Ortakların işe gelmemesi

ltd şirketim var (%70 benim hissem %30 ortağımın hissesi var) . 15 aralıkta ortağım ile bu ortaklığı bitirmek istediğimi söyledim. düşünmek için süre isdeği, ve yaklaşık 2 ay sonra avukatlar eşliğinde bir araya geldik ve maddi konuda anlaşamadık. ( hakkının 4 katı fazla istedi). dolayısı ile bende tasfiye için mahkemeye başvurdum.
ortağım 15 aralıktan beri şikete çok az geliyor. belki hafta da bir 10dk gelip kestiğimiz faturalara bakıyor,gelen ödemeleri görmek ve bunları sanırım almak istiyor. şirketin borcu ödemeleri onun umrunda değil.
sorum şu, ortağım işe gelmiyor, ama kağıt üzerinde hala ortak, gelmediğini noterle kanıtlamamın bana faydası olurmu, yoksa sadece şahitler yeterli olurmu.işe gelememesini avantaj haline dönüştürebilirmiyim.

Ynt: Ortakların işe gelmemesi

Ortakların işe gelme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ama ortak ve ben şirket müdürüyüz. zaten topu topu 2 ortak ve bir çalışan 3 kişiyiz. ortak 3 ay işe gelmesin, ben bu sürede geceli gündüzlü çalışayım bu adaletmi?

Ortağınızla mutabık kalarak hisselerini alın veya siz satın.

sorun orda zaten, hakkın 50 , 80 vereyim diyorum kabul etmiyor, 200 ver diyor, e sen 200 istiyorsan ben %70 hissemle 450 istemem gerek ver 350 ben gideyim diyorum, onuda kabul etmiyor nerden buldun 450 yi diyor, dolayısı ile anlaşamıyoruz, tasfiye için mahkemeye başvurdum. benim sorum, ayrılalım dediğim 15 aralıktan beri işe gelmiyor bunu lehime kullanabilirmiym o.

Evet avukatınızla bunu paylaşın. Mahkemede kesinlikle yardımı olur.

yeni TTK eğitiminde, yeni TTK'da haklı sebeple ortağı çıkarma durumu olacağından bahsedildi.. isterseniz bunu bir araştırım..

Ortaklar arasındaki güven ilişkisini zedeleyen veya çıkarılmasını haklı kılan başka bir sebebin oluşumuna yol açan bir ortak hakkında, haklı sebeple ortaklıktan çıkarma davası açılabilir. Bunun dışında, ortaklık sözleşmesinde ortağın çıkarılmasına ilişkin olarak haklı sebebin dışında başkaca sebepler de öngörülebilir. Şirket tarafından çıkarma hakkı hukuka uygun bir biçimde kullanılmazsa, çıkarılan ortağın, çıkarma kararının kendisine bildiriminden itibaren üç ay içinde bu karara karşı iptal davası açma hakkı vardır (YTTK. m.640/2).