fonradar

Okulun Kurum İstisnasında Şube Açılması Ve Merkez Olması

Ertann

Tanınmış Üye
Özel okul 2004 yılında kurulmuş bu sebeple 5 yıl kurum istisnasından yararlanamıyor şimdi bir şube okul açılacak ve şube için istisnadan yararlanılabilecek Sonradan düşünülen merkezin kapatılıp şubenin merkez olması , böylece 5 yıllık istisnadan okul yararlanabilecek
Bu durumda herhangi bir sakınca olabilir mi?
Saygılar

Sakıncası var elbette, sizin yapmaya çalıştığınız kanunun arkasından dolaşmak.Bir nevi peçeleme. Aslında yeni bir okul açmıyorsunuz, 2004 yılında kurulan okulu yeni bir binaya taşımış olacaksınız. Tabi 5 yıl boyunca hem merkez hem de şube açık kalırsa böyle bir sakınca olmaz, ama benim anladığım şubeyi açtıktan kısa bir süre sonra merkez kapanacak ve şubeye(!) taşınacak. Kesinlikle mevzuata ve eğitim istisnasının amacına aykırı bir uygulama. 1 Nolu KVK Genel Tebliği bölüm 5.10.4'te bu durum açıklanmıştır.

"Diğer taraftan, 625 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde yeni bir okul açılışı olarak tanımlanmayan, mevcut okul kapasitesinin genişletilmesi veya başka bir binaya taşınılması hallerinde istisna uygulaması söz konusu olmayacaktır."

Sayın Koraykarakaya,

özel mesajına bir mail göndermek istiyorum fakat mail kutunuz dolu sanırım,mecbur buradan yazmak zorunda kaldım özellikle buradan yazdığım için Sayın Ertan ve Sayın Forum üyelerinden özür dilerim.

İyi Günler.

Sakıncası var elbette, sizin yapmaya çalıştığınız kanunun arkasından dolaşmak.Bir nevi peçeleme. Aslında yeni bir okul açmıyorsunuz, 2004 yılında kurulan okulu yeni bir binaya taşımış olacaksınız. Tabi 5 yıl boyunca hem merkez hem de şube açık kalırsa böyle bir sakınca olmaz, ama benim anladığım şubeyi açtıktan kısa bir süre sonra merkez kapanacak ve şubeye(!) taşınacak. Kesinlikle mevzuata ve eğitim istisnasının amacına aykırı bir uygulama. 1 Nolu KVK Genel Tebliği bölüm 5.10.4'te bu durum açıklanmıştır.

"Diğer taraftan, 625 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde yeni bir okul açılışı olarak tanımlanmayan, mevcut okul kapasitesinin genişletilmesi veya başka bir binaya taşınılması hallerinde istisna uygulaması söz konusu olmayacaktır."

Üstadım öylede peki bu durum gerçekse ve gerçek bir durum okula önce bir şube açılacak ve sonra şube merkez yapılıp eski merkezde kapatılacak neden kabul görmesin anlamadım, kanunen uygunsuz bir durum yok ki
Saygılar

Bakın tekrar söylüyorum merkez ve yeni şube aynı anda 5 yıl açık kaldıktan sonra merkez kapatılırsa sorun olmaz. Ama örneğin merkezin 200 öğrenci kapasitesi var, şubenin de 200 diyelim. Ama şube açıldıktan 1 ay sonra merkez kapatılıp şube merkeze dönüştürülürse toplam öğrenci kapasitesi yine 200'de kalacak. Bu istisnanın amacı eğitim kapasiteni arttırmaktır. Buna aykırı olarak yapılacak her türlü işlem, peçeleme olarak kabul edilecektir vergi müfettişlerince. Ama siz bunu çok mantıklı bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız, bu riski almak sizin elinizde.

Bu istisnadan yararlanırken MEB de bilgi alınıyor, bu okul başka bir okulun devamı mı daha önce işletilmiş mi diye. Varsayalım ki siz bu şekilde yararlandınız ilk incelemede tespit edilir.