Okul Taşıtı İşletmesinde İşe Başlama Hakkında

Merhaba

Şuan soracagım soru basit gibi algılanabilir. Belki bilgisizlikle itap edebilirsiniz. Ama işe yeni başladığımdan böyle ufak ayrıntılarda takılıyorum. Ama bir türlü cevabını bulamadım. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1- İkinci el Pejo marka Okul Taşıtı normal (yani C olamayan) bir plakayla Noterden alınıyor.
Alınış Tarihi Noter 30/04/2008 Faturası ise 01/05/2008

2- Daha sonra (2 gün sonra) C plakası bir başkasından alınıyor. Alınış Tarihi 02/05/2008

SORUM-PROBLEMİM -----------1
Mükellef gercek üsül mükkellef olmak istediğini beyan edip evrakları bana getirdi. Ben bu durumda mükellefin işe başlamasını ikinci el normal plakayla aldığı pejo arabasının noterden alınış tarihi olan 30/04/2008 mi Yoksa fatura tarihi olan 01/05/2008 yapacam.
Yada

C Plakası noterden alış tarihi olan 02/05/2008 tarihimi işe başlangıc olacak.

SORUM-PROBLEMİM -----------2

Mükellef Nufus cüzdanını kaybetmiş. Eyliyetle ve Muhtardan alınan Nufus Cüzdan Örbegi ile işlem yapılabilir mi

Mukellef her durumda işe başlamayı ve defter tasdiği gec yaptığından ceza yiyecek. Önemli olan takıntım. işe başlama tarihi ne olacagı konusunda

Serdar YILMAZ

Ynt: Okul Taşıtı İşletmesinde İşe Başlama Hakkında

1- Noter satış tarihi fatura tarihi olacaktı. hadi 7 günlük süre diyelim ama ay , yani dönem geçmiş Nisan satışı mayısa fatura edilemez 7 gün bahane edilerek.
2-C plakası tam bilemiyorum ama maliye ile bir ilgisi olacağını sanmıyorum.
arabanın plakası çok çok da önemli değil. zaten ruhsat işleri biraz da zaman alabilir. kişinin adına mükellefiyet açtıracaksın. defter tastikleri işe başlanılmadan yada nakliyecilerde aynı gün olacak. zannedersem 2.derece usulsüzlük kesiyorlar. gününü geçirince ama fazla da geçirmeyeceksin. 10-15 ytl. arası bir ceza sanırım. genelde kimliğin kendisini görmek istiyorlar. ehliyetle zorluk çıkartabilirler. Zormu kimlik çıkartmak, gitsin yenisini kayboldu diye çıkartsın. bu tip basit şeyleri sorun eden bir mükellef ise o kişiye dikkat etmen lazım.. çok uğraşırsın. işe başlama da da 10 günlük süren var.
3-işe başlaman da yukarda yazdığım gibi 30.04.2008 olacak.(kişi faturayı hiç kesmeseydi ya da 25 Mayısa kesseydi işe başlamayı 25 mayıs mı yapacaktın bi düşün )

Cevabınız için teşekkür ederim.
Ama şöyle birde sorun da var. Ankarada C plakası olmadan serviscilik yapmak mümkün değildir. Yani İkinci el Pejo marka Okul Taşıtı normal (yani C olamayan) bir plakaylı bir arac alınması işe başlama belirtisi sayılır mı yada C plakayı aldığı gün mü işe başlama sayılır.

Yani Ankarada C plakası olmadan serviscilik yapamaz. O halde neden plakası c olmayan aracı alış günü başlama tarihi olacak. Mantıklı olan işe başlama C plakayı noterden alış tarihi değilmi.

Ticari araç alımlarında aracın alındığı gün (noter satışı) mükellefiyet başlar c plakanın olup olmaması önemli değil

Pejo minübüste ticari araç olduğu için aldığınız anda mükelelfiyet başlar ama şöyle bir istisna var aracı hususiye çevirirseniz mükellef olmasına gerek kalmaz.Yani ruhsata baktığıız zaman kullanım şekli yazıyor orda husisi-ticari onu hususiye çevirmeniz lazım diğer türlü ticari bir aracı aldığınız an mükellefiyet başlar.

Ehliyet mükellefiyet kaydı açamazsınız şu açıdan vergi dairesi artık muhtardan cüzdan örneğini kabul etmiyor noterden çıkarmanız içinse cüzdan lazım.elinde noterden çıkmış cüzdan örneği varsa ehliyetle açılış yapabilirsiniz.Defter tastiği ile iligli de şimdiye kadar ceza kesildiğini görmedim kanunen yok değil ama uygulamada kesilmiyor.

pejo ticari arac size katılıyorum.
ama
pejo aracı ile C plakası olmadan ankarada serviscilik yapamazki.
ozaman neden aracı C plakasız aldığı gün işe başlama sayılsın. ANKARADA pejı minibüse C plakası takmadan ticaret yapamazki.

sayın serdar yılmaz, pejo minibüsle illaki yolcu taşımacılığı yapacak diye bir kaidemi varhadi adam pejonun içine elbise koyup satacakca, ne olacak,
önemli olan, aracın alış tarihidir.

merhaba

Dün Vergi dairesine başvuruyu yaptım. Vergi Dairesi Serviscilik için işe başlamayı arabanın alış tarihi değil plakanın alış tarihi olarak işlem yaptı. Sadece Arabayı alış Fiyatı 8000,00 YTL gectiğinden Banka dekontu istedi.

Noter alım satımlarında tevsik zorunluluğu varmıy dı ki?

yani yoktur yada vardır diye bir şey bulamadım. şaşırdım yani

vuk 323 tebliğ
4- Tevsik Zorunluluğu Olmayan Ödeme ve TahsilatlarTevsik zorunluluğu kapsamına giren kişiler ile nihai tüketicilerin genel ve katma bütçeli idareler ile döner sermaye işletmelerine yapacakları ödeme veya tahsilat işlemlerine ilave olarak aşağıdaki kurum ve kuruluşlarda yapılan işlemler de ilave edilmiştir.

1-Sermaye piyasası aracı kurumlarında,

2-Yetkili döviz müesseselerinde,

3-Noterlerde,4-Tapu idarelerinde

yapılan işlemlere konu ödeme ve tahsilatların belirtilen kurumlar aracı kılınarak yapılması zorunlu bulunmamaktadır.

Teşekkür ederim. Bilgi eksikliği kapatmış oldum. Bu forum bayagı faydalı