Ökc Bilgi Fişi Ve Fatura İlişkisi

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
103
Konum
Antalya
Arkadaşlar biz turizm sektöründe faaliyet gösteren bir oteliz. Yeni nesil ÖKC bilgi fişi uygulamasıyla alakalı birkaç soru işareti var kafamda.Sizlerle paylaşmak istedim.

1.Bilindiği üzere kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen misafirlerimize sorup faturaları şirkete ise vergi numaralarını,kendi şahıslarına ise Tc kimlik numaralarını isteyip bilgilerini pos cihazına girip kendilerine pos slipiyle beraber bilgi fişi veriyoruz ve bu bilgi fişine istinaden aynı tutarda fatura düzenliyoruz.Burda şöyle bir sıkıntı olabiliyor.Misafir otele giriş yaptığında ödeme yaparken TC numarasını verip ödeme yapıyor ve bilgi fişi alınıyor fakat çıkış esnasında ben faturayı şirkete isterim diyor.Bu durumdada faturanızı şahsınıza keseceğiz diyemiyoruz tabiki mecburen şirkete fatura ediyoruz.E haliyle kestiğimiz fatura ile bilgi fişi üzerindeki TC veya Vergi numaraları tutmuyor.Sizce bu bir problem olur mu?

2. Birde bilgi fişini keserken cihaz soruyor.E- fatura mı E-arşiv fatura mı? Bazen misafirlerimiz e fatura olduklarını sanıyor fakat e fatura mükellefi değiller. Ve resepsiyon görevlisi arkadaşlarda sehven yanlış seçeneği seçebiliyorlar. Yani e fatura olmayan mükellefe e- fatura imiş gibi bilgi fişi kesiliyor.Bunun bir yaptırımı olabilir mi acaba?

Bilgi paylaştıkça çoğalır..Teşekkürler.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,216
Konum
Manisa
Siz faturalarınızı e-ft veya e-arşiv olarak mı kesiyorsunuz?
bilgi fişinin arkasına veya ft not olarak tc ve isim yazabilirsiniz.
 

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
103
Konum
Antalya
Sayın Merkür,
Biz hem e -fatura hem e-arşiv fatura mükellefiyiz. E-fatura mükellefi olanlara e- fatura, harici diğer bütün şirket ve şahıslara e-arşiv fatura düzenliyoruz..
Fakat gelen misafirimiz örnek veriyorum şirkete fatura kestirecek ancak e-fatura mükellefi olmasına rağmen e fatura değiliz diyor ve ya tam tersi. Resepsiyondaki arkadaşlarda pos cihazı fatura bilgi kısmına misafir ne derse onu seçiyor. Tabii yanlış oluyor haliyle. Misafir e- fatura olmasına rağmen bilgi fişine e-arşiv fatura olarak çıkıyor.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,216
Konum
Manisa
karşı tarafın e-ft mük. olup olmadığını kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda, dolayısı ile sistemden kontrol sonrası pos seçeneği seçmeniz gerekir. Ancak sıft bu yüzden ceza kesileceğini sanmam.
 
Üst