Ortağın SGK lı olması

Üyelik
1 Ocak 2006
Mesajlar
208
Değerli arkadaşlar, firmamız yeni bir şirket kurulacak şirket ortaklarından biri bağ kur emeklisi ve diğeri başka bir şirkette SGK olarak çalışan müdür yetkisi ile ortak olacaktır. Şirket kurulunca bağ kur emeklisi cüz?i bir miktar ile bağ kur kesintisi ödeyecek. Daha önce SGK lı olan ortak ise yeni açılan şirkette hiçbir gün kaybı olmaksızın SGK lı olarak devam edecek.
Müdürün aynı zamanda şirket ortağın yeni reforma göre SGKolabilir mi?
Eğer, olmaz ise müdür olmadan sadece ortak olursa SGK lı olur mu ?

Tüm değerli arkadaşlarımıza, Teşekkür ederim.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: Ortağın SGK lı olması

SGK eski adları ile ssk, bağkur, emekli sandığı hepsini kapsamakta. Siz herhalde 4/a'lı (ssk) demek istediniz. Başka bir işyeindeki 4/a sigortalılığı devam ettiği müddetçe bağkur her durumda askıda kalır.
 
Üyelik
29 Ağu 2007
Mesajlar
204
Konum
SAMSUN
Ynt: Ortağın SGK lı olması

Bağ-Kur kapsamında emekli aylığı almakta iken,yeniden 4/b kapsamında ( şirket ortağı olarak) çalışmaya başlayanlardan aylıklarının kesilmemesi için yazılı talepte bulunanların yaşlılık aylığı ödenmesine devam edilir. Bunlardan almakta oldukları aylıklarının % 15?i oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Bu oran 2008 yılı için % 12 olarak uygulanır.Her yıl birer puan artırılarak % 15?e çıkarılacaktır.

Bir şirkette müdür yetkili olarak SGK ( hizmet akdiyle) çalışması kesintiye uğrayıncaya kadar,ortak olacağı ikinci şirkette 4/b kapsamında sigortalı olamıyacaktır.Kesitiye uğradığı andan itibaren 4/b kapsamında sigortalılığı başlar.Ortak olmaksızın müdür yetkili olarak ( hizmet akdiyle) çalışması halinde 4/a kapsamında sigortalı olur.
Şirket ortakları l.10.2008 tarihinden itibaren kendilerine ait işyerinden müdür dahi olsalar 4/a kapsamında sigortalı olamazlar.
 
Üst