fonradar

Okula yapılan bağışın kaydı

Merhaba, şirketimiz bir okula bağışlamak üzere projeksiyon cihazı satın aldı. Cihazın faturası şirketimize kesildi ve cihaz okula bedelsiz teslim edildi. Cihazı okula bağışladığımıza dair bedelsiz fatura kesebilirmiyiz.
Bu faturayı hesaplarımızda nasıl göstermemiz gerekiyor.

Ynt: Okula yapılan bağışın kaydı

bu durumda fatura kesilmez. çünkü fatura kesilmesi için satış olması şarttır. bu durumda bağış yaptığınıza dair okulun size verdiği bir makbuz olmalıdır. bu makbuzu ispat edici vesika olarak göstermelisiniz. daha sonra beyaname üzerinde diğer indirimler bölümüne bu fatura bedelini kazançtan indirim olarak gösterebilirsiniz.

bence bu bağışın faturası kesilmelidir,fatura kdv siz kesilip alışta indirim konusu yapılan kdv nin ilave edilecek kdv de gösterilmesi gerekir. okulunda size bir makbuz vermesi gerekir,
kdv kanunun 17.mad. diye biliyorum.

normal şartlarda bu durumda fatura kdv li kesilir. fakat karşı taraf da kdv li fatura keser. yanlız karşıdaki okul olduğu için fatura kesmesi mümkün olmadığından sn.fercey'in dediğine katılır gibiyim..

PREJEKSİYON ALIMI

157..........(KDV DAHİL)
320.......................................

İSTER FATURA KESİLİR İSTER KESİLMEZ EĞER FATURA KESİLECEK SE ÜSTÜNE BEDELSİZ OLDUĞU BAĞIŞLANDIĞI YAZILMALIDIR
VE FATURAnın arkasına okuldan kaşe imza gerekir

kendi faturanızın kaydı

770..........(KKEG)
157..............................

EĞER İNdirilebilecek bir kısım varsada (%5 vs.) beyanname üstünde gösterilmek üzere indirilebilinir

Bu okul ne okulu (özel veya Kamu) yazmamışsınız fakat mutlaka faturasını keseceksiniz.
ayrıca;

Okul, sağlık tesisi ve öğrenci yurdu( Kalkınmada öncelikli yörelerde 100 yatak,diğer yörelerde 50 yatak ) çocuk yuvası,yetiştirme yurdu,huzurevi,bakım ve rehabilitasyon merkezi yapımı veya bu tesislerin faaliyetlerine devam edebilmeleri için yapılan bağış ve yardımların (harcamaların) herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın tamamının indirim konusu yapılabilmesi için vergi matrahının tespitinde dikkate alınabilmesi, bu bağış ve yardımların aşağıda belirtilen kamu idare ve müesseselerine yapılması gerekmektedir:

- Genel bütçeye dahil daireler,

- Özel bütçeli kamu idareleri,

- İl özel idareleri,

- Belediyeler,

- Köyler.

Dolayısıyla, bu düzenleme sadece doğrudan kamu müesseselerine yapılacak bağış ve yardımlar açısından geçerlidir.

Düzenlemede yer alan ?okulö ifadesinden, doğrudan eğitim-öğretim hizmetlerinin verildiği temel birimlerin anlaşılması gerekmekte olup, rehberlik ve araştırma merkezi, mesleki eğitim merkezi, iş eğitim merkezi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve akşam sanat okulları da bu kapsamda değerlendirilecektir.