zirve

Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

  • Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Organize San. bölgesinde bulunan fabrika binasının satışı için fatura kesilecektir. Kdv oranı % kaç olmalıdır.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

Faturayı Osb kesecek ise % 18

Osb nin kurumlar vergisi mükkelefiyeti açık mı ?
 
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

Fatura başka bir şirkete kesilecek.

Fabrika binası şirketin aktifinde 2 yıldan fazla sürede kaldığından dolayı kdv'den müstesna olduğu hakkından yazılar okudum. Bu konuda bilgisi olan var mı?
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

Fatura Osb tarafından kesilecek ise

istisnadan faydalanmanız bence mümkün değil, Çünkü osb nin mutad gelirleri arasında arsa satış kazancı mevcut

Faturayı Arsa sahibi şirket kesecek ise

GMSİ istisnasından faydalanması için Aktifinde 2 yıldan fazla kalacak
Faaliyet konun gmenkul olmayacak
5 sene 549 hesapta tutacaksın
%75 i Kurumlar beyannamesinden istisna olacak
Kurumlar beyannamesi üzerinde zarar dahi olsa indirilecek giderler kısmında göstereceksın

Ama GMenkulun Türk Medeni kanun madde 704 de sayılan iktisadi kıymetlerden olması gerekli

tapu tescili yapılmamış ise olmuyor bildiğim kadarı ile yada kanıtlaman gerekli 2 sene aktifinde olduğunu
 
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

Sn. Ant Z

Kdv hakkında bilgi almak istiyorum.

Satışın kdv'den müstesna olması için aktifte 2 yıl boyunca kalması gerekiyor.

Başka bir şart var mı?

Bina satışından dolayı elde edilen kazancı 5 yıl pasifte tutamayacağız. çünkü şirket tasfiyeye girecek.
 
Üyelik
16 Haz 2009
Mesajlar
399
Konum
Adana
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

SMMM FATİH ' Alıntı:
Sn. Ant Z

Kdv hakkında bilgi almak istiyorum.

Satışın kdv'den müstesna olması için aktifte 2 yıl boyunca kalması gerekiyor.

Başka bir şart var mı?

Bina satışından dolayı elde edilen kazancı 5 yıl pasifte tutamayacağız. çünkü şirket tasfiyeye girecek.

Merhaba,

Şirketler tarafından yapılan teslim ve hizmet işlemleri devamlılık unusuru taşıdıklarından dolayı verginin konusu kapsamındadır. Şirketlerin tasfiye aşamasına girmesi, bu hususu ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısıyla tasfiye aşamasında dahi olsa tasfiye kapsamında yapılan teslim ve hzimet işlemleri verginin konusuna dahildir. Bu işlemlerde vergiyi doğuran olayın, genel esaslar çerçevesinde değerlendirlmesi gerekir.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Organize san.böl. fabrika binası satışı KDV oranı !!!

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, en az iki yıl süreyle aktifte kayıtlı olan gayrimenkulün satışı, bundan doğan kazanç sermayeye eklenmese dahi, KDV'den müstesna olacak
 
Üst