fonradar

Ortaklar Cari Hesabı

banka ekstrelerini ve mükellefin cari hesap ödemelerini tüm istememe rağmen alamıyorum,
2006 yılında bunları mükellefin cari hesabında (131) takip ettim
şimdi defteri incelemeye istediler.
muhasebeci olarak başım ağrırmı ?

acil cevap verirseniz sevinirim

Ynt: Ortaklar Cari Hesabı

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.İşleyişi nasıl yaptınız,banka hesabı karşılığında hep 131 mi kullandınız.Durum biraz pamuk ipliği gibi.
Yani eksik evrak verdiğini veya hiç vermediğini mükellef kabul ediyor mu? (genelde etmezler,sıkışınca istedin de vermedik mi derler) Evrakların eksik geldiği,nelerin daha gelmesi gerektiği tarafınızdan mükelleften yazı ile istendi mi?Ben istedim de siz vermediniz savunmasını yazı ile ispatlayabiliyor musunuz?Gerçi bunlar inceleme memuru açısından hiç önemli değildir.Sonuçta ceza varsa mükellef namına kesilir.Önce mükellefle sonra inceleme isteyen kurumla görüşmelisiniz.Ayrıca defter basıldı mı? İnceleme konusu nedir? Banka hareketlerini ilgilendiren bir işlem değilse belki bu kayıtlara bakmazlar.
Mükellefiniz bu eksiklik konusunda ne diyor?.Sorular,sorular.. Siz bunları nasıl yanıtlıyorsanız o şekilde savunma yapacaksınız.Bankaları eksik alıyorsanız keşke hiç kayda bile girmeseydiniz.Evrak alamadım girmedim derdiniz.Mükellef 131 mi 331 mi 831 mi kullandığını bilmez ve anlamaz. Bunu kullandığın anda hatalı muhasebe yapmış oluyorsunuz.Hiç işlemeseniz bence daha iyi olurdu?
Saygılar.

Yanıtınız için teşekkür ederim,

Mükellefle kötü ayrıldık, o yüzden bu konuyu konuşamadık;
Muhtemelen istedinde vermedikmi diyecektir.
İncelemeyi benden sonraki muhasebeciden öğrendim.
gelen banka dekontlarını ve zar zor alabildiğim dekontları belli bir süre girdim ama sene içerisinde hiç banka mutabakatı yapamadım.
sene sonunda yıl sonu bakiyelerini öğrenebildiğim hesaplara o bakiye kadar 131 hesaptan çıkış yaptım
2007 yılına düzgün devretsin diye.

birde stoklarda aynı konu mevcut,
dönem sonlarında benim söylediğim vergi miktarına göre şu kadar stoğum var diyordu bende ona göre beyanname veriyordum,
bu konuda beni çok düşündürüyor,
ne önceki yıl stok kayıtları, nede benim dönemimdeki stok kayıtlarının düzgün olduğuna inanmıyorum, çeşit ve parça olarak çok fazla kalemden oluşann stokları sayıp fiili durumu bulmamda mümkün değildi,
yazılı olarak herhangi birşey ispatlayamıyorum malesef,
başıma gelebilecek en kötü şey nedir?

Şimdi başınıza gelebilecek en kötü şeyi söylemeyelim de...İncelemeyi vergi dairesi mi istedi denetmenlikler mi? İnceleme memuruyla sürekli irtibata geçin.Arayı sıcak tutun. :) Asıl inceleme sebebini öğrenmeye çalışın ki söylerler..Birde inceleme sonucu düzenlenecek cezanın (tabi böyle bir ceza doğacaksa) dönüp dolaşıp muhasebe hatasına bağlanmaması için dua edin.Şu anda aklıma başka birşey gelmiyor..Saygılar.

varlık barışından yararlanmışmıydınız, yararlandıysanız inceleme bununla ilgili olabilir