Ölüm Halinde Hizmet Tespit Davalarında Hak Düşürücü Süre

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Ölüm Halinde Hizmet Tespit Davalarında Hak Düşürücü Süre

Soru: Eşim 45 aylık memurken vefat etti. Memuriyeti öncesinde 1996-97 yıllarındaki sigortasız çalışmalarını tespit ettirirsem ölüm aylığı bağlanabilir mi? SSK?lıların 900 günle emeklilik hakkı Emekli Sandığı?nda var mı?

Cevap: Eşinizin ölüm tarihinden itibaren 5 yıl geçmişse zamanaşımı süresi geçmiş demektir. Ancak SSK?ya bildirilmemiş çalışması için işe giriş bildirgesi gibi önemli belgeler mevcut ise zamanaşımına rağmen davayı kazanabilirsiniz. Dava sonucu 15 aylık bir çalışma tespit edilirse E.S.?dan ölüm aylığı bağlanabilir. 900 günle emeklilik E.S. iştirakçileri için geçerli değildir.

Soru: 15.01.1961 doğumluyum. 01.04.1998 tarihinde başladığım sigortalılığımda hiç ara vermeden 30.04.2008?e kadar 3 bin 630 gün isteğe bağlı prim ödedim ve bıraktım. Daha ödemem gerekiyor mu? Ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: 15 yıl sigortalılık koşulunu 2011?den sonra yerine getirebildiğiniz için SSK?dan yaştan emekliliğiniz ancak 58 yaşı doldurunca (15.01.2019?da) gerçekleşebilir. Artık prim ödemeniz gerekmiyor.

Soru: 15.01.1956 doğ. 01.11.1977?de başladığım SSK sigortalılığımda çeşitli işyerlerinde çalışarak askerlik dâhil 4 bin 515 gün prime ulaştım. 1999-2000 arasında da 8 aylık vekil öğretmenliğim bulunuyor. Hizmetlerimi nasıl birleştirebilirim? Nasıl emekli olabilirim?

Cevap: Öncelikle 9 ay kadar isteğe bağlı yahut çalışarak prim ödeyip 5 bin güne ulaşın ve SSK?ya aylık başvurunuzu yapın. Çünkü 5 yıldır 5 bin güne ulaşıp SSK?dan emekli olma hakkını kullanabilirdiniz. Vekil öğretmenliğinizin kaydının E.S.?da olması gerekiyor. Yoksa da görev yaptığınız Milli Eğitim Müdürlüğünden belgeleyip, E.S.?na başvurarak tespit edilmesini sağlayın.

Şevket Tezel