Ortaklar Hesabı

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
31/03/2010 331 hesabımda bakiye mevcut 1000000 tl sermayelik şirketiz ve toplamda 331 hesapta 200000tl var bu muhtelif hareketler sonucunda bunun için kdv hesaplanmalımıdır son yazılar kfamı karıştır dı?

Ynt: Ortaklar Hesabı

sayın arkadaşım bu sermaye rakamından bakarsak dönem başı öz sermayeniz eğer yeni şirket değilseniz bu sermayenin altında bile olsa KVK.12.madde kapsamında örtülü sermayelik bir durum olmaz,burda 13.cü madde kapsamında olaya bakmak lazım,örtülü kazanç varmı veya oluşurmu ve bu kapsamda hazine zararı olumu olmazmıya bakmak lazım,şimdi 331 hesaba hiç bir işlem yapmadığınız zaman bu iş 13.madde kapsamında emsal bedel uygulamama demektir her ne kadar hiç bir işlem yapmasanızda buda gene emsaline uymamaktır ve 13.madde kapsamına girer,burda KDV'lik bir durum yoktur çünkü borcu veren ortak eğer kendi şahsi işyeri varsa ve borcu bu işyerinden veriyorsa burda ticari kazanç kapsamında KDV'li faiz faturası kesilmelidir ,ama eğer ortak kendi şahsi parasından borç verdi ise burda ticari kazanç kapsamında değerlendirilmez ve ortağında KDV alma ve fatura kesme gibi bir durumu olmaz, şimdi diğer kısımla ilgili GVK.nunu kapsamında ortak için bu faiz geliri MSİ.olduğu ve bununla ilgili kısıma girmediğiniz ve sormadığınız için bende bu kapsamda bir şeyler yazmıyorum çünkü burdada bayağı bir detey var ve bu MSİ.nın iki türlü işlem görme durumu var birisi tevkifatlı olmayan MSİ.durumu ve birde 331 hesaba hiç bir işlem yapmadığınız zaman bunun 13.madde kapsamında kar payı olarak algılanması var ve burda tevkifat var,şimdi bunlarla ilgili olmadığı için bende bunlara girmiyorum,kolay gelsin.

Sayın Hadisat

? Sermaye 10
? 331 hesap 60
? Ortaklar faiz almadı
? Ama kur farkı oluştu firmaya verdikleri borca
? Bu kur farkınınında 3 katını aşan kısmı kkeg yaptım
Ama kurumlar vergisi beyannamesini dolduramıyorum,

1. Transfer fiyatlandırması kapsamındaki ilişkili kişilerle ilgili bilgiler
2. Mali işlemler ayrıntı
3. İlişkili kişilerle gerçekleştirilen transfer fiyatlandırmasına ilişkin işlemler
4. Yöntem ( Mükellefçe belirlenen dedim ama attım resmen burayı dolduracak mıyım ? )
5. Örtülü sermaye ilişkin bilgiler
? Toplam kur farkı gideri (Buraya bütün kur farkını mı yazacağım yoksa sadece aşan kısmı mı ?

Peki geçmese 3 katını 5 kısmı da dolduracak mıyım ?

Nereleri doldurmam gerekli

Teşekkür ederım

sayın Ant Z,yabancı para bildirim kısmını ve burda II-6 kısmına gerekli bilgiyi yazacaksınız,örtülü sermaye ile ilgili kısmınıda dolduracaksınız,her ne kadar 331 hesaba faiz işlememiş olsanızda, gene ordaki bu saydıklarımdan hariç olan kısımlarıda dolduracaksınız,faiz hesaplamadığınız için yöntem kısmına mükellefçe belirlenen yöntem kısmına yazın rakamı,transfer fiy.ilişkin bilgiler kısmana orda mali ve diğer kısma ilgili yerlere alınan borç rakamını yazın faiz kısımlarına bir şey yazmayın,ilişkili kişiler bilgi kısmınada ortakların bilgilerini yazın,şimdi alınan borca faiz hesaplanmaması durumu KVK.13.madde kapsamını ortaya çıkarır ve burdada hazine zararı olup olmadığı kısmını iyi hesaplamalıdır,oluşan kur farkı VUK.280 kapsamına uygundur ve gene KVK.12.madde kapsamında örtülü sermaye kısmına sizin yaptığınız gibi KKEG.olarak işlem yapmak doğrudur ve KKEG.olan kısımda 331 hesaptaki ortaklar için kar payı zaten değildir ve buda gene 5520/12.madde kapsamında sabittir,kolay gelsin.

Sayın Hadisat

3 katını aşan mükellefte bütün bölümleri dolduruyorum, (Mükellefçe belirlenen yöntem seçiyorum. Ödünç Para kısmını seçiyorum)

Aşmayanda da bütün bölümleri doldurmama gerek var mı ?

Sadece Örtülü sermaye ilişkin bilgileri doldurmam yeterli mi ?

Çok Teşekkür ederim

sayın ant z,örtülü sermaye kısmı 12.madde tamamen alınan borç ile ilgilidir ve geneldede tek düzen hesap planında 33 lü gruptaki borçlarla ilgilidir, ilişkili kişi noktası ve bu kısımda alınan borç varsa ve faiz hesaplanmamış olsada ve gene öz sermayenin 3 katını geçmesede alınan borç gene bu kısmı beyannamede doldurmanız lazım,diğer 13.madde örtülü kazanç kısmı ile ilgilidir beyannamedeki diğer kısımlar ve gene yabancı para kısmını zaten biliyorsunuz,kolay gelsin.