fonradar

Ölüm Aylığı Başlangıcı Hk.

Arkadaşlar;

Ölüm aylığı kanunda (5510) belirtildiği gibi "ölüm tarihini takip eden ay itibariyle" ve "haksahibi niteliğinin kazanıldığı tarihi takip eden ay itibariyle" bağlanır diyor.

Şubat 2009 da vefat eden Bağ-kur/SGK sigortalısının bir miktar bağ-kur prim borcu vardı. O borç 2009 haziran ayında ödendi ve ölüm aylığı için başvuru yapıldı.

Şimdi aylık ödemesi temmuz ayından itibaren mi verilecek yoksa mart ayından itibaren mi verilecek? Kanunda "ölüm aylığı başvuru tarihinden sonra verilir" gibi bir ibare yok. Ayrıca prim borcu bulunan sigortalıların haksahibi olamaz gibi bir cümle de yok.

Bursa Bağ-kur/nilüfer SGK yı aradığımda, başvuru tarihini takip eden ay itibariyle aylık alınabileceğini söyledi, fakat Ankara SGK'ya sorduğumda borç ödemesi ve başvuru tarihi değil, ölüm tarihinden itibaren aylık bağlanacağını, mart ayından bu yana olan ödemelerinde toptan verileceğini söylediler.

Şimdi ben hangisine inanayım?

Ynt: Ölüm Aylığı Başlangıcı Hk.

merhabalar
kanun yazılı istekte bulunulması halinde aylık bağlanır diyor.4/b sigortalıları için prim borcu olanların prim borcunu ödemek koşuluyla diyor.yani borcunu ödediğin tarihten itibaren yazılı istekte bulunabilirsin.haziranda istekte bulunduysanız temmuzda maaş bağlanacağını düşünüyorum.
saygılar

Zaten anlaşılmayan nokta o. Ayrıca Ankara ve Bursa'da farklı cevaplar verilince ikilem içinde kalıyor insan.
Buna ek olarak, aylık alma şartını haksahipliğine bağlamış kanun. şubat ayında haksahibi olarak bir kaç dilekçe verilmiş zaten. Aylık başvurusu değil ama, haksahibi imzalı dilekçe. Yani bu dilekçelerin kabul görmesi bile başlı başına haksahipliği belgesi.
Kanımca en iyisi bekleyip görmek.

benim başıma geldi babam vefat ettiğinde bağkur borcunu ödedim ve emekli yaptım annemi vefat tarihinden itibarende aradaki maaşı toplu verdiler.
bir değişiklik yoksa bence vefat tarihinden itibaren verilir.