Ortaklıktan ayrılışın Bağkur a bildirilmemesi

metintacer

Katkı Sunan Üye
Merhaba ;

Limited Şirket ortağı Mayıs/2010 döneminde hissesini devir edip ortaklıktan ayrılıyor.Fakat Bağkur kaydını kapatmayı atlıyor.10 günlük Süre geçtiği için de ceza ile karşılaşıyor.

6111 sayılı yasadan yararlanarak bu kapanış işlemini gerçekleştirebilirmi?
Eğer yaralanırsa ceza tutarı düşermi?

Cevap verecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Ynt: Ortaklıktan ayrılışın Bağkur a bildirilmemesi

Gazete ile kuruma basvuru yaparsaniz kaydiniz kapatilir

Yani ceza sözkonusu olmayacak mı?

Veya cezada indirim mi olacak ?

Benim bildiğim bağkur kaydını ilk 3 ay içinde yaptırmazsan cezası vardı cüzi bir rakam. Şimdi allaha emanet şirketin tesciliyle beraber yapıldığı söyleniyor. Bir kayıt açılsa 3 kayıt açılmıyor yine bağkur yolunu tutuyoruz yani

Sizin durum ise; hisse devir sözleşmesine ait ticaret sicil gazetenizle başvuru yapmanız ve bu günden geriye dönük mayıs ayına kadar ki borçlarınızı sildirmeniz gerekli.

10 günlük süre olduğunu sanmıyorum

Sayın Nisanlı ;
Cevaplarınız için teşekkür ederim.10 günlük süre ile ilgili kısım ise;

5510 sayılı kanunun sigortalılığın sona ermesi ile ilgili 9. maddesin b) 3 bendinde

Birinci fıkranın (a), (c) ve (d) bentlerine göre sigortalılığı sona erenlerin durumları işverenleri tarafından, (b) bendinde belirtilen şekillerde sona erenlerin durumları ise kendileri ve sözü edilen bentte belirtilen faaliyetin sona erme halinin bildirildiği kuruluşlar veya vergi daireleri tarafından, en geç on gün içinde Kuruma bildirilir. Bu kişilerin meslek kuruluşlarına ya da vergi dairelerine olan yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmaları, sigortalılığın sona ermesine ilişkin belge ya da bilginin verilmesine engel teşkil etmez. "

Benim aradığım ise ; 2010 yılında bildirilmeyen bu işlem için Bağkur tarafından yatırılması istenen (Deli Dumrul cezası) cezanın 6111 sayılı yasa kapsamına girip girmediğidir.Eğer kapsamda ise hangi madde kapsamına girdiğidir.

Saygılarımla