fonradar

Öncelikle Smmm mi̇ ? Yoksa Kgk Denetçi̇li̇k mi ?̇

Öncelikle merhaba
Maliye bölümü son sınıf öğrencisiyim.Seneye SMMM sınavına girip staja başlamayı düşünüyordum. Denetçilik sınavları hakkında bilgi edindikten sonra bu mesleğin sınavlarına girme isteğim oldu.Öncelikle birbirine paralel bu iki mesleğin hangisinin mezun olduktan hemen sonra sınavlarına girmem faydalı olacaktır. SMMM sınavına mı önce girmeliyim yoksa kgk denetçilik sınavına mı? Siz değerli büyüklerimden tavsiyeler almak istiyorum.

Smmm için staja başlama sınavı var öncelikle bunu başarmak gerekiyor.3 yıl staj yapılacak staj bitiminde 7 dersten sınav var kazanılırsa smmm ünvanı alınacak 10 yıl çalışınca denetçilik için sınava girilebiliyor.Aynı anda hem denetçi hem smmm olarak çalışılamıyor birini tercih etmek gerekir.Yani hem yazar hem denetlerim yok.Hayırlı olsun.

Smmm için staja başlama sınavı var öncelikle bunu başarmak gerekiyor.3 yıl staj yapılacak staj bitiminde 7 dersten sınav var kazanılırsa smmm ünvanı alınacak 10 yıl çalışınca denetçilik için sınava girilebiliyor.Aynı anda hem denetçi hem smmm olarak çalışılamıyor birini tercih etmek gerekir.Yani hem yazar hem denetlerim yok.Hayırlı olsun.

''SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

Sınava; Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olanlar veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olanlar başvurabilir.''

''Yeminli Mali Müşavirler yukarıda belirtilen sınav konularından sadece (b), (d) ve (f) bentlerinde sayılan konulardan,

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler yukarıda belirtilen sınav konularından sadece (b), (c), (d) ve (f) bentlerinde sayılan konulardan,

==>Meslek mensubu olmayanlar ise tüm konulardan,

sınava tabi tutulurlar.''

bu maddeleri okuyunca direk bu sınava başvurabileceğimiz anlaşılmıyor mu?

Denetcilik sınavına başvurabilirsiniz ama SMMM olmadan denetçi olamazsınız. Ayrıca denetim sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir. Sınavı kazandınız 2 yıl içinde SMMM olamadınız başardığınız sınav hiçbir işe yaramıyor.

kgk nedir arkadaşım kgb ajanı olman daha muteberdr elbette ki smmm olman laızm herşey sırasıyla

Siyasi irade kendine göre bir ekip kurarak kgk diye bir kuruluşu kanun hükmünde kararname ile kurdu mahkeme iptal etti kanun hükmünde kararname meclise gelip kanun olması lazım onu da yapmadılar biz böyle istiyoruz moduna girildi.
Denetime alınacak firmalar azaltıldı kalan denetime tabi firmalara zatan 4 büyükler yetiyor ve meslek mensuplarından hayallerle denetçi olanlara iş yok tek başına yapamıyorsun 7 kişilik bir firmaya dahil olman lazım kuruluş masrafları yüksek ve hem yazıp hem denetleyemiyorsun denetim firmasına ortak olanlar smmm liği bırakmak zorunda.En yakınımızda Balıkesirde arkadaşlarımız böyle bir teşebbüse geçtiler smmm olarak çalışabilecekleri kadar işleri var bu işleri nasıl bırakacaklar denetim için yeterince müşteri bulunana kadar geçinmek lazım nizalı olarak bir kişi üstüne devir etmekte zor idare kapasiteye göre iş yapılsın diyor velhasıl bir belirsizlik gidiyor ve yeterince denetim yok.Denetime ihtiyaç var idare kendi paranla kendini denetlet diyor.Yani sağlıklı olmayacak bir denetim olur.Bu gün yapı denetim var mütaahhide gerekirse ceza yazması lazım ama yazamıyor çünkü parayı mütaahhitten alıyor yazarsa bir daha o kişi ve çevresinden iş alamayacak.Yani her şeyimiz usulen iş güvenliği ile ilgili raporlar yaptırılmadı işveren ilgilenmiyor denetim yok kaza olursa umarım olmaz işverene kabak patlıyor.Kolay gelsin.

Teşekkürler cevaplarınız için kafamda oturmuş durumda. İki soru daha sormak istiyorum.Birincisi bu 2 yıllık süre smmm belgesini aldıktan sonra başlıyor de mi ? Stajı kazanma sınavıyla değil.Birde Ymm yanında denetçilik için smmm sınavından sonra neler yapmamız gerekiyor.

Son düzenleme:
Teşekkürler cevaplarınız için kafamda oturmuş durumda. İki soru daha sormak istiyorum.Birincisi bu 2 yıllık süre smmm belgesini aldıktan sonra başlıyor de mi ? Stajı kazanma sınavıyla değil.Birde Ymm yanında denetçilik için smmm sınavından sonra neler yapmamız gerekiyor.

Hasan Bey Merhaba,

SMMM yeterlilik sınavlarını tamamladıktan sonra 4 modül (dersten) sınava giriyorsunuz KGK'da ve bu sınavların her birinden en az 60, toplamda ortalamanızın da 70 olması gerekiyor. Başarılı olduğunuz her ders notunun geçerlilik süresi 2 yıl. En son girdiğiniz değil, en yüksek aldığınız not geçerli (SPK döneminde en son not geçerli idi). Sınavları tamamladığınızda ayrıca bağımsız denetçi lisansını alabilmeniz için 2 yıllık Uygulamalı Mesleki Eğitim (UME) isteniyor. Bağımsız denetim sözleşmelerinde yedek olsa dahi isminizin yer alması gerekiyor. Bu SPK'dan belge almaya hak kazananlar için geçici madde ile esas şart olması esnetilmişti. SMMM sınavından önce de sonra da YMM yanında çalışabilirsin.

Selamlar..

Arkadaşlar merhabalar,

Bir konu hakkında fikirlerinize başvurmak istiyorum. Vergi müfettişiyim, bağımsız denetçilik sertifikası almayı düşünüyorum. Malumunuz şartları arasında meslek mensubu olma şartı var.

Sizce;
1) Önce SMMM belgesini alıp sonra mı bağımsız denetçilik için uğraşmalıyım?
2) SMMM belgesi alabilmem için yeterlilik sınavını vermem yeterli olacak mıdır? Benim açımdan şartları nedir?

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.