fonradar

Olmayan Giriş Çıkış

ggokhan.gokhan

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bir firmaya arkadaşımız iş başvurusunda bulunmuş. Baş vuru sırasında TC sini de yazmış. Arkadaşa evraklarını hazırla diye bildirmişler, arkadaş da ben firmanızla çalışmayacağım diye bilgide bulunmuş. Fakat firma, hiç bir evrak getirmeyen arkadaşı sigortalamış ve çıkış yapmış. Bir (1) gün sigortalı olmuş. Arkadaş iş-kur dan işsizlik parası alıyor bu arada. Aradan 6 ay sonra arkadaş başka bir iş yerinde işe başlıyor ve işe başlar başlamaz iş-kur a bildiriyor. Fakat iş-kur daha önceden giriş çıkış yaptığını ve bildirimde de bulunmadığı için o dönemde almış olduğu parayı faiziyle birlikte istemekte.
işe giriş çıkış yapan firmaya ile görüşmemiz neticesinde firma iptal bildirgesi verdi ve ilgili sgk kontrol memurluğu inceleme yapacağını söyledi. Firmayı incelemeye alan sgk kontrol memurluğu firmanın defter kayıtlarında bu kişinin olduğunu ve bu iptali gerçekleştirmeyeceğini söylüyor.
Firma bu kişi çalışmadı diye iptal bildirgesinde bulunuyor, arkadaşımız da kontrol memurluğunu telefonla arayıp sonucun ne zaman çıkacağını soruyor ve herkes bu kişinin orada çalışmadığını biliyor, giriş çıkış yapıldığını biliyor fakat kontrol memurluğu firmanın defter kayıtlarında yer aldığı için çalıştığını söylüyor. (firmanın iptal bildirgesine rağmen memuru yanılttığını düşünüyorum, ayrıca hem iptal bildirgesi verip hemde bu kişi çalıştı diye bir şeyin olması da mantıksız, bir bit yeniği var)

Bu durumda iş-kur cezasından kurtulmak için ne yapılabilir. kontrol memurunu da müfettişe şikayet etmeyi düşünüyoruz.

Ynt: Olmayan Giriş Çıkış

trajikomik bir olay, bu işverenler de bir tuhaf. giriş yapmaları geren kişileri yapmazlar bu gibileri yaparlar :)

İşv sadece iptal bildirgesi vermesi yetmez. O ay ücret bordrosu, defter kayıtları ile maliyeye verdiği beyannameleri de düzeltmesi gerekir.

Hiç birisini yapmadı. Ve kontrol memuru kayıtlarda düzeltme görmediği için iptal bildirgesini dikkate almadı. bu durumda hem memuru hemde firmayı şahsi olarak şikayet etmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili bir sonuç çıkarmı.

Memurun bu işte suçu ne? defter ve diğer kayıtlarda var gördü ise çalışılmış olarak değerlendirmesinin nesi yanlış? Siz ancak firmaya talebinizi iletebilir gerekirse dava edersiniz.

Memur girişin hatalı yapıldığını iyi biliyor. Kendisiyle defalarca görüştük. Ayrıca memur iptal bildirgesi verildiğinide biliyor. İptal bildirgesinide gören ve girişin fiiliyatta gerçekleşmediğini kayıtlarda olduğunu bildiği halde neden buna çalışmıştır raporu veriyor. işçinin yanında değilde firma ceza almasın diye firmanın yanında duruyor.
Evet firma giriş bildirgesi vermiş fakat bunu 10 gün içinde iptal de edebilir. ama yapmıyor. akışına burakıyor ihmalkarlık yapıyor. giriş yaptığını arkadaşada bildirmiyor. bunları da kontrol memurunun göz önüne alması gerekirdi. kaldı ki biz aradık memuru, memur bizi arayıp bir kere sorgu için arama zahmetinde de bulunmadı ve sorguya almadı.

Merhaba arkadaşlar.ben sgk da memurum.işe giriş bildirgesinin iptalinin süresi 10 gün değil,aynı günde yapılır.yani işveren yaptığı işe girişi aynı gün içinde silebilir,yoksa iptal etme imkanı yok.10 günlük süre çıkış bildirgesinde var.Ayrıca verilen iptal aylık prim hizmet belgesinin işleme alınabilmesi için denetim memurlarının onayı gerekir,yoksa belgeyi alan memur işleme alamaz.Denetim memurları her ne kadar o kişinin çalışmadığını bilse dahi kayıtlarda o kişi çalışmış gözüküyorsa o iptal belgesinin işleme alınmaması yönünde rapor tutar,çünkü kayıtlarda o kişi çalışmış görülüyor.

Kişi Kayıtlarda görüldüğü için iptal bildirgesi veriliyor ve iptal bildirgesi düzenleniyor. hele hele bu kişi bir (1) gün çalışmış ayrıca çıkış yapılmış görülüyor ve bu kişi için iptal bildirgesi düzenleniyor ise bu kişi hakkında nasıl o firmada çalışmış raporu yazılabilir ki. Arkadaşa ödeme yapılmamış, ayrıca şirkette hiçbir sgk ya ait evrakta imzası yok. giriş bildirgesinde çıkış bildirgesinde 1 günlük bordrosunda. Ayrıca bir günlük ücret ödemesinin muhasebe kaydı nasıl acaba. nakit mi. Dekontu nerde. Dekontta imzası varmı. Bunları hiç mi göz önüne almazlar. Sadece giriş beyannamesi var muhasebe kayıtlarınada almışlar bitti. Olurmu hiç. Zaten iptal bildirgesini bu kişi giriş beyannamesi vermiş ve kayıtlara almış diye veriyor. Kayıtlarda olmasa niye iptal bildirgesi versin.

yakupuygar ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.ben sgk da memurum.işe giriş bildirgesinin iptalinin süresi 10 gün değil,aynı günde yapılır.yani işveren yaptığı işe girişi aynı gün içinde silebilir,yoksa iptal etme imkanı yok.10 günlük süre çıkış bildirgesinde var.Ayrıca verilen iptal aylık prim hizmet belgesinin işleme alınabilmesi için denetim memurlarının onayı gerekir,yoksa belgeyi alan memur işleme alamaz.Denetim memurları her ne kadar o kişinin çalışmadığını bilse dahi kayıtlarda o kişi çalışmış gözüküyorsa o iptal belgesinin işleme alınmaması yönünde rapor tutar,çünkü kayıtlarda o kişi çalışmış görülüyor.