ÖKC kapanışı hk.

üstadlar bir hususta görüşlerinize başvurmak istiyorum.gelir vergisi mükellefi olan bir müşterimiz bundan 6 ay kadar önce fiilen işini bıraktı.ödeme kaydedici cihazda kullanıyordu.çeşitli sebeplerle servisten yazarkasa tutanağı ve vergi dairesinden resmi kapanışı bu tarihe kadar yapılamadı.bu mükellef şimdi ben resmi olarak kapatmak istiyorum der. benim 2 sorum olacak?
1. kapanış tarihi olarak yazarkasanın en son kullanıldığı tarih olan bundan 6 ay önceki tarih mi bildirilir?
2. yazarkasa son kullanıldığı tarihten 1 ay içinde bildirilmediği için kesilecek ceza tutarı ne kadardır ve başkaca ceza kesilirmi? kesilirse ne kadar kesilir?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
iyi çalışmalar diliyorum.

Ynt: ökc kapanışı hk.

Normal olan işi fiilen bıraktıktan 1 ay sonra hem ÖKCnin iptal edilmesi, hem de mükellefiyetin terk edilmesidir. Bu iki bildirimi zamanında yapmadığınız için VUK md.352/II-4'e göre iki adet ikinci derece usulsüzlük cezası kesilecektir.

Ynt: ökc kapanışı hk.

Y.kasanın en son ne zaman kullanıldığı önemli değil. VD kapanış tarihi olarak bildirdiğiniz tarihe göre işlem yapabilirsiniz. Fiilen bıraktığı tarih ile kapanış tarihi olarak bildirilen tarih arasındaki beyanları verdi iseniz ve vd işyerini boş görüp resen kapanış yapmadı ise sıkıntı yaşamazsınız.