fonradar

Okul Aile Birliği Gelirleri

islm

Katkı Sunan Üye
İyi aksamlar,
Okul aile birliklerinin gelirleri hakkında bir kaç sorum olacak
-Okul aile birliklerinin gelirleri kurumlar vergisine yada gelir vergisine tabi midir?
-Elde edilen gelirler KDV te tabi midir.?
-Okul aile birliklerinin herhangi bir gelirden kazanç istisnası var midir ( örnegin sınırsız sayıda kermes yapmak gelir yada kurumlar vergisine tabi midir?)
Teşekkürler

İyi aksamlar,
Okul aile birliklerinin gelirleri hakkında bir kaç sorum olacak
-Okul aile birliklerinin gelirleri kurumlar vergisine yada gelir vergisine tabi midir?
-Elde edilen gelirler KDV te tabi midir.?
-Okul aile birliklerinin herhangi bir gelirden kazanç istisnası var midir ( örnegin sınırsız sayıda kermes yapmak gelir yada kurumlar vergisine tabi midir?)
Teşekkürler

Sayın aygun34,

Okul Aile Birlikleri Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'ne göre,

Muaflık ve istisna MADDE 24 (1) Okul-aile birlikleri, 6 ncı madde kapsamında yapacakları işlemler ve düzenlenen kâğıtlar yönünden damga vergisi ve harçlardan muaf olup, okul-aile birliklerine ve okul-aile birlikleri tarafından yapılan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden muaftır.

Ancak bu birliklerin işlettiği ticari işletmeler muaffiyet'ten yararlanamaz.

Dolayısı ile okul bünyesinde okul adına faaliyet gösteren anılan birliklerin Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği 20 inci maddesinde belirtilen yerlerin işletilmesi durumunda bu işletmeler kurumlar vergisi mükellefiyetlerini tesis ettirmesi gerekmektedir.

Burada şu ayrıntıyı dikkat etmek lazım.

Okul Aile-Birlik'leri muaflık'dan yararlanır fakat Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği 20 inci maddesinde belirtilen yerlerin işletilmesi durumunda bu işletmeler kurumlar vergisi mükellefiyetlerini tesis ettirmesi gerekmektedir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL-AİLE BİRLİĞİ YÖNETMELİĞİ
Kiralama usulü ve işlemleriMADDE 20 (1) Birlik; kantin ve benzeri yerleri öncelikle işletmecilere kiralama usulü ile işlettirir veyaişletmecinin bulunmadığı durumlarda işletir. Kantin ve benzeri yerlerin kiraya verilmesinde, eğitim ve öğretiminaksatılmaması esastır.
(2) Söz konusu yerlerin birlik tarafından kiraya verilmesi 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 51inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre pazarlık usulü ile yapılır.
(3) Kiralama işlemleri, valilik/kaymakamlıkça görevlendirilecek il/ilçe millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürübaşkanlığında ilgili birlik başkanı, defterdarlık/mal müdürlüğü temsilcisi, gerektiğinde il/ilçe özel idare müdürlüğütemsilcisinin katılımıyla oluşan ihale komisyonunca yapılır.
(4) Kantin kiralama ihalelerinde katılımcılardan, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümlerinegöre kantincilik alanında alınmış ustalık belgesi sahibi olma şartı aranır. Ancak, katılımcıların hiçbirisinde ustalık belgesibulunmaması durumunda işyeri açma belgesi, kalfalık, kurs bitirme belgelerinden en az birine sahip olma şartı aranır.
(5) Kantin kiralama ihalelerine katılacak kişiler; ilgili esnaf odasından adına kayıtlı okul kantin işletmesi olmadığınave ihalelerden yasaklama kararı bulunmadığına dair aldığı belgeyi ibraz eder.
(6) Kantinlerde, alanlarında ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, kalfalık belgesi, mesleki ve teknik eğitim diplomasıve kurs bitirme belgelerinden en az birine sahip ve eğitim ve öğretim ortamına ve öğrenci psikolojisine uyum sağlayabilecekkişiler istihdam edilir. İstihdam edilen kişilerden ilgili mevzuatında belirtilen sürelerde portör muayenesi, adli sicil ve arşivkaydı ve benzeri evraklar istenir.(7) Her yıl kantin işletmecisi faaliyet belgesi ile işletmecinin yanında çalışanların adli sicil ve arşiv kayıtları yenilenirve birlik yönetimine teslim edilir.
(8) İhale komisyonu başkanı ve üyeleri ile birliğin yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ikinci dereceye kadar kanve kayın hısımları ihaleye katılamaz.
(9) Kira sözleşme süresi tamamlanmadan işletmecinin tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetmesi veya işletmecininsözleşme hükümlerine uymaması veya fesih nedenlerinden birinin gerçekleşmesi sebebiyle birlikçe feshedilmesi ya datarafların mutabakatı ile sözleşmenin feshedilmesi hâlinde yeniden ihale yapılır.
(10) Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 7 nci maddesi çerçevesinde; okul servis araçlarının kiralanması heryıl okul-aile birliği yönetim kurulu başkanının başkanlığında, okul-aile birliği yönetim kurulunca belirlenecek bir temsilci,okul-aile birliği yönetim kurulunca çocuğu servisle taşınan veliler arasından tespit edilecek dört veli, varsa okul eğitim vakfıyönetim kurulunca belirlenecek bir temsilcinin katılımlarıyla oluşturulacak komisyon tarafından yapılır.
(11) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar,Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk,zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma,edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık ve aynı Kanunun Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar başlıklı İkinci Kısmının Altıncı Bölümünde düzenlenen maddelerdeki suçlardan mahkûmolanlar ihalelere katılamazlar ve okul-aile birliklerince kiraya verilen yerlerde istihdam edilemezler.

Vergi uygulamalarında okul aile birliklerinin dernek ve vakıflardan bir farkı yoktur. Yani devamlılık arz eden ticari, sınai veya zirai faaliyeti varsa iktisadi işletme oluşur

Vergi uygulamalarında okul aile birliklerinin dernek ve vakıflardan bir farkı yoktur. Yani devamlılık arz eden ticari, sınai veya zirai faaliyeti varsa iktisadi işletme oluşur

Sayın 5520,

Özür dileyerek yorumunuzu düzeltmek istiyorum.
Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birlikleri

Okul Aile Birlikleri Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'ne göre,

Muaflık ve istisna MADDE 24 (1) Okul-aile birlikleri, 6 ncı madde kapsamında yapacakları işlemler ve düzenlenen kâğıtlar yönünden damga vergisi ve harçlardan muaf olup, okul-aile birliklerine ve okul-aile birlikleri tarafından yapılan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden muaftır.

Ancak bu birliklerin işlettiği ticari işletmeler muaffiyet'ten yararlanamaz.

Okul Aile-Birlik'leri muaflık'dan yararlanır fakat Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği 20 inci maddesinde belirtilen yerlerin işletilmesi durumunda bu işletmeler kurumlar vergisi mükellefiyetlerini tesis ettirmesi gerekmektedir.
İşletilen yer'in ticari bir anlam ve mükellfiyeti gerektirir işletmeyi işleten okul aile birliği olsa dahi okul aile birliği mükellefiyet ve işletme gerektirecek hükmü olmaz sadece işletilen yer işletme vasfını kazanır.

İyi Günler.