Ortaklardan 2 Tanesi̇ Aynı Olan 2 Farklı Şi̇rket Arasında Personel Nakli̇

Üyelik
28 Eki 2014
Mesajlar
1
Konum
KOCAELİ
X ltd. şirketin 2 adet ortağı Y ltd şirketin 5 ortağı bulunuyor. X ltd şirketin 2 ortağı Y ltd şirketinde ortakları bu iki firma arasında personel nakli yapılırmı. Tebliğde aynı işverene ait işyerleri diye yazıyor burda ortakların sadece 2 tanesi aynı.
 

keremcem

Fenomen Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,990
Konum
izmir
Ortaklar dediğiniz gerçek kişiler, yani ahmet bey , fatma hanım ...
İşyeri ise tüzel kişiliktir, çalışanın oluru alınmadan bu tür geçişler için a firmasından çıkış b firmasına giriş yapılması gerekir. A firmasında kazanılmış kıdeme bağlı haklar için de A firması B firması ve çalışan arasında bir sözleşme yapılarak yeni B firmasının tüm haklardan sorumlu olacağı belirtilebilir.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,862
Konum
ankara
Olay; olağan "nakil" işlemi ve diğer yönden "işyeri devri"olmayıp,piyasa tabiriyle "işçi transferi"olarak bilinen "iş akdinin devri"dir.Bu olayda iş sözleşmesi bakidir.Bu işlem sn.Keremcemin dediği gibi tararafların(yani devreden ve devrala işverenler ile devrolunan işçinin)ortak mutabakatları ile yapılmalıdır. Bu mutabakat yapıldıktan sonra çıkış-giriş işlemlerinin yapılması daha uygun olacaktır.
Sn.Keremcemin dediği gibi de ,önce çıkış giriş işlemi, sonrasında sözleşme yapılabilir ama (dünyanın bir türlü hali var derlercesine:))ne olur,ne olmaz işci yönünden işi sağlama alalım :)
 
Üst