fonradar

Ölen kişinin Bağkur borcuna ilişkin.?

yeterlilik

Tanınmış Üye
Merhabalar,

Abisi bağ-kurlu olan ve vefat eden birinin bağ-kur borçlarının ödenmesi için kardeşine yazı gitmiştir.Şimdi bu kişi bağkurdan hiç bir şekilde yararlanmayacağını söylüyor.Borcu ödeme zorunluluğu var mıdır? Mirası red filan söz konusu değildir.

İkinci bir konu,Borç dökümü aldığında ana paraları ödenmiş ancak sadece gecikme zamları olarak 12.000 TL borcu gözüklmektedir.Torba yasa ile ilgili bunun durumu nedir.

Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Çalışmalar

Ynt: Ölen kişinin Bağkur borcuna ilişkin.?

Miras reddedilmediyse bağkur borcu varislere kalır bağkur borcu için torba yasa ile başvurun dediğiniz gibi ise büyük kısmı düşer

teşekkürler,şimdi borç dökümünde sadece gecikme zammı var.Yasaya göre tamamı silinecek borç kalmayacak.Yanlış mıyım?

Silinmeyecek ÜFE/TÜFE ye göre tekrar hesaplanacak çok düşecek
ayrıca aslı olmadan gecikme zammı nasıl olur ki idare tahsil yaparken oranlama ile tahsilat yapar komple asıl borç silinmez ve ortada asıl borç yoksa neye faiz işliyor

Dediğiniz gibi gariplik var zaten,bende dökümü istedim yanlış anlamıştır diye.Ama dediği gibi ana para 0 diyor.Ben o zaman bağ-kura yönlendireyim.Kanundan önce gitmiş çünkü.Tekrardan hesaplattırsın bakalım ne çıkacak bu sefer.Teşekkür ediyorum tekrardan.

merhaba bence bu kişi tamamen borcunu ödemiştir fakat bağ-kuru kapattırmadığı için prim her ay işlemeye devam etmiştir o prim borçlarının üzerinede faiz işlemiştir.diğer şekilde asıl borcu olmayan işverene nasıl faiz tahakkuk ettirilir ki ettirilmez.