fonradar

Ortaklık ve Mesul Müdür

Merhaba,

Bir konuda araştırma yaparken sitenize ulaştım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir Gümrük Müşavirliği firmasında çalışmaktayım ve Şirket sahipleri Gümrük Müşaviri ya da Gümrük Müşaviri Yardımcısı olmaması nedeniyle şirket ortağı olamadıkları için beni şirket ortağı olarak göstermek istediklerini belirttiler.
Kabul edersem eğer Gümrük Müşaviri ve ben olmak üzere 2 ortak olacağımızı şirket sahiplerinden birinin de mesul müdür olarak tayin edileceğini herhangi ters bir durumda ( ceza vb. ) ortak olarak bizim değil mesul müdürün sorumlu olacağını söylediler.

ikinci sorum ise ,

Ben ortaklık durumuna soğuk baktığımı söyleyince 1 aylığına ortak olarak görün sonrasında hisseleri şirketten bir başkasına devir ederiz denildi.Benim merak ettiğim ise benim ortak olarak göründüğüm dönemde ortaya çıkacak cezalar vb ödemeler benim ortaklıktan ayrıldığım dönemde şirkete tebliğ edilirse o dönem ortak olduğum için ben mi sorumlu olurum yoksa tebliğ tarihindeki ortak mı sorumlu olur ?

Şirket limiteddir

teşekkürler iyi çalışmalar.

Ltd.Şti.' lerde müdürler, müdür oldukları tarihler arasındaki tahakkuk etmiş kamu borçlarından tüm varlıkları ile %100 sorumludurlar.
Ltd.Şti.' lerde ortaklar, ortak oldukları tarihler arasındaki tahakkuk etmiş kamu borçlarından tüm varlıkları ile ortaklık paylarınca sorumludurlar.
Ltd.Şti.' lerde ortaklar, özel borçlardan dolayı sorumlu değildirler, şirkete koydukları sermaye kadar sorumlu olurlar.Yani özel borçlara karşı şirket sorumludur.

Gümrük şirketlerinde ortak olabilmek için, GM ve YGM olmak gerekiyor.Sizin de bu belgeye sahip olduğunuzu anlıyorum.Müdür olmadan en azından ortak olabilirsiniz.
Ayrıca sizden başka biri ortak olacak ise siz ortak da olmayabilirsiniz.Çünkü şirketlerde artık tek ortak olunabiliyor.Bu gümrük şirketleri içinde geçerlidir.
Mesul müdür dedikleri nedir pek anlamadım, ancak dışardan müdürü kastediyorsanız, devlet şirketten, sonrada müdürden borçları tahsil edemez ise, ortaklara müracaat eder.
Tebliğ tarihi önemli değil, ortaklık dönemine ait borçlardan yukarıdaki yazdığım kıstaslara göre siz sorumlusunuz.
Bir ay sonra başkasına devredecekler ise, neden şimdiden onu ortak yapmıyorlar.
Alacağınız hisse oranı nedir?Bir ortaklıklığı aldıktan sonra çıkmak çok kolay olmaz, ou hatırlatayım.

zaman ayırdığınız için teşekkürler sayın Zindan,

hali hazırda ortak olan müşavir 80 yaşında ve bazı konularda sıkıntı yaşandığı ve Allah gecinden versin bi vefat durumunda ailesinin şirket üzerinde söz sahibi olma durumundan dolayı bana ortaklık teklif edildi.

1ay sonrasında bir başka müşavir ile anlaşıp eski müşavir ile yolları ayırmayı ve hem ondaki hem de bendeki hisseleri o müşavirde toplayacaklarını söylediler.

Açıkcası 1 ay sonra olacak bu durum için beni ortak yapacaklarına 1ay daha diş sıkmak mantıklı iken neden bu yolla giriyorlar mantığım almadı.

mesul müdür den kastımı da açıklıyayım, her türlü resmi yazışma vs işler için tam imza yetkisine sahip kişi.

Yanlış anlamayın kusuruma da bakmayın bu tip mali ve hukuki konulara çok uzağım tabir ve tanımları net veremeyebilirim.

Mesul müdür, daha çok şirket yetkililerine karşı sorumlu olur, ancak şirketin gerçek kanuni temsilcisi/müdürü gerçek sorumludur.
Mesela gıda işi yapanların gıda mühendisi bulundurması, kozmetik işi yapanların, kimyager bulundurması gibi.Bu kişiler kanunen yapılan sözleşme ile mesul müdür olur, ancak sadece yaptıkları iş ile şirketin kanuni yetkilileri arasındaki bir hukuki anlaşmadır.
Gümrük müşavirliği kanununda da varsa bu tür birşeydir.
Aksi takdirde tescil ve ilanı yapılmamış bir mesul müdürlüğün özel ve kamu sektöründeki 3.kişilere karşı bir sorumluluğu olmaz diye biliyorum.