Ortağı Olduğu İşyerinde 4/a Tabi Çalışmak

Aquatim

Katkı Sunan Üye
İyi günler, bir konu üzerinde bilginizden faydalanmak isterim.

1997 yılında kurulan bir Anonim Şirkete, 1999 yılında ortak olan şahıs aynı şirkete 2002 yılında SSK lı olarak çalışmaya başlıyor. Tabi bu 1999-2002 yılları arasında ortaklıktan dolayı bağkura bir bildirim, bir prim ödemesi yapılmıyor. 2004 yılında askerlik nedeniyle çıkışı yapılıyor, aynı yıl aynı şirkete tekrardan SSK lı olarak girişi yapılıyor. Ve bu zamana kadar da bu durum devam ediyor. 2010 yılında Yönetiim kurulu üyeliğine seçiliyor ve hala bu üyeliği de devam ediyor.

Bu bilgiler ışığında 4/a dan devam etmesi hatalı bir uygulama mıdır?

Saygılarımla.

2004 yılında tekrar şirkete giriş olduğunda bu kişi yönetim kurulu üyesi sıfatında mıydı ? 2010 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçildi demişsiniz o kısım karışık biraz.Net bir açıklama yapar mısınız ?

Hayır, yönetim kurulu üyesi değildi. ilk kez 2010 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

O zaman 4/a sigortalı olamaz.2010 yılında yönetim kurulu üyesi olduğu günden itibaren bağkurlu olmak zorunda.Muhtemelen 2010 dan bugüne kadar ödenen primler iptal edilecek ve bağkura aktarılacak. 01.10.2008 tarihinden sonra yönetim kurulu üyesi olanlar kendi şirketlerinde 4/a sigortalı olamaz.Zorunlu sigortalılık kapsamında bağkurlu olması gerekiyor.Eğer yönetim kurulu üyeliği ve 4/a sigortası 01.10.2008 den önce olsaydı o zaman devam edebilirdi sigortalı olmaya kesinti olmadığı sürece.

O zaman 4/a sigortalı olamaz.2010 yılında yönetim kurulu üyesi olduğu günden itibaren bağkurlu olmak zorunda.Muhtemelen 2010 dan bugüne kadar ödenen primler iptal edilecek ve bağkura aktarılacak. 01.10.2008 tarihinden sonra yönetim kurulu üyesi olanlar kendi şirketlerinde 4/a sigortalı olamaz.Zorunlu sigortalılık kapsamında bağkurlu olması gerekiyor.Eğer yönetim kurulu üyeliği ve 4/a sigortası 01.10.2008 den önce olsaydı o zaman devam edebilirdi sigortalı olmaya kesinti olmadığı sürece.

2008 den önce yönetime girmiş olsaydı kesintiye uğramadan 4 a lı olacaktı. . Bu durumda 4b olmalı.

Teşekkür ederim Nizam Bey.

Soru soruyu doğuruyor belki, ama şimdi aklıma geldi. Peki bu durumda şirket ne yapacak? SGK açısından değil de, vergi açısından. Giderleştirdiği dönemler için düzeltme beyannamesi vermesi gerekecek mi? (Kurumlar, Geçiçi Vergi)

Saygılarımla,

2008 den önce yönetime girmiş olsaydı kesintiye uğramadan 4 a lı olacaktı. . Bu durumda 4b olmalı.

Nizam Bey, 4/a dan 4/b ye aktarma işleminde 2014-28 sayılı genelgeye göre işçi hissesini, ödemesi gereken 4/b prim borcundan düşüyor.
Düştüğü halde bir prim borcu çıktığında, gecikme zammı ve gecikme faizi hesaplanıyor mu? Hesaplanıyorsa, bu borç için yeni çıkan kanundan faydalanarak gecikme zammı ve faizleri yerine, tefe/tüfe oranlarıyla yapılacak bir yapılandırma mümkün mü?

Saygılarımla,

Teşekkür ederim Nizam Bey.

Soru soruyu doğuruyor belki, ama şimdi aklıma geldi. Peki bu durumda şirket ne yapacak? SGK açısından değil de, vergi açısından. Giderleştirdiği dönemler için düzeltme beyannamesi vermesi gerekecek mi? (Kurumlar, Geçiçi Vergi)

Saygılarımla,

Evet tabi bordrolar değişmeli. 4a kesintisi vergi matrahını etkiler. 4b söz konusu olursa brüt tutar farklı olur.

Nizam Bey günaydın, yine aynı konudayım kusuruma bakmayın :)

SGK nın konuyla alakalı yayınlamış olduğu bir genelge var, 2013-11 nolu. Bu genelgenin 2008 yılı Ekim başı ile 1/3/2011 tarihleri arası hizmet çakışmaları ile ilgili bir kısım var.

İKİNCİ BÖLÜM
2008 Yılı Ekim Ayı Başından Sonraki Hizmetlerin Çakışması
1- 2008 yılı Ekim ayı başı ile 1/3/2011 tarihleri arasında geçen hizmetlerin çakışması
2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe giren Kanunun 53 üncü maddesinin birinci
fıkrası ile sigortalının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan
sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması
halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında
çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılacağı, ikinci
fıkrası ile 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanların, kendilerine ait
veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında
sigortalı bildirilemeyecekleri hüküm altına alınmıştır.
Sigortalının Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi
çalışmasının bulunması halinde, önce başlayan sigortalılık esas alınacaktır.

Şunu anlıyorum belki öyle yorumlamak istiyorum; 2008 yılı Ekim başından itibaren kendi işyerinde veya ortak oldukları işyerinden 4/a kapmasında bildirilemeyecek, eğer (benim örnekte şahsın yönetim kurulu üyeliği 10.02.2010 tarinde başlıyor, ve 4/a sigortalılığı ise Ekim/2008 tarihinden önce ise) 4/b kapsamına alınacağı tarihten önce 4/a kapsamında sigortalılığı varsa önce başlayan sigortalılık (bu durumda 4/a devam edecek) esas alınacaktır. Ve aynı genelge de şu madde de var.

3- 1/3/2011 tarihinden itibaren hizmet çakışmaları

Kanunun sigortalılık hallerinin birleşmesine ilişkin 53 üncü maddesi 6111 sayılı Kanun ile
1/3/2011 tarihinden geçerli olmak üzere değiştirilmiş, ayrıca 6111 sayılı Kanunla, Kanuna
eklenen geçici 33 üncü madde ile 53 üncü maddenin birinci fıkrasında yapılan değişikliklerin
1/3/2011 tarihinden önceki süreler için uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar,
kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a)
bendi kapsamında sigortalı olarak bildirilemeyeceklerinden, bu durumdaki sigortalılar 1/3/2011
tarihinden önce olduğu gibi bu tarihten sonra da kendi işyerlerinde 4 üncü maddenin birinci
fıkrasının (a) bendine göre sigortalı olamayacaklardır. Kanunun 4 üncü maddesinin birinci
fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine tabi olarak birden fazla statüde aynı anda çalışılması halinde
aşağıdaki şekilde işlem yapılacaktır.

Anladığım kadarıyla, 2008/Ekim başı ila 1/3/2011 tarihleri arasında özel bir uygulama var. Yönetim Kurulu üyeliği bu tarih aralığında başlayan sigortalının, ortak olduğu şirkette kesintisiz devam eden 4/a sigortalılığı var ise (tabi ekim/2008 den önce başlamak kaydıyla), önce başlayan sigortalılık esas alınır ibaresinden dolayı 4/a sigortalılığı devam ediyor demektir.

Bilmiyorum Nizam Bey, yanlış mı düşünüyorum?

Son düzenleme:
Sizin de fikrinizi almak isterim Emrah Bey.

Ayrıca Ali Tezel'in sitesinde yazan Şerif Akcan'ın da şöyle bir yorumu var;

"SGK uygulamasına göre, 1 Mart 2011 tarihi öncesi için 4/a ve 4/b kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirir çalışmanın varlığı diğer bir ifade ile kişinin aynı anda hem ticari faaliyette bulunup hem de hizmet akdiyle çalışması halinde sigortalılıkta teklik ilkesi gereği her iki faaliyet nedeniyle ayrı ayrı sigortalılık ilişkisi kurulmaz ve önceden başlayan sigortalılığa geçerlilik tanınırdı.
Dolayısıyla 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışmakta iken aynı zamanda vergi mükellefi olan ya da bir şirketten hisse alarak ortak olan kişi 4/b kapsamında sigortalı sayılmazdı. 4/a kapsamında sigortalığı sona erene ya da kesintiye uğrayıncaya 4/b kapsamındaki sigortalılık devreye girmezdi. Belirtelim ki; bu dönemde şirket ortakları kendi iş yerlerinden de 4/a kapsamında sigortalı bildirilebilirdi. Kesintinin oluşması yani kişinin 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması halinde takip eden günden itibaren 4/b kapsamında sigortalılık devreye girerdi. Bu kişi daha sonra bir işveren yanında yeniden hizmet akdiyle çalışsa bile ticari faaliyette bulunduğu sürece 4/a kapsamında yeniden sigortalı sayılamazdı. " 11.03.2012

Orada bahsedilen durum farklı bir durum.Öncelik ve teklik durumlarından söz ediyor.Sizin durumunuzla ilgisi bulunmamakta.Alttaki metni okuyabilirsiniz.

Ortağı olduğu şirketlerden SSK sigortalısı olarak bildirilebilmenin yani SSK sigortasının geçerli sayılmasının istisnaları var. İstisna düzenlemeye göre 1 Ekim 2008 tarihinden önce ortağı bulunduğu limitet şirketten veya yönetim kurulu üyesi ve ortağı bulunduğu anonim şirketten 1 Ekim 2008 tarihi öncesinden başlayıp 1 Ekim 2008 tarihi sonrası kesintisiz devam eden SSK sigortalılıkları bulunanlar kesinti olmadığı sürece bu şirketlerden SSK sigortalısı bildirilebiliyorlar ve bu SSK sigortalılığı geçerli oluyor.
Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyerinden SSK sigortalısı olarak bildirilebilmesi için 4 koşulun tamamının aynı anda sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu koşullar şunlardır.

1-Kişinin anonim şirketteki ortaklığı 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlamış olmalıdır.
2-Kişinin yönetim kurulu üyeliği 1/10/2008 tarihinden önce başlamış olmalıdır.
3-Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyerinden 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde başlayan ve bu tarihten sonra da devam eden SSK sigortalılığı olmalıdır.
4- Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyeri dosyasından bildirimi yapılan SSK sigortalılığı bu işyeri dosyasından devam etmeli, ortak ara vermese dahi diğer şube dosyasından sigortalı bildirilmemelidir.

Orada bahsedilen durum farklı bir durum.Öncelik ve teklik durumlarından söz ediyor.Sizin durumunuzla ilgisi bulunmamakta.Alttaki metni okuyabilirsiniz.

Ortağı olduğu şirketlerden SSK sigortalısı olarak bildirilebilmenin yani SSK sigortasının geçerli sayılmasının istisnaları var. İstisna düzenlemeye göre 1 Ekim 2008 tarihinden önce ortağı bulunduğu limitet şirketten veya yönetim kurulu üyesi ve ortağı bulunduğu anonim şirketten 1 Ekim 2008 tarihi öncesinden başlayıp 1 Ekim 2008 tarihi sonrası kesintisiz devam eden SSK sigortalılıkları bulunanlar kesinti olmadığı sürece bu şirketlerden SSK sigortalısı bildirilebiliyorlar ve bu SSK sigortalılığı geçerli oluyor.
Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyerinden SSK sigortalısı olarak bildirilebilmesi için 4 koşulun tamamının aynı anda sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu koşullar şunlardır.

1-Kişinin anonim şirketteki ortaklığı 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlamış olmalıdır.
2-Kişinin yönetim kurulu üyeliği 1/10/2008 tarihinden önce başlamış olmalıdır.
3-Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyerinden 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde başlayan ve bu tarihten sonra da devam eden SSK sigortalılığı olmalıdır.
4- Kişinin ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirket işyeri dosyasından bildirimi yapılan SSK sigortalılığı bu işyeri dosyasından devam etmeli, ortak ara vermese dahi diğer şube dosyasından sigortalı bildirilmemelidir.

Sayın Emrah Bey, iyi günler.

Konuyu SGK nın ALO 170 canlı destek uygulamasının, internet kanalını kullanarak sordum. Yetkiliye, SGK nın genel yazılarıyla AŞ.lerde bunu 4 şarta bağladığını yazıldığını, bu şartın bizim sıkıntımız ile alakalı olan kısmınının Yönetim Kurulu Üyeliğinin 2008 Ekimden sonra gerçekleşmesi halınde 4/b li olması gerektiği belirtildiğini de içerecek şekilde sordum. Ama bu ilgili genel yazıları bulamadığımı da söyledim.

Cevap olarak;

2008 yılında kişinin Yönetimim Kurulu üyesi olması durumunda ve sigortalılığı olmaması durumunda bağ-kur devreye girerdi.

Ancak 6111 sayılı kanun ile 1.3.2011 yılından önce kişinin aktif sigortalılığı devam ettiğinden dolayı ve sigortasında yapılan bir giriş çıkış olmadığından dolayı sigortalılığı devam eder. 6111 sayılı kanunun 33.maddesini inceleyiniz.

Madde 33-5510 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan "Sigortalının," ibaresi "Birinci fıkra hükmü saklı olmak üzere sigortalının," olarak, birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Sigortalının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan sigortalılık statüleri ile (c) bendinde yer alan sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (a) ve (b) bentlerinde yer alan sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde ise aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır. Ancak, sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak ve Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı ve üst sınırına ilişkin hükümler saklı olmak kaydıyla, esas alınmayan sigortalılık statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilirler. Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir. Bu fıkra hükümlerine göre ödeme talebinde bulunulduğu halde ait olduğu ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenmeyen primlerin ödenme hakkı düşer. 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi ile aynı maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışılması durumunda, (b) bendinin (4) numaralı alt bendi dışındaki diğer sigortalılık durumu dikkate alınır."

Anladığım kadarıyla sizin de bahsettiğiniz, ve benimde Mali Çözüm/Murat Özdamar, Erden Çakar ın yazısında da okuduğum AŞ.ler için aranan 4 şart, 6111 sayılı kanun ile 1.3.2011 tarihinden sonra geçerli. Zaten aksi uygulama ilgili kanun maddeleriyle çelişirdi. Veya ilgili kanun maddelerinde, bu maddede yazılanlar Yönetim Kurulu üyeliğine yürürülülük tarihinden sonra girişleri kapsamaz gibi bir cümle de olmalıydı.