fonradar

Ortaklara borçlar hesabını sermayeye ilave ederken vergisel boyutu

SERAY

Katkı Sunan Üye
Ortaklara borçlar hesabını sermayeye ilave ederken, herhangi bir vergilendirme sözkonusumudur

sermaye :300.000.00.-

ortaklara borçlar hesabı :357.000.00.-tldir.

Ynt: Ortaklara borçlar hesabını sermayeye ilave ederken vergisel boyutu

Herhangi bir vergilendirme söz konusu değildir. Rekabet kurumu ödemesi hariç.

Normalde hayır.
Ancak yüksek tutarlar. Şüphe çekebilir. Ortağın bu kadar parayı nerden bulmuş diye sorgulanabilir.

nguroy ' Alıntı:
Normalde hayır.
Ancak yüksek tutarlar. Şüphe çekebilir. Ortağın bu kadar parayı nerden bulmuş diye sorgulanabilir.

geçmişten gelen borçlar bunlar.öncesini bilmiyorum.bana geldiğinde vardı.üstadım ne tavsiye edersiniz?
birde şöyle bir durum var.gerçekte varolan stokları yüksek.bu sene paraya dönüşecek bunlar.yoksa kasadaki paraylamı kapatsak borçları.

nguroy ' Alıntı:
Normalde hayır.

Üstadımın dediği gibi bu konuda var tabi ki!!!

borçların nerden kaynaklandığını bilmiyorum.ama sanırım kasada para yetmedikçe ortaklara borçlardan çıkılmış olabilir diye tahmin ediyorum.

kasada para oldukça çıkmakmı daha uygun,yoksa sermayeye ilavesimi daha uygundur sn nguroy üstadım.

Valla rakkam büyük. Kasadan çıkmak için tevsik sınırı var. Yani arasıra 3-5 bin tl çıkarak yapabilirsiniz.
Bence bir kısmını kasadan eritin. Bir kısmını da sermayeye ekleyin.
tabi sermaye artış prosedürünü eksiksiz yaparak.
Tabi ortağın şahsi gelir gider durumu, verdiği gelir vergisi beyanı falan da önemlidir. Bunları da dikkate almak lazım.

teşekkür ederim üstadım.

Rica ederim. Bir yardımım dokunursa sormaktan çekinmeyin.

Benim Bu Konuyla İlgili Farklı Bi Sorum Olucak...Diyelimki Ortaklara Borçalardaki Bakiyeyi 2010 Yılında Sermaye ye Ekledim.Bu Eklediğim Rakamın Sermaye Arttırımını 2011 Yılında Yaparsam Sıkıntı Ne Olur.

kalisper_a ' Alıntı:
Benim Bu Konuyla İlgili Farklı Bi Sorum Olucak...Diyelimki Ortaklara Borçalardaki Bakiyeyi 2010 Yılında Sermaye ye Ekledim.Bu Eklediğim Rakamın Sermaye Arttırımını 2011 Yılında Yaparsam Sıkıntı Ne Olur.

Böyle bir işlem yapmanıza olanak yok, tek düzen hesap ve muhasebe sistemine aykırı işlem yapmış olursunuz. Şahıs bilanço işletmelerinde tescil zorunluluğu olmadığı için ortaklardan çekilen miktarı dönem içinde sermayeye aktarabilirsiniz fakat şirketlerde sermaye tescili zorunlu olduğu için böyle bir işlem sizi sıkıntıya sokar.
Bu sebeble şirketlerde öncelikle sermaye arttırım kararı almanız gerekir ve bu artırımı eğer,
ortaklardan karşılayacak iseniz bunu tadil ve müşavir raporunda belirtmeniz gerekiyor.

Tabiki şuda unutulmamalı, şirketlerde işlemler tescil ile birlikte hüküm ihtiva ettiği için tescili yapılmamış sermayenin muhasebe sisteminde sermaye hesabına alınması yanıltıcı işlem olarak başınızı çok ağrıtır.