fonradar

Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

batlı

Katkı Sunan Üye
geçmiş kayıtlara baktığımda şirket ortağına bedelsiz bir fatura kesilmiş olduğunu farkettim. bu faturayı iptal ettirmezsem transfer fiyatlandırması konusu itibariyle ne zaman nasıl bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalırım..

Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

sayın üstadlar,

bu konuda görüş beyan edecek yok mu?

Merhabalar,

Bedelsiz mal teslimi ile ilgili olarak Transfer fiyatlandırmasından önce olayın KDV ve KVK yönünden de değerlendirilmesi gerekir.

Fakat yazdığınıza göre ortada kesilmiş bir fatura bulunmakta. Bu fatura üzerinden KDV hesaplanılıp beyan edilmişse, bence incelemde olsa bu sizi kurtaracaktır.

Ayrıca, Transfer fiyatlandırması beyanı ve raporu' nda bu konudan bahsedilip bahsedilmediği de ayrıca önem teşkil edilmektedir.

Geçmiş dönem derken acaba 2008 veya daha önceki yılları mı kastediyorsunuz?

Soruyu biraz daha açarsanız sanırım diğer arkadaşlarımız daha da fazla yardımcı olabileceklerdir.

Bu arada TF ile ilgili olarak cezai bir yaptırım söz konusu değildir. Sadece İNCELEM işlemlerinde öncelik kazanırsınız.. :)

Saygılarımla

Bu arada Üstad Veysi Seviğ' in bir makalesinden de bedelsiz teslimlerin KDV karşısındaki durumuna ilişkin ksıa bir alıntı da aşağıddadır.

"Maliyenin bu tür işlemlerle ilgili görüşü yukarıya aktarmış bulunduğumuz görüşten farklıdır. Şöyle ki;
"3065 sayılı KDV Kanunu' nun 3/a maddesine göre, vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim hediye, teberru gibi namlarla verilmesi teslim sayılan hal kapsamında katma değer vergisine tabi bulunmaktadır.
Bu çerçevede, gerek kendi ürettiği, gerekse piyasadan satın aldığı malların tanıtım reklam, satışları arttırmak vb. amaçlarla bedelsiz olarak vermeleri işlemi kanunun 3/a maddesi gereğince vergiye tabi olup, bedelsiz verilen malların emsal bedelleri üzerinden vergi hesaplanması gerekmektedir." (Maliye Bakanlığı tarafından 1.11.1993 tarihinde verilen bir muktezadan alınmıştır.)
Bilindiği üzere katma değer vergisi tüketime yönelik bir vergidir. Bu nedenle vergiye tabi bir malın üçüncü bir şahsa satışı ile işletme sahibi tarafından, vergiye tabi işlemler dışında bir amaçla işletmeden çekilmesi arasında, vergilendirme bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır.
Katma Değer Vergisi Yasası'nın 3. maddesinin (a) bendinde, vergiye tabi malların vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilerek kullanılması halini teslim sayarak vergilendirilmesini öngörmüş bulunmaktadır. Bu durumda işletmeden çekilen değerlerin Katma Değer Vergisi Yasası'nın 27. maddesi uyarınca, Vergi Usul Yasası'nın emsal bedele ilişkin hükmü esas alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. "

Bence değerlndirmenizde fayda var...

sn.nacarlar

kdv açısından konuyu ayrıca irdeleriz. benim sorum transfer fiyatlandırması bakımından suç işlemiş olmamızdan. sonuçta emsaline göre daha düşük ya da bedelsiz bir malı ilişkili kişiye teslim etmekteyiz. bunun tabiki bir cezai müeyyidesi olacaktır. benim merakım budur.

emsal bedel e göre bakılır
eğer bir vergi kaybı oluşmuşsa
normal bedel ile sizin verdiğiniz bedel farkı kadar vergi kaybı olmuş olur
vergi tarh edilir ayrıca 3 kat vergi ziyaı cezası alırsınız

TRANSFER FİYATLANDIRMASININ ayrıca bir cezası yoktur

tabi çift taraflı vergi kaybına bakarlar
bir tarafın az ödediği vergiyi diğer taraf ödemişse herhangi bir ce uygulanmaz

Sn. Apaçi' ye katılıyorum.

Tarafların yüklendikerli vergilere bakılır.

En başta yazdığımı tekrarlamak gibi olacak ama konuya transfer fiyatlandırmasından ziyade KVK ve KDV açısından bakmak lazım.

Saygılar

Merhaba,

Firmada dağıtılmamış kar varsa, örtülü kar dağıtımı olarak değerlendirilecektir;

bu durumda

1. Ortak Şirketten aktarılan fon toplamı emsal bedel üzerinden hesaplanarak ortağa gelir vergisi salınacaktır, vergi ziyaı cezası ile birlikte,

2. Bu çıkış teslim sayıldığından KDV tahakkuk ettirilecek ve firmaya vergi ziyaı cezasıyla tahakkuk ettirilecektir.

3. Emsal bedel ve maliyet bedeli arasındaki fark kurumlar vergisi uygulamasında matrah farkı olarak değerlendirilecektir.

Ben denetmen olsam böyle yapardım,

Saygılarımla,

Merhaba Turgay Bey,

UZMAN ' Alıntı:
Firmada dağıtılmamış kar varsa, örtülü kar dağıtımı olarak değerlendirilecektir;

Dağıtılmamış kar olmasa bile bunu örtülü kar dağıtımı olarak değerlendiremez miyiz?
Firma defter kayıtlara göre karlı gözükmese bile, sonuç olarak ortağa emsal bedel ile mailyet bedeli arasındaki fark kadar transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtmış olmaz mı?

Tekrar Merhaba,

nucarlar ' Alıntı:
Tarafların yüklendikerli vergilere bakılır.
veya
APAÇİ ' Alıntı:
tabi çift taraflı vergi kaybına bakarlar
bir tarafın az ödediği vergiyi diğer taraf ödemişse herhangi bir ce uygulanmaz

denmiş ancak, bu olay da bir taraf gerçek kişi, bir tarafın gerçek kişi olduğu durumda hazine zararına bakılmaz. Çünkü KVK 13/7'ye göre Tam mükellef kurumlar ile yabancı kurumların Türkiye'deki işyeri ve daimi temsilcilerinin aralarındaki işlemlerde hazine zararı şartı aranır. Böyle bir durumda ise toplam vergi kaybına bakılmaz.

Normalde şirketlerin kar payı dağıtmalarında belli bir prosedür vardır. Bu prosedüre göre kazanç üzerinden dağıtılan tutara kar payı denir. Ancak KVK 13/6'da transfer fiyatlandırması yoluyla dağıtılan kazanç doğrudan dağıtılmış kar payı sayılmıştır. Yani bu yasal olarak dağıtılmış bir kar payı değil, yasaya aykırı şekilde dağıtılmış ancak kar payı sayılan ve buna göre vergilendirilmesi gereken bir tutardır.

Yani firma zararda bile olsa böyle bir durum tespit edildiğinde o firmaya stopajdan vergi ziyaı ve cezası raporu yazılabilir, diye düşünüyorum.

Fatura kesildiğine göre bu mal satılan ticari mallar maliyetine atılmış ve dönem kazancından indirim konusu yapılmıştır. O halde emsal bedelin doğrudan fatura kesitiğiniz dönem için matrah farkı olması gerekir diye düşünüyorum.

Serhat_ ' Alıntı:
Yani firma zararda bile olsa böyle bir durum tespit edildiğinde o firmaya stopajdan vergi ziyaı ve cezası raporu yazılabilir, diye düşünüyorum.

Çok doğru bir yaklaşım.Teşekkür Ederim Üstad.

Ben dağıtılmamış kar varsa diye düşünmüştüm ama sizin dediğiniz daha doğru.

Bedelsiz veya daha düşük bir bedelle mal satarsa zaten dağıtılacak kar çıkmaz;

Yani karın çıkmasını işlemin başında engelliyorsunuz. Bu durumda da hem şirketin karı üzerinden çıkacak vergiden hemde ortağın kazancı üzerinden kesilmesi gereken gelir vergisinden develtin kaybı olur ki buda çifte vergi ziyaı anlamına gelir.

Saygılarımla,