tem 2009
Mesajlar
1,501
Konum
İstanbul
Ynt: OGS de kdv

evet düzeltiyorum... ::)

T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı

Katma Değer Vergisi Gelir
Müdürlüğü

TARİH: 07.05.2003

SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.29.2560

KONU : Otomatik geçiş sistemleri için ?.. Bankası

hesabına yatırılan paralar



??..LTD. ŞTİ.



İlgi dilekçenizde, şirketiniz tarafından ??? ücreti olarak ???. Bankası?na otomatik geçiş sistemi hesabına para yatırıldığı, yatırılan bu paralara ait dekontu muhasebe kayıtlarına işlediğinde mi KDV ayrılacağı, yoksa ???. Bankası?nın ??. hesap ekstresindeki araçların geçtiği tarihlerdemi KDV ayrılacağı konusunda tarafımızdan görüş sorulmaktadır.



Benzer bir konuda Bakanlık Makamı?ndan alınan 14.01.2003 tarih, 1707 sayılı yazıda;



?Bilindiği üzere, 07.09.1995 tarih ve 22397 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 243 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel tebliği ile Vergi Usul Kanunu?nun mükerrer 257. maddesinin verdiği yetkiye istinaden bankalar tarafından düzenlenen dekontlar bu kanun uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alınmıştır. Bankaların yaptıkları hizmet ve satış işlemlerine ilişkin olarak anılan tebliğde yer alan açıklamalara uygun olarak düzenlemek zorunda oldukları dekontlar, fatura yerine geçen belge olarak 01.01.1996 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanılmıştır.



Bu itibarla, köprü ve otobanlardan ???.. ile geçişlerde ??? Bankası?nca ?köprü tahsil? açıklamalı dekont düzenlenmesi ve bu belgenin gider belgesi olarak kullanılması gerekmektedir.



Bu açıklamalar çerçevesinde, köprü ve otobanlardan ??. ile geçişlerde kullanılmak üzere ???.?na yatırılan paralar karşılığında düzenlenen dekontlarda yazılı bedellerin gider olarak indirilmesi ve bu belgeler üzerinde hesaplanan katma değer vergisinin de Katma Değer vergisi Kanunu?nun 29. maddesi uyarınca indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.?denilmektedir.



Buna göre, şirketiniz tarafından ???.. için ??? Bankası Şubesi?ne yatırılan bedelin banka dekontunda KDV dahil tahsil edilmiş olması halinde banka dekontun düzenlendiği dönemde iç yüzde uygulanmak suretiyle KDV?nin indirim konusu yapılması gerekmektedir.



Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
16 Şub 2009
Mesajlar
24
Ynt: OGS de kdv

Kdv iadesi alan firmada ,indirilecek kdv listesinde ogs,kgs ve ptt alındılarından ayrılan KDV'yi
indirim konusu yapamaz dedi bir meslektaşım.Bu indirimlerle ilgili ,Kdv iadesi alıpta sorun yaşayan oldumu acaba?Yada daha detaylı bilgisi olan varsa bilgi verilebilirse sevinirim.

Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.
 
Üyelik
27 Ağu 2009
Mesajlar
100
Ynt: OGS de kdv

bizim firmada kdv iadesi alıyor ve ogs lerin kdv sini ayırıyoruz %18 bi problem çıkmadı şimdiye kadar 4 senedir aynı şekilde yapıyoruz.

bilginize
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
486
Ynt: OGS de kdv

Mukteza açık, indirim konusu yapılabilir, yapılıyor da...
 
Üst