fonradar

Okula Yardım

merhabalar

bizim firmadan bir okula yardım için 5000 tl yardım talep edildi. bu yardım ödemesini nasıl resmi olarak yapabiliriz.bunun için gerekli olan evraklar nelerdir.

birde bu yapılan ödemenin vergisel düşüşü nasıl olur.yani vergiden düşebilme durumumuz var mı.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
lk Öğretim ve Eğitim Kanununa Göre Yapılan Bağış ve Yardımlar

İlköğretim Kanununun 76. maddesine göre, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından makbuz karşılığında yapılacak para bağışları, yıllık beyannamede bildirilecek gelirlerden ve kurum kazançlarından indirilebilmektedir.
Yüksek Öğretim Kanununa göre yapılan bağışlarda olduğu gibi, ilköğretim Kanununa göre yapılan bağışların da beyan edilen gelirden indirilebilmesi veya gider yazılabilmesi için, bağışın nakdi bağış olması gerekmektedir.

Yapılan bağışın bildiğim kadarıyla Kurum kazancının %5'ini geçmemesi gerekmektedir ve makbuz karşılığı olması gerekmektedir.

kazanç konusunda sıkıntı yok ödeme evrağını gelir vergisi durumunu öğrenmek istemiştim. teşekkür ederim. kanun maddelerine nerden ulaşabiliriz. bu konularda sıkıntı olduğunda hemen bakıp problemlerimizi çözmek amacıyla. tekrar teşekkürler.

İlgili Kanun..
Gelir Vergisi Kanununun Mad. 89/
5.
Yapılacak ayni veya nakdi bağış ve yardımlar, ilgili kurumlardan alınacak belgelerle tevsik edilmelidir.

Sayın mehmet hepsi derseniz yanlış söylemiş olursunuz.Şirket sahibi bağış adı altında oğluna ferrari bile alır dikkatli olun:)

bizde talep eden kendi imzalı ve resmi mühürleriyle talep ediyorlar.bunu başka bir alana harcama şansımız yok.